O mrówkach i dinozaurach

Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji.

Ziemia. Okres kredy.

Mrówki i dinozaury - stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające - z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne - prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne.

Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi?

Żartobliwy ton i ogromny rozmach. - Gary K. Wolfe, ,,Locus"

Adrian Tchaikovsky w Dzieciach czasu przedstawił rozwój cywilizacji pająków współpracujących z mrówkami. (...) Cixin Liu zdecydował się na bardziej fantazyjne i satyryczne podejście w O mrówkach i dinozaurach. Symbiotyczna cywilizacja, którą opisuje, pod wieloma względami odzwierciedla ludzkie społeczeństwo. (...) Ta książka to baśń czy alegoria, z której wiele można się nauczyć. - Gareth D. Jones, SFcrowsnest

Informacje dodatkowe o O mrówkach i dinozaurach:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-07-27
Tytuł oryginału: Of Ants and Dinosaurs

Kup książkę O mrówkach i dinozaurach

O mrówkach i dinozaurach - opinie o książce

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-08-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

O książkach Cixin Liu czytałam wiele dobrego. Słyszałam, że są to dobrze napisane książki z gatunku fantastyki naukowej. Mimo że lubię ten gatunek to po żadną nie sięgnęłam. Jednak przyszedł moment, aby to zmienić. Tytuł książki „O mrówkach i dinozaurach” tak mnie rozśmieszył i jednocześnie zaintrygował, że stwierdziłam, iż muszę ją przeczytać. W końcu zabrałam się za książkę Cixin Liu i za historię, która okazała się zaskakująca.

Jak myślę o fantastyce naukowej to do głowy przychodzą mi zazwyczaj jakieś fantastyczne, nierealne rzeczy. W książce „O mrówkach i dinozaurach” bohaterami są właśnie mrówki i dinozaury w czasach przed istnienia ludzi. Historia opisuje relacje jakie wytworzyły się między tymi gatunkami. Przez cały czas czytałam tę książkę z lekkim uśmieszkiem na ustach, bo wydawało mi się, że „hehe, czytam historię o mrówkach i dinozaurach”. Jednak po skończeniu tej dosyć niewielkiej objętościowo książki, przyszło do mnie otrzeźwienie i dotarło przesłanie, jakie autor ukrył w pozoru prymitywnej historii.

Jestem zachwycona najnowszą książką Cixin Liu. Nie spodziewałam się, że książka, którą tak lekko i szybko się czyta może nieść ze sobą coś więcej. Okazała się niezwykłą historią o mrówkach i dinozaurach. Zostałam pozytywnie zaskoczona i jestem ciekawa innych pozycji od tego autora. Nie mam teraz wyboru i muszę je nadrobić.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie potrafiłam sobie odmówić lektury takiej książki, gdzie sama okładka zadziałała na moją wyobraźnię:-) Przyznajcie, że jest bardzo realistyczna, a ja nie spodziewając się jej tam, zaraz wrzasnęłam, jakbym faktycznie wyjęła z niej mrówki a nie książkę:-)

O czym jest? O wspaniałej historii, która dzieje się w czasach, kiedy jeszcze ludzie nie istnieli. Jak wiadomo, wcześniej były dinozaury, których nie szło przeoczyć z uwagi na ich wzrost. Oni sami nawet nie przypuszczały, że wśród roślin i ich rodzajów spotkają jaszcze tak maleńkie żyjątka, jakimi były mrówki. Początkowo zafascynowane ich maleńkością, tylko się im przyglądały, jednak w późniejszym czasie przekonały się, że mogą się im przydać. Do czego? A to musicie już doczytać:-)

Nie umiem się inaczej wypowiedzieć o tej książce jak w samych superlatywach. Strasznie mi się spodobała, choć wiadomo, była to fikcja literacka. Fantastyka na wysokim poziomie, gdzie nie ma miejsca na nudę. Spodobał mi się taki urywek:

,,-Niezupełnie cię widzę-rzekł gromkim głosem-ale mam wrażenie, że nie jesteś królową Lassini.
-Ona nie żyje. Życie mrówek jest krótkie".

Bardzo się przy tym wzruszyłam. Niby nie powinno być między nimi relacji, a jednak jedno zdawało się interesować życiem drugiego. Dodatkowo rozbawiła mnie wojna mrówkowa, której poświęcony jest osobny rozdział. Miło było poznać ich zdanie na różne tematy, tym bardziej, że autor nie ubarwiał zbyt mocno ich życiowego stylu. Pisał prawdę, co było bardziej interesujące, aniżeli jakiś poradnik o życiu mrówek.
Pozycja was rozweseli, ale i ukaże kruchość naszego i ich życia. Skłoni do własnych przemyśleń, bo widzę, że nie każdy może uważać podobnie w niektórych momentach. Same rozdziały nie są długie, a każda strona go zapoczątkowująca ma wspaniale ozdobioną stronę z mrówkami. Można by ją podpiąć jako bajkę, ale raczej dla starszych dzieci. Fajnie skonstruowany temat katastrofy biologicznej, kiedy to mrówki stanęły pod wielkim znakiem zapytania. Mogły zniszczyć dinozaury, albo zginąć razem z nimi. Jak myślicie, co wybrały?

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-07-15, Ocena: 4, Przeczytałem,

WSPÓLNA EWOLUCJA

W swojej trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu pisał już o mrówkach. Teraz postanowił poświęcić i im – i dinozaurom przy okazji – całą książkę. Książkę, która dobrze nadaje się, jako lektura fantastyczna dla całej rodziny, w której znajdziecie i znakomity styl, i świetne pomysły – i przede wszystkim, co najważniejsze, ambicje i przesłanie, które sprawiają, że proza chińskiego pisarza jest tak wyśmienita.

Witajcie na Ziemi przeszłości. A dokładniej okresu kredy, kiedy to nasz glob zamieszkiwały dinozaury. Łatwo było wówczas przeoczyć inne stworzenia, jak np. mrówki, ale jednak te okazały się o wiele bardziej przydatne, niż można by sądzić. Zaczęło się od prostych usług dentystycznych, jakie mrówki świadczyły dinozaurom, ale na tym się nie skończyło. Współpraca obu gatunków zaczęła się rozwijać, a to prowadziło do niezwykłej ewolucji. Powstały komputery, broń atomowa, loty w kosmos… Cuda? Tak, ale i one mają swoją cenę. Gdy rozwój cywilizacyjny zaczyna szkodzić światu, a dinozaury nie chcą słuchać ostrzeżeń i nadal chcą szkodzić ekosystemowi, mrówki stają przed wielkim problemem: doprowadzić swoich towarzyszy do wyginięcia, czy może skazać i ich, i siebie, i całą planetę na zagładę?

Problem trzech ciał
Liu Cixin0
Okładka ksiązki - Problem trzech ciał

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. NAGRODA HUGO DLA NAJLEPSZEJ POWIEŚCI 2015 R. ,,Imponująca rozmachem...

Ciemny las
Liu Cixin0
Okładka ksiązki - Ciemny las

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. KSIĄŻKA LAUREATA NAGRODY HUGO. Imponująca rozmachem ucieczka...