O fotografii

Pierwsze od 23 lat wydanie najważniejszej w historii książki o fotografii. Jak pisze autorka: „wszystko zaczęło się od jednego eseju o niektórych estetycznych i moralnych problemach wynikających ze wszechobecności utrwalonych fotograficznie obrazów. Ale im więcej myślałam o tym, czym są fotografie, tym bardziej stawały się sugestywne i skomplikowane”.

Sontag analizuje znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Co kryje się za gestem „zdejmowania” przedmiotu, a co za gestem zbierania zdjęć? W jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość? Jaka jest relacja między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a patrzącym? Z jakich powodów sięgamy po aparat fotograficzny? To zaledwie kilka z kwestii poruszanych w książce.

Autorka przywołuje zdjęcia znanych fotografików, ale pisze też o fotografowaniu jako części codziennego życia, swoistym społecznym rytuale, starając się zrozumieć jego funkcję i sens.

Książka Susan Sontag to zatem nie tylko błyskotliwy esej o fotografii, ale też pasjonująca analiza współczesnego świata. W końcu, jak sama pisze, „zbierać fotografie to zbierać świat”.

Informacje dodatkowe o O fotografii:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2009-10-30
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-927366-5-3

Kup książkę O fotografii

O fotografii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kominek
Kominek
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Z perspektywy czasu książka [i]O fotografii[/i] to wyjątkowe pod każdym względem spojrzenie na to, czym jest fotografia, jak była postrzegana kilkadziesiąt lat wstecz i czym tak naprawdę stała się obecnie. [i](...) Koniec końców, przeżycie utożsamiamy z utrwaleniem przeżywanego momentu na zdjęciu, a uczestnictwo w głośnym wydarzeniu staje się coraz częściej równoznaczne z oglądaniem tego wydarzenia na fotografii. Najlogiczniejszy spośród dziewiętnastowiecznych estetów, Mallarme, powiedział, że wszystko na świecie istnieje po to, aby znaleźć się w książce. Dzisiaj wszystko istnieje po to, by znaleźć się na fotografii. [s. 33][/i] Od napisania cytowanych słów minęły bez mała prawie cztery dekady, jakże wiele się w tym czasie zmieniło, jak mocno zmieniła się również nasza świadomość postrzegania świata i wszystkiego, co nas otacza. Artystyczna wizja kreowania rzeczywistości, której początek datowany jest na 1839 rok została zabita przez wszechobecne telefony komórkowe, a także coraz bardziej popularne tablety. Zamiast odbierać i przekazywać dalej emocje wolimy je uwieczniać na wszystkim, co wpadnie w rękę nie zawsze mając świadomość, że później i tak nie będzie nie tylko nic widać, ale tym bardziej oglądać. I przewrotne w tym wszystkim jest ujęcie Placu Św. Piotra dziś i osiem lat wstecz, wtedy dłonie nie były zajęte, teraz blask wszelkiego rodzaju wyświetlaczy był większy, niż światło otaczających plac lamp. (...) Pełne spojrzenie na książkę dostępne jest w poniższym linku: http://koominek.blogspot.com/2016/02/susan-sontag-o-fotografii.html
Avatar użytkownika - AleksandraSz
AleksandraSz
Przeczytane:2020-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,
Przeciw interpretacji i inne eseje
Susan Sontag0
Okładka ksiązki - Przeciw interpretacji i inne eseje

Po raz pierwszy po polsku zbiór głośnych esejów amerykańskiej intelektualistki. Opublikowany w 1966 roku, szybko stał się pozycją klasyczną...

Jak świadomość związana jest z ciałem. Dzienniki 2. 1964-1980
Susan Sontag0
Okładka ksiązki - Jak świadomość związana jest z ciałem. Dzienniki 2. 1964-1980

Intelektualistka. Kochanka. Pisarka. Aktywistka. Matka. Córka. Polemistka. To różne, choć nie wszystkie wcielenia Susan Sontag w drugim tomie jej dzienników...