Noc Kupa造

Data wydania: 2016-11-09
J瞛yk orygina逝: Polski

Tom 2 cyklu Kwiat paproci

Ocena: 5.04 (57 g這s闚)

Praktyka u szeptuchy okazuje si nieco stresuj帷a dla Gosi. Jak tu zaklina i wró篡, je郵i si nie wierzy w to co si robi? Trudne chwile os豉dza fakt,瞠 na horyzoncie uczu pojawia si przystojny kandydat na 瞠rc - ucze miejscowego wró瘸, Mieszko.
 Bogowie okazuj si bardzo realnymi postaciami : humorzastymi, nieobliczalnymi i... mog帷ymi ca趾iem bole郾ie u鈍iadomi w豉sne istnienie. W dodatku zbli瘸 si Noc Kupa造,kiedy to Gosia musi stan望 oko w oko ze swoim przeznaczeniem.
 Jak tajemnic kryje matka dziewczyny? Czy najbli窺za przyjació趾a Gosi jest tym za kogo si podaje?
 S這wia雟kie wierzenia, wspó販zesne t這 akcji, romans i du穎 humoru to co co zadowoli najbardziej wybrednego czytelnika.

Kup ksi捫k Noc Kupa造

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Noc Kupa造

[RECENZJA] Cykl „Kwiat paproci” Katarzyna Berenika Miszczuk

„To nie bajka, tylko legenda. – Jarogniewa unios豉 do góry palec wskazuj帷y. – A w legendach zawsze tkwi ziarno prawdy”. – Noc Kupa造

Mój maraton z cyklem Kwiat paproci dobieg ko鎍a. Powiem Wam, 瞠 otrzymuj帷 propozycj zrecenzowania tych ksi捫ek, nie od razu si zgodzi豉m. Min窸o troch czasu i dopiero odpisa豉m na wiadomo嗆. Nie by豉m bowiem do ko鎍a pewna, czy ta seria przypadnie mi do gustu. Jednak maj帷 gdzie na uwadze to, 瞠 pierwsze spotkanie z twórczo軼i autorki („Obsesja”) zapami皻a豉m bardzo pozytywnie – cho to by zupe軟ie inny gatunek literacki – to pomy郵a豉m, 瞠 dlaczego nie spróbowa? Pomy郵a豉m, 瞠 by mo瞠 autorce pisanie fantastyki wychodzi równie dobrze, jak pisanie kryminaów… i ostatecznie mog napisa, 瞠 tak by這.

Zaczynaj帷 przygod z cyklem Kwiat paproci, mia豉m du瞠 oczekiwania. Wszystko przez te pozytywne opinie, które atakowa造 mnie zewsz康. Po pierwszych kilkudziesi璚iu stronach Szeptuchy, nadal si zastanawia豉m nad fenomenem tej ksi捫ki, bo jakby nie by這… nudzi豉m si, a wszystkie opisy zwyczajnie mnie przyt豉cza造. Jednak brn窸am dalej, bo nie nale輳 do osób, które tak 豉two si poddaj. Dlatego wci捫 szuka豉m, zadaj帷 sobie pytanie, co takiego wzbudzi這 zachwyty w鈔ód czytelników i czy równie trafi do grona fanów Cyklu Kwiat paproci?

„Nie mo積a 篡, 瘸逝j帷 ca造 czas czego, co si sta這 b康 nie sta這. Trzeba si cieszy tym 篡ciem, które si ma”. – 疾rca

Dlatego nie spodziewajcie si sów, 瞠 zatopi豉m si w tej lekturze od pierwszych stron, bo tak nie by這. Potrzebowa豉m czasu, aby si polubi z t histori i jej bohaterami. Powiem wam, 瞠 豉two nie by這, ale si uda這! I w ostatecznym rozrachunku mog napisa, 瞠 autorka stworzy豉 fenomenalny cykl, o niesztampowej fabule, w której ukazuje: zabobony, legendy, s這wia雟kie bóstwa, demony, nadprzyrodzone istoty, czary, wizje, nie鄉iertelno嗆, pradawne obrz璠y i tradycje, czyli to wszystko, co mo積a 鄉ia這 nazwa surrealizmem. I gdzie pomi璠zy znajduj帷ym si trze德ym spojrzeniem na rzeczywisto嗆, ogromn ilo軼i humoru i wci庵aj帷 akcj.

„(…) los lubi by z這郵iwy”. – Noc Kupa造

Autorka skonstruowa豉 nietuzinkowych i zapadaj帷ych w pami璚i bohaterów z krwi i ko軼i, a na przestrzeni czterech tomów, tak bardzo si z nimi z篡豉m, 瞠 zwyczajnie b璠 za nimi t瘰kni. Uwielbiam Gosi, która, jako wykszta販ona lekarka ma obsesj na punkcie ochrony przed wszelkimi chorobami i najgorszymi dla niej… kleszczami. Jak równie za jej dziecinn naiwno嗆, sceptycyzm i poczucie humoru. Babci Jag za umiej皻no嗆 prowadzenia biznesu Szeptuchy, bo piarowiec z niej bezkonkurencyjny. Jej posta równie wywo逝je u鄉iech na twarzy. No i oczywi軼ie tajemniczy Mieszko Pierwszy, uwielbiany chyba przez wszystkie czytelniczki i prawd jest, 瞠 z m瘰kich bohaterów nikt inny mu nie dorówna. Jest jeszcze wiele barwnych postaci, ale nie b璠 tutaj ka盥ej z osobna opisywa. Krótko mówi帷 s bohaterowie dobrzy i 幢i. Ci, którzy wnosz u鄉iech i, ci, którzy wywo逝j 透y. Jednak wszyscy dostarczaj do ksi捫ek, jaki niezb璠ny element, bez którego ta seria nie by豉by tak atrakcyjna, bo ka盥y jest indywidualn jednostk, z osobist histori oraz o ró積ych charakterach i sposobie my郵enia.

„Ka盥y ma w sobie pierwiastek z豉. Ludzie bez skazy nie istniej”. – Szeptucha

W ksi捫kach pojawia si te w徠ek romantyczny, czyli mi這嗆 i 陰cz帷e si z ni zazdro嗆 i zdrada. Jednak nie wychodz one na pierwszy plan, i nie tworz historii i軼ie romantycznej w ró穎wych odcieniach i zbytnio przes這dzonej. Dostrzegalna jest te wiedza autorki z zakresu s這wia雟kich obrz璠ów czy zio這lecznictwa, wida, jak wiele musia豉 przeczyta ksi捫ek o podobnej tematyce, aby odda w r璚e czytelników tak bardzo dopracowan merytorycznie seri.

"Najstraszniejszy koszmar zmieni si nieoczekiwanie w potyczk s這wn. Potyczek s這wnych si nie boj. Mam do鈍iadczenie. Przecie ja prawie przez ca造 czas gadam do siebie". – Przesilenie

Z jednej strony ciesz si, 瞠 mia豉m mo磧iwo嗆 przeczytania wszystkich tomów Kwiatu paproci od razu, bez zb璠nego czekania kilku miesi璚y, a uka瞠 si kolejny – z drugiej natomiast nieco 瘸逝j, 瞠 dopiero teraz si璕n窸am po te ksi捫ki. Tak przygod i emocje z ni zwi您ane, które podarowa豉 mi autorka, s ci篹kie do opisania, poniewa 瘸dne s這wa nie oddadz tego wszystkiego, co czuj po sko鎍zeniu Kwiatu paproci. Bo pomimo do嗆 opornego, jak dla mnie pocz徠ku, dalsze losy bohaterów czyta豉m z wypiekami na twarzy do samego ko鎍a.

Reasumuj帷, cykl Kwiat paproci spe軟i moje wszystkie potrzeby literackie i jestem pewna, 瞠 historia przedstawiona zostanie ze mn na d逝go. A kiedy jeszcze sobie j od鈍ie輳. Z ca貫go serca polecam wszystkim, którzy chc, cho na chwil oderwa si od szarej rzeczywisto軼i i wkroczy w 鈍iat starych wierze, bóstw i rytuaów. Polecam.

Poni窺za recenzja mo瞠 zawiera nieco spojlera z cz窷ci pierwszej. Nie jest to jednak celowe dzia豉nie.

Nieub豉ganie zbli瘸 si Noc Kupa造, a Gosia nadal nie wie komu odda kwiat paproci,by zyska na czasie podejmuje niebezpieczn gr z bogami. Weles i 安i皻owit nie cofn si przed niczym, by przekona dziewczyn, by to któremu z nich odda豉 kwiat. Dodatkowo nieoczekiwanie pojawia si dawna mi這嗆 Mieszka - Ote, okazuje si, 瞠 po swojej 鄉ierci sta豉 si strzyg i teraz z zazdro軼i czyha na 篡cie Gosi,tak jak to robi豉 z poprzednimi kochankami m篹czyzny.

„Ksi篹yc sta wysoko na niebie. Tarcza zosta豉 nadgryziona przez wilki. Niebawem mia豉 ca趾owicie znikn望, by móc znowu si odrodzi, wyp造waj帷 z wód jeziora. "(*¹)

AKCJA I FABUx
Akcja, jak i fabu豉 w drugim tomie zaskoczy豉 mnie pozytywnie. Autorka wprowadzi豉 bardzo ciekawy w徠ek do swojej serii, którego nie by這 w pierwszym tomie, który podsyca ca陰 opowie嗆. Wida te, 瞠 akcja dopiero si rozkr璚a.

STYL I J佖YK
To w drugim tomie nie zmieni這 si wcale. Autorka dalej w tym samym stylu i j瞛yku napisa豉 ksi捫k.

POSTACIE

OTE
Ote jest now postaci i jedynie pojawia si w tej cz窷ci. Poznajemy t posta od strony jej prawdziwej natury. Autorka posta tej bohaterki upodobni豉 j, a mo瞠 raczej wcieli豉 j w rol strzygi, jednego ze s這wia雟kich demonów. Oczywi軼ie ta posta ubarwia  i bardzo o篡wia drugi tom serii Kwiatu paproci.

„- No có... nie mówi豉m, 瞠 to ty b璠ziesz si dobrze bawi豉. Droga Gosiu, poznaj Ote, moj najlepsz przyjació趾. "(*²)

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona drugim tomem przygód Gosi Brzózki. Poniewa ba豉m si, 瞠 mo瞠 dopa嗆 t cz窷 „kl徠wa drugiego tomu" i b璠 rozczarowana. Jednak tak si nie sta這, uda這 si Miszczuk uciec przed kl徠w, dodaj帷 ciekaw posta, która pokr璚i豉 odpowiednio fabu喚. Po raz kolejny te uda這 si autorce wykorzysta potencja swojego pomys逝, dawkuj帷 go w odpowiedniej ilo軼i, co te bardzo mi si podoba這.
Dopiero teraz równie moim zdaniem akcja zaczyna si rozkr璚a i jeszcze bardziej zach璚a do przeczytania dalszych cz窷ci.

Noc Kupa造 zdecydowanie skrad豉 moje serce! Czyta這 mi si j o wiele lepiej i przyjemniej ni pierwsz cz窷 i po niej mam jeszcze wi瘯sz ochot przeczyta ca陰 seri.
Ca造 czas zachwycam si wszystkimi s這wia雟kimi rytua豉mi, które mamy pokazane w tych ksi捫kach. Tutaj mo瞠my zobaczy bli瞠j, jak wygl康a豉 noc kupa造, czy postrzy篡ny. Poznajemy sporo nowego s這wnictwa, nazwy i tradycji oraz obrz康ków.
Uwielbiam równie pokazane wyt逝maczenia zastosowania ró積ych zió! Zdecydowanie mo瞠my si o nich sporo dowiedzie.
W tej ksi捫ce najbardziej spodoba mi si watek z Ote. Kompletnie nie spodziewa豉m si takiego wyja郾ienia tej sprawy! Do tego zachwycili mnie wyznawcy Mokosz.
Gosia nie wydawa豉 mi si by ju tak "prosta", jak w pierwszej cz窷ci i za to równie ogromny plus!
Teraz pora na cz窷 trzeci, na pewno po ni si璕n!

Nie幢e, chocia chyba wola豉m Mieszka-drania, od obecnego Mieszka-a-do-b鏊u-osza豉miaj帷ego-kochanka. Akcja si rozkr璚a i praktycznie te ko鎍zy w tej konkretnie ksi捫ce (nie wiem, jak to w trzeciej cz窷ci ma by, skoro oboje s nie鄉iertelni). Jestem pozytywnie zaskoczona tak zgrabnym o篡wieniem "naszych" s這wia雟kich bog闚 zamiast nagminnie ostatnio przywo造wanych greckich. Jako tak swojsko si zrobilo, co jak dla mnie by這 szokiem (nie zapominajmy, 瞠 to wsp馧czesna polska fantastyka). Jak najbardziej polecam - wida, 瞠 akurat pomys to autorka mia豉.

Do嗆 g逝pawa, ale sympatyczna. Najwi瘯szym minusem jest denerwuj帷a gówna bohaterka. Tak瞠 i 鈍iat, w którym rozgrywa si seria, wymaga dopracowania - niech耩 i niekompetencja gównej bohaterki (której imienia ju po dwóch miesi帷ach od przeczytania ksi捫ki nie pami皻am - niebywa貫!) s tu sprytn wymówk dla wielu niedoci庵ni耩, co nie zmienia faktu, 瞠 w drugim tomie z czterech mo積a by這by ju conieco wi璚ej doda. Trzeci mo瞠 przeczytam, jak b璠 akurat potrzebowa豉 lekkiej - ultralekkiej nawet - rozrywki.

Pami皻aj, w ka盥ej legendzie jest ziarno prawdy. Kwiat istnieje naprawd, czy nie? (s. 312)

Jak si dorwa豉m, to przepad豉m! Do jakiej ksi捫ki si dorwa豉m? Do drugiego tomu serii Kwiat paproci, czyli Nocy Kupa造 Katarzyny Bereniki Miszczuk. Gos豉wa, Mieszko, Jarogniewa, Mszczuj i wszelkie istoty nadprzyrodzone na czele z bóstwami. Dzia這 si, oj dzia這!

Jeszcze kilka miesi璚y temu 篡cie by這 zwyczajne. Najwi瘯szym moim problemem by krok w doros這嗆, pierwsza praca, brak mi這軼i… A teraz? (s. 373)

Coraz bli瞠j do obchodów Nocy Kupa造. Gos豉wa musi si do niej przygotowa, gdy b璠zie odgrywa豉 w tych obrz璠ach wa積 rol. W nocy ma zakwitn望 kwiat paproci, a tylko widz帷a go widzi i mo瞠 zerwa. Jednak ten magiczny kwiat chce mie dla siebie na w豉sno嗆 wiele osób i nieosób. Bogowie te chc go mie i „przekonuj” do siebie m這d adeptk szeptuchy na ró積e sposoby, 陰cznie z wykorzystaniem wszelkich swych demoniczno-upiornych s逝g. Gosia ma dylemat. Powa積y dylemat, komu da kwiat, o ile ju go b璠zie mia豉. Do tego czasu musi prze篡, a nie jest to 豉twe. W dodatku ma 篡we sny, wizje z Dobraw i Ote, 穎nami Mieszka[1]. Bardziej ni istot nadprzyrodzonych i wizji Gos豉wa obawia si kleszczy, zarazków, bakterii…

Za jaki miesi帷 dwa antagonistyczne bóstwa b璠 usi這wa造 ci zabi, a ty martwisz si, czy za ile tam lat umrzesz na raka? (s. 51)

Gos豉wa jest bowiem praktyczna do bólu, odzywa si w niej lekarz we wszystkich momentach, co czasem budzi gniew lub weso這嗆 Baby Jagi i Mieszka. Ch耩 niesienia pomocy 陰czy si z naiwno軼i i niefrasobliwo軼i, nawet w豉sna g逝pota j wci捫 zaskakuje. Ponadto Gosia ci庵le 豉duje si w idiotyczne k這poty, np. porywa j banda napalonych ekowariatów. Wprawdzie znajomo嗆 z Mieszkiem rozwija si „ludzko i zwyczajnie”, cho nie brak zazdro軼i i rywalki, lecz ona uwa瘸 si za osob najwyra幡iej opó幡ion w rozwoju emocjonalnym. Wydaje si sobie przeterminowana w odniesieniu do 鈔edniowiecznych norm, gdy w tym wieku powinna mie m篹a i gromadk dzieci. Bogini Mokosz ci庵le j przez to „nawiedza”.

Z szeptuch trzeba uwa瘸, lubi bawi si truciznami. (s. 161)

O tak, kredens szeptuchy kredens zawiera wiele ró積ych, czasem dziwacznych specyfików. Ale za to naleweczki… tylko gard這 p逝ka! Ignorancja Gosi, która ma problem z zapami皻aniem w豉軼iwo軼i zió, irytuje Bab Jag, zaskakuje j za ka盥ym razem, cho powinna by豉 ju si do tego przyzwyczai. Czasem zastanawia si z Mieszkiem, czy jej uczennica jest g逝pia czy lekkomy郵na. Ale z drugiej strony Jarogniewa rozwija si jako szeptucha – „dzi瘯i” Gos豉wie ma teraz do czynienia z istnieniami nadprzyrodzonymi i musi si podszkoli. Z kolei jej mini wyk豉d o m康rych babach zas逝guje na zwrócenie na niego uwagi.

Dzisiaj b璠ziemy s豉wi s這鎍e, ogie, wod i urodzaj. Oddamy cze嗆 bogu Swarogowi oraz jego dwóm synom: Dad嬌ogowi, panu mgie, chmur i wody, oraz Swaro篡cowi, bogu ognia. (s. 301)

Obrz璠y i zwyczaje, tradycje zamieszczone w tej powie軼i, jak i w ca貫j serii w znacznej wi瘯szo軼i oddaj prawd o nich. Ale jak sama autorka przyzna豉, troszk je podkoloryzowa豉. W ko鎍u to jest powie嗆 z nut fantazji. Ale, ale… du穎 prawdy o s這wia雟kim 鈍iecie 鈍i徠 i obrz璠ów. Czytelnik bierze udzia w postrzy篡nach, a potem szykuje si do najwa積iejszych obchodów s這wia雟kich. Jare 安i皻o, czyli Noc Kupa造 dla ludu to zabawa, a jej zwyczaje znane s po dzi dzie i kultywowane. Jednak to, co wydarzy這 si ko這 pó軟ocy na ㄊsej Górze w gronie szeptuch, 瞠rców, bogów i demonów, z Gosi w roli gównej zaopatrzon w amulety i zakl璚ia to… strach, przera瞠nie, groza, tragiczne i niespodziewane wydarzenia dla bohaterów i czytelników. Autorka zaskoczy豉 mnie gro幡ie, ale i pozytywnie.

Mama naprawd stara豉 si zrobi ze mnie dobr S這wiank. To ja si broni豉m r瘯ami i nogami. Odmawia豉m chodzenia na uroczysto軼i, nie chcia豉m malowa jajek. Odwróci豉m si od wiary zapatrzona w zachodnich piosenkarzy i aktorów, którzy przecie nie zajmuj si takimi g逝potami. (s. 76)

Autorka zwraca czytelnikom uwag na przyk豉dzie gównej bohaterki, 瞠 wspó販zesny 鈍iat i nowe technologie zabijaj tradycje, zwyczaje, obrz璠y, zabijaj 鈍i皻a. Zapatrzeni w 鈍iat zachodni kopiujemy z niego wszystko, co si da, a tymczasem mamy swoje pi瘯ne tradycje na ró積e okazje. Tu mi si przypominaj s這wa im Jana Kochanowskiego: „安i皻o niechaj 鈍i皻em b璠zie, tak bywa這 przed tym wsz璠zie”. W powie軼i nawet szeptucha zauwa瘸, 瞠 przez ostanie lata ludzie stopniowo odchodz od wiary, 瞠 coraz mniej ich na oficjalnych uroczysto軼iach. Jak nic to przytyk do nas, wspó販zesnych ludzi. Moim zdaniem to najwa積iejsze w tej powie軼i, by wróci do polskich korzeni, polskiej tradycji, która cz窷ciowo wywodzi si ze s這wia雟kich zwyczajów, z poga雟kich obrz璠ów.

S這wia雟ki panteon by ca趾iem rozleg造… (s. 287)

W drugim tomie Kwiatu paproci czytelnik pog喚bia swoj wiedz o demonologii polskiej. Demony to: strzyga, po逝dnica, bieda, gumiennik, chowaniec, 禦ij, mamuny, rodza鎍e, a z bogów na plan pierwszy wysuwa si Swaro篡c. I w tym wszystkim Gos豉wa Brzózka. Jej ci皻ym j瞛yk cz瘰to daj o sobie zna. Ironiczne, burkliwe odpowiedzi i wpadanie w tarapaty bawi czytelnika, lecz inne fragmenty ukazuj mu przesz這嗆 – pocz徠ki pa雟twa Polan, jego w豉dc i dwie 穎ny. W tym tomie jest znacznie wi璚ej retrospekcji, w których historia miesza si z fantastyk.

Jestem patronem m康rych kobiet, Gos豉wo. A ty jeste wyj徠kowo m康r baba. (s. 366)

Ciekawa jestem, co w kolejnym tomie spotka t m康r bab albo w co ona sam si wpakuje.

Trzeba my郵e przysz這軼iowo. (s. 51)

[1] Sen o Dobrawie wi捫e si z jednym w徠kiem z ksi捫ki Janiny Lesiak Dobrawa pisze CV.

Mniej humorystyczna, a bardziej "mi這sna" ni cz窷 pierwsza. Motyw s這wianskich bog闚 nadal oceniam bardzo pozytywnie. Ponadto ta cz窷 wydaje mil sie lepiej dopracowana, chocia naiwno嗆 Gosi... Momentami powala ;) Moj ulubiona bohaterk jest stanowczo Szeptucha Jarogniewa ?
,,Noc Kupa造" to drugi tom stworzonej przez Katarzyn Berenik Miszczuk serii s這wia雟kich powie軼i fantastycznych ,,Kwiat paproci". Miszczuk sw proz wspaniale udowadnia, 瞠 polska fantastyka mo瞠 by ciekawa i niebanalna - wcale nie trzeba zapatrywa si w zachodnich autor闚, nie trzeba osadza akcji powie軼i w obcym kraju, czy nadawa postaciom obco brzmi帷ych imion, by stworzy ksi捫k, kt鏎ej fabu豉 wci庵nie czytelnika niczym ruchome piaski. Wielkimi krokami zbli瘸 si tytu這wa Noc Kupa造. Gosia z ka盥ym dniem zbli瘸 si do wype軟ienia swego niezbyt optymistycznie zapowiadaj帷ego si przeznaczenia. Kolejni bogowie wymuszaj na m這dej kobiecie przyrzeczenie oddania im pot篹nego kwiatu paproci. W okolicy biwak rozbijaj fanatyczni wyznawcy Bogini Makosz. Na horyzoncie pojawia si krwio瞠rcza strzyga, kt鏎a odkryje przed bohaterk sekrety zwi您ane z jej ukochanym, a tak瞠 z tajemniczymi umiej皻no軼iami budz帷ymi si w Gos豉wie. W fabule ,,Nocy Kupa造" dzieje si bardzo du穎 i naprawd nie ma czasu na nud podczas lektury. Si璕aj帷 po drugi tom ,,Kwiatu paproci", poszukiwa豉m lekkiej i zabawnej lektury. ,,Noc Kupa造" w pe軟i zaspokoi豉 moj potrzeb, dostarczaj帷 mi solidnej porcji rozrywki.
,,Noc Kupa造" to drugi tom cyklu Kwiat paproci. Gos豉wa szkoli si na szeptuch, czyli ludow zielark, lekark, znachork. Zwa jak zwa, ale bior帷 pod uwag jej wykszta販enie, nie jest to szczyt marze. Dziewczyna po miesi帷ach sp璠zonych w Bielanach zaczyna dostrzega walory takiego wiejskiego 篡cia, a jej kwitn帷a przyja潯 z mentork, stanowi dla niej wsparcie, kt鏎e jest na wag z這ta, szczeg鏊nie, 瞠 pomoc jest jej pilnie potrzebna. Bogowie pragn kwiatu paproci, a 瞠 tylko ona mo瞠 go zerwa, wszyscy wykazuj wzmo穎ne zainteresowanie m這d praktykantk. Nawet Mieszko, bliski jej sercu ma tajemnice, bo jak si okazuj, by豉 ma鹵onka Ote ma si ca趾iem dobrze i nie jest tak do ko鎍a martwa jak wszyscy s康zili. Wyobra嬈ie sobie Polsk, w kt鏎ej to Mieszko I nie przyj掖 chrztu, bo tak w豉郾ie potoczy造 si wydarzenia w tej ksi捫ce i teraz mamy 鈍iat, w kt鏎ym ludzie szukaj porad u szeptuch i 瞠rc闚. Stare obrz璠y nadal s praktykowane, a bogowie maj si ca趾iem dobre, gdy mo積a ich spotka na niejednym ludowym 鈍i璚ie, oczywi軼ie, je郵i si w nich wierzy. Gosia pomimo swojego sceptycyzmu, zaczyna wierzy w najdziwniejsze rzeczy. Niew徠pliwie 鈍iat przedstawiony stanowi ogromny atut i cho熲y dla poznania starych wierze, warto zag喚bi si w t seri. Polska kultura obfituj w ca陰 plejad bog闚 i to zaskakuj帷ych, a ich s逝gi potrafi przyprawi o dreszcz niepokoju, cho wi瘯szo嗆 篡j w鈔鏚 ludzi i pomimo niecnych zamiar闚, mo積a, co niekt鏎ych polubi. Gosia to hipochondryczka l瘯aj帷a si bakterii, brudu i kleszczy, ale z這 czyhaj帷e w lesie jej niestraszne. Uwielbiam t dziewczyn. Czasami post瘼uj lekkomy郵nie, ale potrafi jej to wybaczy. Gosia jest jedyna w swoim rodzaju, a ja j tak akceptuj, mog豉bym czyta o jej przygodach nieustannie. Najpierw m闚i, dopiero potem my郵i, a niewyparzony j瞛yk nieraz wpakuj j w k這poty. Akcja d捫y do jednego, wyczekiwanego momentu, czyli Kupalnocki i chwili, w kt鏎ej to Gos豉wa zerwie legendarny kwiat paproci. Jednak droga do tej wyj徠kowej nocy jest usiana dziwnymi zdarzeniami. Ksi捫k czyta豉m z prawdziw przyjemno軼i. 砰cie Gosi to pasmo ci庵造ch wzlot闚 i upadk闚, a ja doskonale bawi豉m si 郵edz帷 jej poczynania. Romans przybra na sile, co mnie ogromie ucieszy這. Mieszko to m篹czyzna chwilami dziwny i pe貫n tajemnic, ale 豉two go lubi. Autorka pokusi豉 si o kilka nami皻nych scen i musz powiedzie, 瞠 mnie zaskoczy豉, bo chwile uniesie rozpalaj policzki i wywo逝j u鄉iech satysfakcji na twarzy. Pi瘯nie napisana ksi捫ka, z wieloma szczeg馧ami, na pewno autorka musia豉 w這篡 du穎 pracowa by stworzy co tak zachwycaj帷ego, bo wierzenia ju dawno zapomniane, ponownie od篡造 i to za spraw Pani Katarzyny. Ksi捫ka ma niepowtarzalny klimat. Pi瘯ne i urokliwe widoki, 安i皻okrzyski Park i wierzenia, kt鏎e u鈍iadamiaj nam, 瞠 dawne legendy zas逝guj na uwag. Rusa趾i, w徙ierze, strzygi, po逝dnice czy bogowie nieznaj帷y lito軼i, zgotuj Wam przedni zabaw! "Szeptuch" czyta豉m kilka miesi璚y temu i ju zapomnia豉m, 瞠 by豉 to tak dobra ksi捫ka, ale ponowne spotkanie z bohaterami szybko u鈍iadomi這 mi, ze wile straci豉m zwlekaj帷 z lektur, bo to jedna z najlepszych ksi捫ek, jakie czyta豉m. S豉wie雟ki romans, w kt鏎ym nie brakuj krwawych star, uszczypliwych staruszek, 豉kn帷ych krwi strzyg i dawnych przes康闚! Oryginalna i pe軟a uroku historia, dla kt鏎ej mo積a stara g這w. Ja uwielbiam Gosie, Mieszka, Szeptuch, a nawet tych przekl皻ych bog闚 i niecierpliwie czekam na 3 tom! 5/6
Ksi捫ka jest spokojniejsza od swojej poprzedniczki. Tym razem historia skupia si na przygotowaniach zwi您anych z szukaniem kwiatu paproci oraz rozterkach Gos豉wy dotycz帷ych Mieszka. Na domiar z貫go na nasz bohaterk czyha pewna strzyga, a na dodatek nadal nie wie komu odda znaleziony kwiat.Mieszko i bogowie czekaj na jej decyzj...
Po raz kolejny pozwoli豉m oczarowa si magii Mieszka. Powie嗆 urzek豉 mnie swoim klimatem. Gdy si璕a豉m po "Noc Kupa造", wiedzia豉m, 瞠 ksi捫ka mnie poch這nie, ale nie spodziewa豉m si, 瞠 a tak. Przeczyta豉m j jednym tchem, nie potrafi豉m oderwa si od lektury. Z wypiekami na twarzy oczekiwa豉m fina逝. Czyta si bardzo szybko, niecierpliwie i na pewno jest to lektura zapadaj帷a w pami耩. Autorka prowadzi z czytelnikiem gr, nastr鎩 obawy oraz niepewno軼i rosn z ka盥 przeczytan stron.
Zako鎍zenie do嗆 przewidywalne. Na ko鎍u ksi捫ki czeka Nas mi豉 informacja o przygotowywanej trzeciej cz窷ci.

Kontynuacje nie zaskakuj, prawda? Znamy ju wykreowany 鈍iat, bohaterowie nie s nam obcy. Jedyn niewiadom jest dalsza historia. Co stanie si dalej? Czy autorka utrzyma poziom i pozwoli na czytelnicz uczt? Po 鈍ietnej"Szeptusze" nie mog豉m si ju doczeka kontynuacji, cho z drugiej strony zabieraj帷 si za ni mia豉m pewne obawy. Jakie wra瞠nia zosta造 mi po lekturze?

Po obchodach Zielonych 安i徠ek, obietnicach, które z這篡豉 Gosia, nami皻nej nocy - wszystko si popsu這. Wizja, któr zobaczy豉 dziewczyna nie pozwala jej si cieszy tymi chwilami, które przecie mog by jej ostatnimi. Duchy przesz這軼i daj o sobie zna, mi璠zy m這d uczennic Szeptuchy, a Mieszkiem staje Ote. Noc Kupa造 zbli瘸 si nieub豉ganie, ucze 疾rcy znika w 鈔odku nocy, a Gosia musi sobie poradzi z coraz wi瘯szym naciskiem bogów.
Po wolnym pocz徠ku wydarzenia nabieraj rozp璠u. Relacje mi璠zy Gosi, a Mieszkiem s bardzo niepewne. On nigdy nie deklarowa, 瞠 chce si wi您a, tym bardziej 瞠 my郵i, aby w ko鎍u zako鎍zy swoje nie鄉iertelne 篡cie. Ona wie, 瞠 nie mo瞠 niczego oczekiwa, ale uczucie nie wybiera. Wszystko komplikuje si kiedy mi璠zy bohaterami staje Ote - jak zatruta strza豉 niszczy t namiastk, która si pojawi豉. Burzy ca貫 篡cie Gosi pewnym o鈍iadczeniem. A Mieszko... czy瘺y znów mia wybiera?
Autorka stworzy豉 dalszy ci庵 historii, która w niczym nie odstaje od poprzedniego tomu. Gosia nadal jest lekko irytuj帷a, a momentami ma這 spostrzegawcza. Mieszko tajemniczy, cho pewne jego zachowania pokazuj, co siedzi w jego g這wie. Pojawiaj si nowi bogowie, którzy równie przy陰czaj si do wy軼igu o zdobicie legendarnego kwiatu. W tym tomie na 鈍iat這 dzienne wyjdzie przesz這嗆 Baby Jagi i Mszczuja. M這do嗆, marzenia, z貫 decyzje, konsekwencje, które musz ponie嗆.
Czym bli瞠j ko鎍a tym wi璚ej si dzieje. Wydarzenia zaczynaj si zaz瑿ia, pokazuj帷 jak niektóre decyzje mocno wp造waj na ca陰 przysz這嗆. Wizje, które ma Gosia powoduj spore komplikacje. Obietnice, które z這篡豉 i nadal sk豉da mog si bardzo 幢e sko鎍zy. Niektórzy ludzie s nad wyraz irytuj帷y, a inni mocno niebezpieczni. Bogowie okazuj si osobami bez serca, my郵帷ymi jedynie o w豉snej wygodzie. Ostateczna rozgrywka... jaka b璠zie oka瞠 si dopiero na ko鎍u.
Bohaterka stworzona przez autork jest postaci pe軟 wad, a przez to tak bardzo ciekaw. Jej przeznaczenie jest takie, a nie inne jedynie przez przypadek, a charakter nie sprawia, 瞠 ma si pewno嗆 i wszystko sko鎍zy si dobrze. Przeciwnie, gdyby nie niektóre zbiegi okoliczno軼i, pomocne d這nie, albo dobry moment na stworzenie d逝gu do wykorzystania w przysz這軼i, by mo瞠 Gosia wcale nie do篡豉by Nocy Kupa造.  Mieszko z kolei jest momentami mocno irytuj帷y. Nigdy nie wiadomo, co tak naprawd my郵i, jest zamkni皻y w sobie, a wizje, które odkrywa Gosia wcale nie poprawiaj sytuacji.
Drugi tom 鈍ietnie trzyma poziom, bohaterowie nadal zachodz za skór, wydarzenia pot璕uj si, czym bli瞠j ko鎍a tym wi璚ej si dzieje. I cho mo積a by przypuszcza, 瞠 to koniec tej historii to okazuje si, 瞠 nic bardziej mylnego. "疾rca" czyli trzeci tom  cyklu "Kwiat paproci", by mo瞠 pozwoli odpowiedzie na niektóre pytania. Bo cho Noc Kupa造 min窸a to wiele pyta si pojawi這, a te poprzednie tylko w nielicznej cz窷ci zyska造 odpowied. Je郵i czytali軼ie "Szeptuch" i zrobi豉 na Was dobre wra瞠nie, to "Noc Kupa造" jest 鈍ietn kontynuacj, któr trzeba pozna.

Noc Kupa造 to kontynuacja bestsellerowej powie軼i Katarzyny Bereniki Miszczuk - Szeptucha (recenzja). Je郵i czytali軼ie moj recenzj poprzedniej cz窷ci, to wiecie jak bardzo zaskoczy豉 mnie jej ko鎍闚ka (je郵i nie, w豉郾ie si dowiedzieli軼ie :D). Z niecierpliwo軼i czeka豉m na kontynuacj los闚 Mieszka i Gosi. Jakie przygody zgotowa豉 im autorka? Ex wraca zza grobu! Dobra, mo瞠 nie ex, bo koniec ko鎍闚 Mieszko nie rozwi鏚 si z 穎n, tylko ta rzekomo umar豉, ale pozosta闓y przy tej wersji. Ogl康ali軼ie Fatalne zauroczenie. Powiem Wam, 瞠 to piku w por闚naniu do krwio瞠rczej, tysi帷letniej 穎ny Mieszka. Wiecie co m闚i o pierwszej mi這軼i prawda? Ta najwa積iejsza, najpi瘯niejsza, odciskaj帷a 郵ad na naszej duszy... Czy Gosia mo瞠 czu si pewnie, w obliczu powrotu Otte?! Czy dawne uczucia dadz o sobie zna? C騜 jak si okazuje nie jest to jedyny problem z jakim musi si zmierzy m這da uczennica szeptuchy. Bogowie s coraz bli瞠j i upomn si o ,,swoje". Noc Kupa造 zbli瘸 si wielkimi krokami, Mieszko znika, Gosia wpada w 鄉iertelne tarapaty (powiedzia豉bym, 瞠 nawet podw鎩ne). Czy dziewczynie uda si przetrwa i komu zdecyduje si odda magiczny kwiatek? Nie wiem czy Wam o tym wspomina豉m, (wydaje mi si, 瞠 nie), ale uwielbiam opowie軼i o kwiecie paproci. Kiedy jako dziecko dosta豉m ksi捫k, w豉郾ie z histori o magicznym kwiecie. Dlatego w豉郾ie Noc Kupa造 poch這n窸a mnie jeszcze bardziej ni poprzednia cz窷. Po pierwsze, w mojej subiektywnej opinii, w tej cz窷ci wi璚ej si dzieje. Dobra, mo瞠 幢e to okre郵i豉m. Wydarzenia maj wi瘯szy nak豉d emocjonalny (w豉郾ie zda豉m sobie spraw, 瞠 zaczynam gada psychologicznym be趾otem). Ale wracaj帷 do rzeczy, tak naprawd historia opowiedziana w Nocy Kupa造 si zaz瑿ia. Do gry wkracza kto jeszcze. Nie musz Wam chyba m闚i, jak pe軟e napi璚ia s sceny mi璠zy Gosi a Otte. W szczeg鏊no軼i je郵i ta druga ro軼i sobie wy陰czno嗆 do m篹a, kt鏎y jakby nie patrze, ma j za nieboszczk. C騜 krwio瞠rcza ex nie mo瞠 wybaczy Gosi, 瞠 spa豉 z jej m篹em. (Naprawd, zafiksowa豉 si kobita. Serio, czy ona my郵a豉, 瞠 kto taki jak Mieszko b璠zie ,,篡 w czysto軼i" przez tyle lat?!) Na marginesie powiem Wam, 瞠 Otte jest naprawd 鈍ietnie wykreowan postaci. C騜, chyba mam s豉bo嗆 do psychopatycznych bohater闚... Nie my郵cie, 瞠 to ju koniec mojego wywodu. Oj nie! Brakowa這 wam dreszczyku napi璚ia czy g瘰iej sk鏎ki? Na pewno ucieszycie si z faktu, 瞠 w Nocy Kupa造 napi璚ie niejednokrotnie si璕a zenitu. Ostatnio pisa豉m Wam, 瞠 momentami Gosia jest denerwuj帷a - w szczeg鏊no軼i, je郵i chodzi o Mieszka. C騜, z r瘯 na sercu mog przyzna, 瞠 jej zachowanie uleg這 poprawie :D Mam wra瞠nie, 瞠 nasza bohaterka z konieczno軼i musia豉 dorosn望 i zdecydowanie wysz這 jej to na plus. Je郵i chodzi o Mieszka... Nie by豉m w gronie jego wielkich zwolennik闚, ale musz przyzna, 瞠 jego posta coraz bardziej mnie ujmuje i zyskuje w moich oczach. Facet naprawd jest wart grzechu (cho ma mocno pogmatwan przesz這嗆, ). Co do reszty bohater闚. Pojawia si kilka nowych postaci, kt鏎e sporo wnosz do historii, jako og馧u. Bardzo interesuj帷o zapowiada si w徠ek zwi您any z nowym bogiem. Jestem bardzo ciekawa co wymy郵i autorka. Je郵i chodzi o bohater闚 kt鏎ych poznali鄉y w pierwszej cz窷ci. Katarzyna Berenika Miszczuk postanowi豉 podzieli si z nami ich historiami. Dzi瘯i temu 豉twiej nam zrozumie kieruj帷e nimi motywy i wybory jakie podejmuj. Gosia nadal mo瞠 liczy na swoich przyjaci馧, chocia pojawiaj si spore problemy. Czy przyjaciele oka膨 si godni zaufania? Na uwag z pewno軼i zas逝guje Mszczuj. Posta, kt鏎a bardzo "uros豉" w moich oczach i musia豉m o nim wspomnie cho w tym kr鏒kim zdaniu. Podsumowuj帷. Krwio瞠rcza 穎na z odleg貫j przesz這軼i, fanatyczna sekta, nikczemno嗆, zazdro嗆, balansowanie na granicy 鄉ierci. Zapewniam Was, 瞠 Noc Kupa造 pozostawi豉 do嗆 daleko za sob Szeptuch. Przyznam, 瞠 w tej cz窷ci autentycznie powia這 groz. 畝rty sytuacyjne, nawarstwiaj帷e si intrygi, walka mi璠zy bogami, to tylko nieliczne z zalet tej ksi捫ki. Nieprzewidywalne zwroty akcji, kt鏎e zaskocz nawet najbardziej przenikliwego czytelnika. Niebanalna historia wci庵aj帷a od pierwszej strony. Z niecierpliwo軼i czekam na kolejny tom historii, bo tak jak poprzednio, ko鎍闚ka pozostawia nas, moli ksi捫kowych z wieloma pytaniami. Jestem bardzo ciekawa jaki los Katarzyna Berenika Miszczuk zgotuje swoim bohaterom w trzecim tomie cyklu Kwiatu Paproci - 疾rca (kt鏎a swoj premier b璠zie mia豉 w przysz造m roku).
Z tw鏎czo軼i Pani Miszczuk jestem zaznajomiona ju od dawna. Ka盥a jedna ksi捫ka, kt鏎 napisa豉 zapada w mojej pami璚i na d逝go. Tak samo b璠zie w przypadku Nocy Kupa造. Zwykle preferuj silne 瞠雟kie charaktery w literaturze, a Gos豉wa Brz霩ka ca造 czas pozostaje uroczo nieporadna. Mimo swoich licznych fobii jest osob niesamowicie inteligentn, kt鏎a czasem (no dobrze, cz瘰to) robi jakie g逝pie rzeczy, kt鏎e szybko si na niej mszcz i rzadko kiedy wyci庵a z tego lekcj. Ksi捫ka jest wr璚z wype軟iona emocjami, kt鏎e czytelnik uwalnia wraz z ka盥 przewr鏂on stron. Rado嗆, z這嗆, niedowierzanie, b鏊, smutek, wsp馧czucie, strach. Ta ksi捫ka ma wszystko! Dodaj帷 do tego jeszcze mn鏀two akcji, liczne ciekawostki zwi您ane z kultur S這wian czy retrospekcje z 篡cia Mieszka, otrzymujemy mieszank wybuchow i nie wiedzie kiedy, a ksi捫ka jest ju przeczytana. A co wi璚ej - od razu chce si z豉pa za kolejn cz窷 i dowiedzie jak dalej potocz si losy tak barwnych postaci.

Ach jak ja t瘰kni豉m za bohaterami serii Kwiat paproci. To jedne z moich ulubionych postaci. Gosia i Mieszko zapewniaj mas 鄉iechu, emocji i wra瞠. To taka wybuchowa para, której nie da si nie lubi. Gosiowa mania chronienia si przed wszystkimi chorobami 鈍iata jest tak epicka, 瞠 szok. ;D Autorka po raz kolejny dostarczy豉 mi kawa w 鈍ietnej literatury. Uwielbiam ten s這wia雟ki 鈍iat, s這wia雟ki klimat. Te wszystkie potwory, postacie s tak cudowne, 瞠 mo瞠my czyta i czyta i czyta. Do tego autorka tak fantastycznie wszystko opisuje, 瞠 obrazy same staj przed oczami. Ca豉 ksi捫ka jest napisana na wysokim poziomie. Fabu豉 wci庵aj帷a i zapewniaj帷a 鈍ietn przygod. Ju nie mog si doczeka kolejnej cz窷ci i tym razem nie b璠 chyba tyle zwleka z si璕ni璚iem po dalszy tom. :) Aczkolwiek tak ci篹ko rozstawa si z t histori,瞠 mo瞠 lepiej to rozk豉da w czasie? :)
Ogromnie polecam. :)

Przeczytane:2019-07-20, Ocena: 4, Przeczyta豉m,
Avatar u篡tkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-07-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Kolejn cz窷 czyta豉m z zapartym tchem. Dawno nie mia豉m w r瘯ach tak ciekawego cyklu.

Inne ksi捫ki autora
Gwiezdny wojownik t. I: Dzia趾o, szlafrok i ksi篹niczka
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Ok豉dka ksi您ki - Gwiezdny wojownik t. I: Dzia趾o, szlafrok  i ksi篹niczka

Komiczna powie嗆 kosmiczna Za這ga zebrana z 豉panki wyrusza rozklekotanym z這mem, by uratowa Ziemi przed nadlatuj帷 asteroid. Kto zapomnia przykr璚i...

Ja, anielica. Pocket
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Ok豉dka ksi您ki - Ja, anielica. Pocket

Powie嗆 dost瘼na na audiobooku. Czyta Anna Szawiel. Beleth, Azazel, Kleopatra i 妃ier znani z powie軼i Ja, diablica powracaj! A to oznacza, 瞠 ju...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Manhattan Babilon