Niskie drzewa

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2015-03-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61432-94-4
Liczba stron: 379

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Młoda nauczycielka przybywa do pewnej wsi. Powoli i niepostrzeżenie wsiąka w drobne sprawy jej mieszkańców, a toczące się tam zdarzenia z każdym dniem zaczynają urastać do wydarzeń jeżących włos na głowie. Podpalenia, zdrady, ksiądz hazardzista, dyrektor szkoły zabijający swoją żonę, przybycie sekty zastraszającej mieszkańców, wsiowy głupek zamieszkujący ruiny zamku, wreszcie postać szamanki mądrej i znajdującej na wszystko odpowiedź, a jednocześnie tajemniczej i niedostępnej – to barwny krajobraz powieści Ewy Cielesz, Niskie drzewa. Niewątpliwie wpływ na wagę wydarzeń ma wybujała wyobraźnia nowej mieszkanki, jej ciekawość i nieustanna chęć „zbawienia świata”. W powieści nie brakuje humorystycznych scen określających społeczną mentalność, czy perypetie nauczycielki. W gęstwinie zadziwiających przeżyć przewija się wątek szczerej i patrzącej zupełnie innymi oczami nastoletniej córki sołtysa, czy rodząca się, pełna napięć miłość. Dyskretnie wplata się wątek tajemniczego spadkobiercy zamku, który za wszelką cenę chce odzyskać pozostawione tu dobra i odtworzyć historię rodu ściśle związaną z tym miejscem. Puentą jest rozwiązanie wszystkich zawiłości piętrzących się niemal od początku powieści – zaskakującą i wzruszającą zarazem.

Kup książkę Niskie drzewa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Niskie drzewa

Avatar użytkownika - czerwonakaja
czerwonakaja
Przeczytane:,

Jeżeli macie ochotę na fajną obyczajówkę, to zachęcam do przeczytania książki Ewy Cielesz Niskie drzewa.

Mamy tu z pozoru cichą i spokojną wieś, gdzie dla młodej nauczycielki, która pojawia się w nim dzięki zbiegowi okoliczności, jest pełne tajemnic i zbrodni. Ale nikt tu nie jest tak naprawdę tym, kim zdaje się być w jej oczach. Razem z nią do miasteczka przybywa Sarna, która po stracie matki trafia do Domu dziecka, a stamtąd pod opiekę nieznanego wcześniej ojca (sołtysa), który zostaje odnaleziony dzięki listowi matki dziewczyny. Czy Sarna odnajdzie tu dom? Czy obie odnajdą tu swoje miejsce na ziemi?

Bo czy chciałoby się zostać w miejscu, gdzie grasuje sekta satanistyczna? W którym mieszka Szamanka? Gdzie mąż zabija żonę? Gdzie grasuje podpalacz, ujawnia się ciemne oblicze dyrektora i nawet ksiądz ma swoje sekrety? HA! A wioskowy głupek może okazać się księciem z bajki J

Tak książka autorki jest zdecydowanie inna od tych, które do tej pory czytałam. Nie ma w niej historii, retrospekcji, do których przyzwyczaiła nas autorka w cyklu Córka cieni. Jest historyjka. Trochę kryminalna, trochę komediowa. Taka lekka opowiastka, przy której czas miło ucieka.

Na koniec pytanie: jak miała na imię główna bohaterka książki? Ktoś z Was czytał i zwrócił uwagę na to, że w całej książce nie pada imię? Czy może to ta Ekla, która kocha Jurka?

Niby na końcu wszystko się rozwiązuje, ale czy na pewno?

Zapraszam na https://www.instagram.com/p/B463oouBYi2/

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, humor, obyczaj,
Młoda nauczycielka wraz z Sarną przybywa do wsi. Przez niedomówienie zostaje tam nauczycielką języka polskiego. Jak się okazuje wieś ta nie jest ani spokojna, a nie wesoła, a liczne domysły powodują lawinę niefortunnych zdarzeń. Z resztą sama bohaterka ma rękę do wywoływania kłopotów, no: pomyliła grupę teatralną z satanistami. Lekka i humorystyczna książka obyczajowa, którą warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Bardzo przyjemna i lekka powieść. Częste zwroty akcji pozwalają nam czytać z zapartym tchem i nie zanudzają nas. Młoda nauczycielka która trafia na wieś w bardzo ważnej sprawie dotyczącej jej podopiecznej z domu dziecka nie przewidziała że wsiąknie w społeczność tej mieściny, dostanie pracę i własny kąt a nawet przeżyje miłość i to nawet do dwóch różnych mężczyzn. Czy to wystarczy aby osiadła tam na stałe. Niestety znów tym czynnikiem który zatrzyma ją na tej odległej wsi będzie nie uczucie i praca a Sarna i jej miłość do niej i troska o nią.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
,,Niskie drzewa" to powieść obyczajowa sprawiająca, że momentami czytelnik balansuje na granicy rzeczywistości i świata metafizycznego. Lekka i sympatyczna w odbiorze, a zarazem pozwalająca na przeżycie niesztampowej przygody i pobudzająca do refleksji. estem pod wrażeniem pomysłu autorki na fabułę i samej intrygi, która sprawiła, że wycieczka na wieś okazała się fascynującą i pełną wrażeń podróżą, podczas której mogłam nie tylko doświadczyć zaściankowej mentalności i zmartwień ludzi żyjących z dala od wielkomiejskiego zgiełku, ale też przeżyłam dreszcz emocji związany z pojawieniem się podpalacza, sekty i mało chwalebnych zachowań dyrektora pewnej szkoły.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-07-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Córka cieni. Siedem szmacianych dat
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Córka cieni. Siedem szmacianych dat

Tytułowa Córka Cieni to Juliana, której losy poznajemy dzięki odnalezionemu pamiętnikowi, z którego wyłania się wstrząsająca historia...

Słońce umiera i tańczy
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Słońce umiera i tańczy

Młoda artystka z Krakowa spotyka na swojej drodze niezwykłego człowieka o egzotycznej urodzie, ulicznego muzyka, który wniesie w jej poplątane życie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy