Nowy Jork. Opowieści o mieście

O Nowym Jorku nakręcono setki filmów, napisano tysiące książek, opublikowano dziesiątki tysięcy artykułów. Niemal wszystko, co było tam do odkrycia zostało już odkryte. Na Nowy Jork można jednak spojrzeć w oryginalny, intrygujący i niecodzienny sposób - tak jak zrobiła to Magdalena Żelazowska w napisanej z polotem i lekkością książce ,,Nowy Jork: Opowieści o mieście". Choć sam byłem w Nowym Jorku dziesiątki razy, dzięki jej lekturze na nowo odkryłem to niezwykłe miasto.

Marek Wałkuski

dziennikarz radiowej Trójki, wieloletni korespondent Polskiego Radia w USA

Nowy Jork oczami Żelazowskiej jest trochę jak szklana kula śnieżna, ale taka którą potrząsam i za każdym razem pośród wirujących płatków widzę inną historię, inne miasto, innego człowieka. Dzięki swojemu perfekcjonizmowi, szczegółowym opisom i prywatnym wyznaniom, Magda potrafi nie tylko zabrać czytelnika na ulice Nowego Jorku, ale i go tam zatrzymać. Ja zamykam oczy i znów tam jestem. Dzięki Magda!

Ilona Raczyńska, Wirtualna Polska

Z książką "Nowy Jork. Historie o mieście" jest jak z raspberry kiss w Molly's Cupcakes. Jak już posmakujesz, to nie możesz przestać. Pozwala poczuć klimat tego miasta, sprzedaje wiele smaczków. I jak wspomniana babeczka - zostawia niedosyt! Pozycji książkowych o Wielkim Jabłku jest mnóstwo, ale ta jest moim faworytem. A jako była nowojorczanka wiem, co mówię.

Mariola Cyra

redaktor zarządzająca portalu Polki na Obczyźnie

Informacje dodatkowe o Nowy Jork. Opowieści o mieście:

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Nowy Jork. Opowieści o mieście

Nowy Jork. Opowieści o mieście - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-02-27,

Nowy York marzenie wielu.
Powstało o nim już tyle publikacji, programów, filmów, że mogłoby wydawać się, że nic nowego nie da się stworzyć.
Autorka napisała, że każdy pokazywał Nowy York ze swojego punktu widzenia,a ona przedstawi nam swój.
Pierwsze co zauważamy to piękna okładka, która zaprasza by otworzyć książkę.
Drugie to zapach... Tak zapach druku wciągający i obłędny.
Trzecie to ogrom, pięknych kolorowych fotografii, który jest prawdziwą ucztą dla naszej wyobraźni.
Jestem zachwycona tą książką. Autorka włożyła w nią ogrom serca,pokazała siebie, przekazała "morze" informacji, ciekawostek, dała odpowiedzi na nurtujące pytania.
Ta książka jest doskonała, autorka pozwoliła mi przenieść się w miejsca o których pisze , poczuć ten zapach kawy, spalin i zobaczyć piękne widoki, poczuć wiatr we włosach stojąc na moście.
Do tego styl jakim jest napisana bardzo przejrzysty, łatwy w odbiorze. Mamy wrażenie, że to znajoma siedzi i opowiada nam piękną historię o pięknym mieście. Nowy York do tej pory mnie fascynował, po tej lekturze jestem w nim zakochana.
Książka zostaje ze mną i napewno nieraz do niej powrócę.
Przed wami cudowna podróż.
Z całego serca polecam Wam tą książkę.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2022-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

Odkąd pamiętam marzyłam, by zobaczyć USA, wielki kraj za wielkim oceanem. Jego różnorodność we wszelakich dziedzinach w pewien sposób fascynuje, ale także wywołuje obawy. Nie inaczej jest z jednym z większych miast tego kraju, Nowym Jorkiem, który przyciąga wiele ludzi z całego świata. Dlaczego? Jaki jest fenomen tego miasta?
"Nowy Jork. Opowieści o mieście" to zbiór ciekawostek, historii, wrażeń o wielkim mieście, ale i samo życie autorki Magdaleny Żelazowskiej. Znajdziemy tu także dużo zdjęć, które urozmaicają czytanie książki, a także sprawiają, że chce się kupić bilet i lecieć do jednej z największych metropolii na świecie.
Autorka opowiada o swojej drodze do miejsca, w którym nagrywanych jest mnóstwo filmów, jest bohaterem akcji w wielu książkach i to właśnie stamtąd Nowy Jork wydaje się być dobrze przez nas znanym miejscem. Kto nie marzył, by pojawić się w tym mieście?
Ciekawe fakty, historia, wydarzenia z pop kultury, znane persony, które miały swój epizod w wielkim mieście są przeplatane faktami z życia autorki, która nie mówi tylko o urokach Nowego Jorku, ale także o jego ciemniejszej stronie, jak tłok, hałas, zaśmiecenie, wychodzące zewsząd szczury czy karaluchy, załatwianie spraw urzędowych. Można by powiedzieć, że pod tym względem Polska jest rajem na ziemi, choć gdyby to u nas była metropolia porównywalna do tej w NY, to problem byłby ten sam.
Nowy Jork, to miasto, które nigdy nie śpi, jest w ciągłym biegu i nie ma czasu, by odsapnąć. A jednak pandemia pokazała, że częściowo miasto musiało zostać uśpione i autorka wspomina także o tym fakcie. Wiele tutaj spostrzeżeń samej Żelazowskiej, która widzi te mankamenty miasta ociekającego brudem, ale i pieniędzmi i różnorodnością.
Ta książka wywołuje wrażenie, jakby siedziało się w kawiarni na jednej z najbardziej ruchliwych ulic Nowego Jorku, piło kawę, zajadało ciastko i słuchało się historii opowiadanej przez przyjaciółkę. Styl jest naprawdę przystępny, ciekawy, nie męczący co wywołuje, że czytanie jest naprawdę przyjemne, a każdą informację się chłonie w towarzystwie pięknych zdjęć.
Ciężko mówić o idealnym życiu w Nowym Jorku. Nic na początku nie jest łatwe. Można by powiedzieć, że na każdym kroku miasto nie chce, by się w nim zamieszkało przez absurdy, które w nim panują. Jednak cierpliwość, upór i siła mogą sprawić, że miasto to stanie się znośniejsze, bo kochać, mimo wszystko, i tak się kocha już przed przyjazdem do niego.

Nowy Jork- to miasto przyciąga jak magnes swoimi kolorami, klimatem i wolnością. Ci, którzy mieli odwagę tu przyjechać i zamieszkać czeka wiele różnych przeżyć. Autorka, która wywodzi się z małego miasta nie bała się zaryzykować i pewnego dnia postawiła wszystko na jedną kartę.
Teraz, w swojej książce zabiera nas na spacer przez cztery pory roku tego magicznego miasta, by pokazać nam codzienność nowojorczyków przetykając ją wieloma faktami historycznymi. Książka ma nie tylko mnóstwo pięknych zdjęć, ale autorka raczy nas co chwilę zaskakującymi ciekawostkami ze swojego życia mieszkanki tej metropolii. Dowiemy się jak trudno było jej wynająć mieszkanie, dlaczego jej dom jest w Hoboken i czemu wszyscy pędzą ulicami z nieodłącznym kubkiem kawy w ręce. Oprowadzi nas po miejscach znanych i tych mniej, po charakterystycznych sklepach i najpiękniejszych budynkach.
W tej książce poznamy uroki tego miasta...ale i jego bolączki, które z pewnością Was zaskoczą.
Wszystko jest napisane przystępnym językiem, tak, aby nas zaciekawić, nigdy znudzić i strasznie żałowałam, kiedy skończyłam ją czytać.
Dlatego ogromnie ją Wam polecam.

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2022-02-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

ta książka jest dla mnie wyjątkowa i zajmie szczególne miejsce zarówno w moim sercu jak i na półce. Być może będę nieobiektywna w jej ocenie ale dostałam w niej wszystko czego mogłabym w książce opowiadającej o mieście moich marzeń pragnąć. Okraszona mnóstwem cudownych zdjęć, zabierająca nas w nietuzinkowa podróż po jedynym w swoim rodzaju miejscu, które nigdy nie śpi i które zna chyba każdy mieszkaniec globu. Fantastyczna narracja Autorki, która wplata w tę pozycję swoje prywatne odczucia i opowieści, nadaje jej wyrazistości i sprawia, że czyta się ją po prostu fenomenalnie. To propozycja dla każdego, kto chce wyruszyć w niezwykłą, pełną przygód podróż, a na razie ociąga się z kupnem biletu z wielu różnych powodów. Ja też się ociągam, z obawy na to, że powrót przypłacę ciężką depresją ;-)
Nie jest to rys historyczny Nowego Jorku. Nie jest to też pamiętnik Autorki. To po prostu książka, która zabiera nas w wiele ciekawych, niekoniecznie znanych miejsc, opowiada o tym co dobre, piękne ale i frustrujące i dziwne. Pokazuje codzienność życia w metropolii, wady i zalety, nie upiększa ale też oddaje hołd temu miastu. Ze wszystkich stron bije nieskrywana fascynacji Autorki Nowym Jorkiem. Nie ukrywa, że ta opowieść toczy się z jej perspektywy, przedstawia nam swoją wizję NYC, z pewnością odmienną od wielu innych. Ale ile oczu widziało Nowy Jork, tyle będzie perspektyw opowieści o nim i nie ma w tym nic dziwnego. To miasto jedyne w swoim rodzaju, podobnie jak mieszkający w nim ludzie i to mamy okazję dostrzec niejednokrotnie w tej książce.

W tej książce zauroczyła mnie przede wszystkim jej realność. Nie jest to pean pochwalny dla miasta, raczej osobiste zapiski i wnioski osoby, która tam zamieszkała. Podziwiam odwagę i upór Autorki do tego, by się tam znaleźć ale też talent i pomysł, by tę książkę napisać. Mnogość cytatów z różnych źródeł uprzyjemnia lekturę i pokazuje wyrywek innych opinii o mieście, które pojawiły się na przestrzeni lat. W książce znajdziemy wiele ciekawych tematów, od poszukiwania miejsca zamieszkania po jedzenie, od mentalności ludzi po wytrwałą obecność szczurów i insektów wszędzie. Czujemy ten pęd, nieokiełznany chaos miasta, jedyne w swoim rodzaju życie, które oferuje Nowy Jork. Ale też wiele zabiera w zamian i o tym też tu mowa. Znajdziemy tu trochę wzmianek historycznych o różnych ludziach i miejscach, ale są one przedstawione w tak intrygujący i ciekawy sposób, że chłoniemy tę wiedzę z zapartym tchem. Moimi perełkami, które tu znalazłam jest wzmianka o człowieku, który tworzy blog Humans of New York, który od długiego czasu śledzę niemal z nabożną czcią oraz świetny opis cmentarza na Hart, który niezmiennie mnie fascynuje i jednocześnie przeraża. Ale swoistych perełek jest tu o wiele więcej i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Przepiękna oprawa graficzna i dopracowane do ostatniej kropki wydanie tej książki to swoista wisienka na torcie. Uwielbiam takie dopieszczone do granic możliwości i piękne także w środku pozycje, a ta spełnia te wymagania ponad miarę. Zarówno mój zmysł zapalonego czytelnika jak i wzrokowca zostały w pełni zaspokojone. Dzięki książce dowiedziałam się też wielu ciekawych rzeczy w perspektywie na przyszłość, które z pewnością okażą się pomocne ale i też mnóstwo ciekawostek z życia miasta na przestrzeni wieków. Trudno mi było wybrać cytaty do tej recenzji, bo jedynie przeczytanie książki w pełni, dotknięcie jej i zobaczenie wszystkiego co oferuje, odda jej fenomen. Ze swojej strony ogromnie polecam.

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zachłanni
Magdalena Żelazowska0
Okładka ksiązki - Zachłanni

Troje trzydziestolatków. Trzy marzenia. Trzy precyzyjnie opracowane plany, jak je zrealizować. Tytułowi "zachłanni" to tzw. słoiki - lokalni emigranci...

Americana. To, co najlepsze w USA
Magdalena Żelazowska0
Okładka ksiązki - Americana. To, co najlepsze w USA

Autorka stworzyła osobisty przewodnik po USA, który jest czymś więcej niż listą miejsc i atrakcji turystycznych. Mieszkając w Ameryce i podróżując po niej...