Nowy wspaniały świat. 30 lat później. Raport rozbieżności

Dodatek do powieści "Nowy wspaniały świat" napisany przez Huxleya niespełna trzydzieści lat później.

Jak wiele z jego proroctw, w których ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie?

Gdy w 1932 roku ukazała się powieść "Nowy wspaniały świat", zawartą w niej szokującą analizę technokratycznej dyktatury uważano za odległą wizję.

Po latach pisarz rozważa, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technologia i formy rządzenia od czasu ukazania się jego słynnej dystopii.

Pisze o zjawiskach społecznych, które jego zdaniem mogą prowadzić do ewolucji ustrojowej nowoczesnych społeczeństw w kierunku dyktatury: przeludnieniu, nadmiernej organizacji życia społecznego, przemianach propagandy związanych z rozwojem behawioryzmu, nowych technikach prania mózgu i perswazji.

Podkreśla, że w jeszcze większej mierze niż kiedyś należy obawiać się nowego typu dyktatury i tyranii.

Prowokująca do myślenia i zatrważająca książka.

Informacje dodatkowe o Nowy wspaniały świat. 30 lat później. Raport rozbieżności:

Wydawnictwo: Muza

Nowy wspaniały świat. 30 lat później. Raport rozbieżności - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2020-06-21, Ocena: 3, Przeczytałam,

Spodziewałam się, że będzie ciekawsza. Tym bardziej że kocham i uwielbiam książkę "Nowy wspaniały świat".

Diabły z loudun
Aldous Huxley 0
Okładka ksiązki - Diabły z loudun

Niepublikowana dotąd w Polsce niezwykła książka Aldousa Huxleya wzbudziła swego czasu ogromne zainteresowanie krytyki i czytelników. Na jej motywach...

Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley0
Okładka ksiązki - Nowy wspaniały świat

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które...

Nawiedzone kolonie
Rafał Witek