Nocna rozmowa

Nowy Jork bez światła! Ten scenariusz stał się rzeczywistością, gdy pewnej nocy w roku 1965 zawiodły turbiny elektrowni nad Niagarą. Wtedy to kapitan Gregory Bower, Amerykanin niemieckiego pochodzenia, w gronie znajomych opowiada historię swojego małżeństwa z Judith, córką żydowskiego handlarza antyków. Robi to bez sentymentów, nie zważając na opinie innych. Oczekując na światło i opowiadając przyjaciołom o swoim małżeństwie, Gregory stopniowo zaczyna rozumieć, że jest dłużny swojej żonie odpowiedź na pytania dręczące jej naród od stuleci: Kim jest Chrystus? Czyim jest Synem? Jako chrześcijanin jedynie "z metryki" Gregory nie zareagował, gdy Judith zbliżyła się duchowo do jego brata Abla, człowieka o znacznie większej wrażliwości. Wspólne odwiedziny Ziemi Świętej jeszcze bardziej uwidaczniają przepaść dzielącą małżonków. Tylko Abel stanowi dla Judith punkt oparcia, co wzbudza zazdrość jej męża. Lecz nie jest to jedyna przyczyna katastrofy.

Informacje dodatkowe o Nocna rozmowa:

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2011-06-15
ISBN: 978-83-7595-333-6

Kup książkę Nocna rozmowa

Nocna rozmowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-06-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2014,
Treść książki jest napisana z tak dużą dawką spokoju, rozważań i przemyśleń, że czyta się tę lekturę z zainteresowaniem, aczkolwiek również z dość osobliwym podejściem do głównego bohatera. Nie potrafiłam poczuć do kapitana Gregora żadnej sympatii, chociaż momentami współczułam mu. Jego zachowanie wobec żony Judith i dziecka, którym zaopiekowała się kiedy matka małej Dith nie była w stanie tego zrobić, a potem zmarła, momentami bardzo mnie irytowało. Autorka w treść powieści zgrabnie wplotła piękne opisy Ziemi Świętej. Dużym plusem są opisy Izraela, do którego Gregory wybrał się razem z żoną, aby ,,udowodnić" jej swoją miłość i przywiązanie, a po cichu licząc na odbudowę ich powoli rozpadającego się związku. Ziemia Święta została tu pokazana nie tylko z perspektywy malowniczego krajobrazu, nie zawsze pięknego, ale również z perspektywy zamieszkujących ją ludzi oraz konfliktów panujących na niej. Ciekawym wątkiem tej powieści jest również porównanie oczekiwania na przyjście Zbawcy, czyli żydowskiego Mesjasza i katolickiego Chrystusa. Gregory, który chrześcijaninem jest jedynie z metryki chrztu, dociekliwie starał się wyjaśniać i udowodnić to, czym dla ludzi głęboko wierzących, bez względu na to czy są ortodoksyjnymi Żydami czy chrześcijanami, jest podejście do wiary i interpretowanie jej prawd. Powieść ta powoduje, że w trakcie czytania nasuwają się różnego rodzaju refleksje, prowadzące do tego, że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad tym co w jego życiu jest dobrem właściwym, a co tylko egoistyczną pobudką skłaniającą człowieka do zrobienia czegoś tak, a nie inaczej. To studium osobowości ludzi, którzy albo są bardzo wierzącymi i dążącymi do spełnienia się w roli gorliwego wyznawcy, albo osób ignorujących wiarę mimo znajomości prawd wiary. Książkę czyta się szybko. Zagłębiając się w istotę fabuły, można momentami złapać się na tym, że nie jest się w stanie oderwać od treści. Jakaś niezdrowa ciekawość pcha czytelnika dalej, mając jednocześnie wrażenie, że najchętniej rzuciłoby się książkę w kąt, z powodu negatywnego odbioru głównego bohatera.