Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić

Naucz się dostrzegać psychopatów, zanim oni dostrzegą w tobie... ofiarę

Gdy słyszymy słowo ,,psychopata", wielu z nas od razu ma skojarzenie z seryjnym mordercą. Tymczasem psychopaci nie zaludniają wyłącznie więzień. Podobno zdecydowanie więcej jest ich w korporacjach niż w zakładach karnych...

Seryjni mordercy, budzący zarówno odrazę, jak i fascynację, są wierzchołkiem prawdziwej góry lodowej - psychopaci stanowią bowiem nawet 10 procent społeczeństwa. To ludzie, którzy odróżniają dobro od zła, są świadomi swoich czynów i ich konsekwencji, a jednocześnie pozbawieni empatii i skrupułów. Umieją doskonale się maskować i bez zahamowani dążą do spełnienia własnych potrzeb kosztem innych ludzi. Często są bardzo inteligentni, potrafią być też uroczy, tak by oczarować potencjalne ofiary.

Żyją między nami i możemy spotkać ich na każdym kroku - w pracy, wśród sąsiadów, znajomych, a nawet osób nam najbliższych. W milionach domów żyją więc pozornie normalni ludzie, u których aktywujący impuls może uruchomić łańcuch patologicznych zachowań.

Nie wszyscy są zbrodniarzami, ale i tak warto umieć ich rozpoznawać. By móc dostrzec w porę dostrzec zagrożenie i stawić im czoła...

Sylwester Kowalski

Wykładowca akademicki, specjalista z zakresu komunikacji, psychologii społecznej, budowania relacji interpersonalnych, mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych. Twórca serii treningów autogennych. Pomysłodawca ogólnopolskich kampanii społecznych: Kobieta Bezpieczna i Miasto Bez Stresu. Autor książek, m.in. Niepokorny mózg. Geniusz, buntownik, manipulator (Wydawnictwo Zwierciadło).

Informacje dodatkowe o Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić

Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić - opinie o książce

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka "Normalni psychopaci" Sylwestra Kowalskiego to publikacja non-fiction skupiająca się na zaburzeniach psychicznych, zaburzeniach osobowości. Dla fanów kryminałów i thrillerów te zagadnienia są bliskie, w końcu lubimy w tych powieściach przyglądać się pokręconym kreacjom psychologicznym złoczyńców... Ale warto potrafić też rozpoznać niepokojące sygnały w życiu prawdziwym, wiedzieć na co zwracać uwagę, by przypadkiem nie wkręcić się w toksyczną relację. Autor chce nam uświadomić, że psychopaci to nie tylko seryjni mordercy, że mogą się ukrywać za maską zwyczajnego, normalnego człowieka. Warto więc wiedzieć na jakie cechy zwracać uwagę, by nie dać się takiego człowiekowi omotać, a jeśli już się dało, to przydatne będą rady, które autor zamieścił na końcu swojej publikacji, wskazujące jak w takiej sytuacji postąpić. Z kolei pierwsze rozdziały skupiają się na opisaniu, przybliżeniu cech, które w sumie określają psychopatę, ale pojedynczo i tak są warte rozpoznania - osoby je przejawiające są toksyczne, raczej powinniśmy unikać ich towarzystwa. Książka pisana jest językiem prosty, jest dużo przykładów z życia wziętych, typowych dla zachowania psychopaty, ale i bardziej ogólnych. Są też pytania na końcu rozdziałów, który w formie quizu pomogą czytelnikowi ocenić czy podejrzewana osoba może mieć zaburzenia psychopatyczne. Myślę, że jest to publikacja wartościowa najbardziej dla tych, co dopiero zaczynają zaznajamiać się z tematem ludzi toksycznych, posiadających cechy psychopatyczne oraz dla tych, którzy faktycznie żyją w takiej relacji - pomaga uświadomić sobie, że nie tylko my przeżywamy coś takiego i prosto radzi gdzie szukać pomocy.

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-11-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Normalni Psychopaci. Jak ich rozpoznać. Jak się przed nimi bronić" autorstwa Sylwestra Kowalskiego to lektura, która rzuca nowe światło na pojęcie psychopatii, wykraczając poza stereotypowe wyobrażenia związane z seryjnymi mordercami. Książka skutecznie demaskuje mit, że psychopaci to jedynie zbrodniarze, którzy znaleźli się za kratami.
Autor przekonująco argumentuje, że psychopaci są obecni w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym także w korporacjach, co może być zaskakujące. Ja w moim otoczeniu paru znalazłam.

Kowalski zaczyna od rozwinięcia definicji psychopatii, przedstawiając ją jako zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się brakiem empatii, poczucia winy oraz trudnością w nawiązywaniu trwałych emocjonalnych więzi. Wyjaśnia, że psychopaci potrafią doskonale maskować swoje cechy, co sprawia, że są trudni do rozpoznania na pierwszy rzut oka.

Autor podkreśla, że psychopaci mogą być bardzo inteligentni i uroczy, co umożliwia im manipulowanie otoczeniem.
Książka nie tylko identyfikuje problem, ale również proponuje rozwiązania. Autor prezentuje dekalog prostych zasad, które pomagają rozpoznawać psychopatów i skutecznie z nimi radzić.
Ważnym atutem są również zawarte w niej zadania i testy, które pozwalają lepiej zrozumieć temat i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Jednym z najważniejszych aspektów tej książki jest skupienie uwagi na tym, że psychopaci nie zawsze są przestępcami, ale są obecni w naszym otoczeniu codziennym. Autor skłania do refleksji nad tym, że każdy z nas może mieć do czynienia z psychopatyczną osobą, bez względu na środowisko czy status społeczny.

To lektura nie tylko dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć psychopatię, ale także dla tych, którzy pragną nauczyć się skutecznych technik radzenia sobie z takimi osobami. Kowalski udowadnia, że świadomość i umiejętność rozpoznawania psychopatów są kluczowe dla ochrony własnej psychicznej integralności.

To zdecydowanie wartościowa lektura dla szerokiego grona czytelników, którzy chcą lepiej zrozumieć ludzką psychikę i zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami.

Elementarz kobiety bezpiecznej
Sylwester Kowalski0
Okładka ksiązki - Elementarz kobiety bezpiecznej

Poznaj wewnętrzną siłę słabej płci Kobieta przezorna i uważna Kobieta świadoma i rozsądna Kobieta opanowana i pewna siebie Od potencjalnej ofiary...

Mózg. Rozwiń swój potencjał
Sylwester Kowalski0
Okładka ksiązki - Mózg. Rozwiń swój potencjał

Masz problemy z pamięcią i koncentracją? Chciałbyś  szybciej  przyswajać nowe informacje? Zwiększyć  obszar swojego postrzegania? Ten poradnik...