O włos

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-03-23
Liczba stron:

Nie ma pięknych zbrodni. Są tylko piękne ofiary. Nowa seria kryminalna Katarzyny Bondy. W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Ale to nie koniec makabrycznych odkryć, bo w trakcie przeczesywania okolicy śledczy trafiają na coś jeszcze: spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który z całą pewnością nie należał do zamordowanych kobiet. To fetysz, ale i cenny dowód. Kosiarz z Kabat sieje postrach zwłaszcza wśród pracownic agencji towarzyskich. To wśród nich upatruje kolejnych ofiar. Świat alfonsów i prostytutek jest zamknięty dla policji. Do akcji nieformalnie wkracza detektyw Jakub Sobieski.

Tropy prowadzą w przeszłość, do niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat. Czy pragnienia mordercy znów dały o sobie znać? Czy młodemu detektywowi uda się wytropić sprawcę, zanim życie straci kolejna kobieta? Przekonaj się, czy prawda zawsze musi wyjść na jaw. ,,O włos" - pierwszy tom serii z detektywem Jakubem Sobieskim.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę O włos

Opinie o książce - O włos

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

Nie ma pięknych zbrodni.
Są tylko piękne ofiary."

"O włos" to pierwszym tom nowej serii z detektywem Jakubem Sobieskim.
Bardzo polubiłam serię z Hubertem Meyerem.
Czy Jakub też skradnie moje serce?

W Lesie Kabackim zostały zamordowane dwie młode dziewczyny. Policja od dawna nie widziała tak zbeszczeszczonych zwłok.
Nie tylko podcięto im gardła, ale pośmiertnie zadano rany szarpane.
Morderca przy zwłokach zostawia kosmyki ludzkich włosów. To nie tylko cenny dowód, ale i jego fetysz.
Media okrzykneły go "Kosiarzem z Kabat".
Wiadomo, że korzysta z usług prostytutek i kataloguje przyszłe ofiary.
Do śledztwa zostaje nieformalnie wciągnięty Jakub Sobieski, były policjant z niezbyt klarowną przeszłością.
Dostajemy kawał dobrego kryminału. Skorumpowani policjanci, nierząd, branża towarzyska to wszystko tu dostaniecie .
Jakub da się lubić i być może będzie drugim po Hubercie moim ulubionym bohaterem kryminalnym.
Czytało sie szybko i z zaciekawieniem, momentami za długie opisy wybijały mnie z rytmu, ale taki urok książek autorki.
Dla tych co nie lubią grubasków dodam, że książka do takich nie należy.
Całkiem przyjemnie spędzony czas. Jestem ciekawa kolejnych spotkań z Jakubem.

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Najnowszą powieścią „O włos” Katarzyna Bonda rozpoczyna serię z prywatnym detektywem Jakubem Sobieskim, byłym gliniarzem, który musiał odejść z firmy. Niepoprawnym chyba romantykiem, który darzy miłością swoją, delikatnie pisząc, niesforną żonę. Łamiącym prawo, jakby nie było, ale mającym swoje zasady. Zresztą nie tylko on jest tu „niejednoznaczny”. Powieść jest pełna bohaterów ze skazami mniejszymi czy większej wagi dowodowej. Jest gliniarz, który dzielił życie pomiędzy żoną a kochanką za zgodą tej pierwszej. Jest policjantka, ambitna, idzie do łóżka dla awansu. W Lesie Kabackim zamordowano dwie młode dziewczyny, zbezczeszczone zwłoki przyprawiają o mdłości. Pukiel blond włosów i już nikt nie śpi spokojnie, szczególnie pracownice agencji towarzyskich. Kosiarz z Kabat znowu uderzy. Akcja powieści nie razi dynamiką, powolna, z rozmysłem, nie ma tu przypadków a świat kurtyzan niebezpiecznie przenika do świata stróżów prawa. Myślisz, że odwrócisz kartę i poznasz prawdę, nic mylnego. Początek serii Pani Katarzyny, jak dla mnie, wybrzmiał obiecująco.

Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2022-04-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022, 26 książek 2022,

Jakub Sobieski nie ma ostatnio łatwego życia; od wyrzucenia z policji mieszka potajemnie w przyczepie teścia, próbując uzbierać środki na wykupienie mieszkania. Jego nową "pracą" jest zabawa w taksówkarza, a w międzyczasie kurierka dla dilerów. I pewnie jego nowe życie toczyłoby się tym rytmem, gdyby nie brutalne morderstwo dwóch młodych kobiet. Sprawca zbezcześcił ich ciała, a w ich pobliżu odnaleziono pukiel włosów przewiązany wstążką...

Makabryczna pamiątka? Znak dla śledczych?

I może śledztwo nie interesowałoby Sobieskiego -w końcu nie pracował już dla policji- gdyby nie propozycja współpracy przy prowadzonym przez aspirantkę Adę Kowalczyk śledztwie. Oczywiście w tajemnicy. Nie mniejsze znaczenie miał dla niego fakt, iż następnym celem mordercy stała się jej siostra.

Kuba ma odrobinę nadziei, że pomoc w odnalezieniu zaginionej i rozwiązanie sprawy pomoże mu w powrocie w szeregi policji. Czy to jednak jedyny powód, dla którego zgodził się na całe to szaleństwo?

Twórczość pani Bondy zna niemal każdy z nas. Jedni należą do grupy fanów Huberta Meyera, inni z kolei rozkoszują się historiami spoza owej serii. Teraz przyszedł czas na Jakuba Sobieskiego, bowiem O włos jest pierwszym tomem serii. Mam dość ambiwalentny stosunek do historii tworzonych przez naszą polską autorkę- jedne wciągają mnie bez miary, inne nie do końca. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie podjęła kolejnej próby.

Można powiedzieć, że Jakub nie jest zbyt szczęśliwym mężczyzną. Nie wie, gdzie obecnie znajduje się jego żona i czy akurat spiknęła się ze swoim kochankiem. Przyczepa stanowi tylko namiastkę domu, a i ona nie należy do niego. Do tego dochodzi fakt, że w razie przyłapania na wożeniu towaru jego przyszłość zostanie całkowicie przekreślona. A niestety zadłużenia same się nie spłacą, więc fucha "taksówkarza" jest jedynym, na co na razie może liczyć. Nic dziwnego, że aspirantka Kowalczyk nie musiała go zbyt długo namawiać na udział w jej prywatnym śledztwie- a może raczej przeważyła liczba haków, jakie na niego miała. Bądź co bądź Jakub wreszcie poczuł się prawie tak, jakby nadal pracował w szeregach Firmy. A odnalezienie sprawcy wcale nie jest takie łatwe, zaś tropy prowadzą do małej miejscowości, wiele lat wstecz...

Najciężej jest pisać o książkach, które nie wzbudziły we mnie żadnych szczególnych emocji. Ot, spędziłam przy nich miło czas, ale nic poza tym. Tak właśnie było w przypadku historii o Sobieskim. Niby wszystko grało, a śledztwo toczyło się bardzo wartko, mieliśmy też szczegółowe opisy zbrodni i generalnie nie ma się do czego przyczepić, aczkolwiek... to nie to. Choć myślałam, że jest inaczej, to literacki świat prostytutek i dilerów to zdecydowanie nie moja bajka. Sytuację ratowało nieco prowadzone przez nasz detektywistyczny duet śledztwo, a raczej próba rozwikłania tajemnicy sprzed wielu lat.

Podsumowując, ta pozycja nie jest zła; czas z nią spędzony nie uważam za zmarnowany, jednak (jak sądzę) za jakiś czas cała historia zatrze się w mojej pamięci. Myślę jednak, że fani twórczości pani Bondy na pewno odnajdą w niej coś dla siebie.

Nie mam zbyt dużych doświadczeń, jeśli chodzi o twórczość autorki. „O włos” jest moim drugim z nią spotkaniem. Nie miałam w związku z tym żadnych oczekiwań wobec powieści. I muszę przyznać, że podobało mi się. Autorka miała ciekawy pomysł na fabułę. Stworzyła wielowątkowy, ale spójny kryminał, w którym pojawiają się retrospekcje dotyczące niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat, z pomocą których staramy się rozwikłać sprawę razem z detektywem Jakubem i ambitną aspirantką Adą. Okazuje się jednak, że owe retrospekcje jeszcze bardziej komplikują już i tak zamotaną sprawę. Ostatecznie w finale wszystkie puzzle wskakują na swoje miejsce i wszystko staje się jasne. Powieść rozpoczyna się dość spektakularnie, by później zwolnić, pozwalając nam zajrzeć do umysłu psychopatycznego mordercy i poznać przeszłe wydarzenia. Najciekawsza jest końcówka, bo wtedy akcja nabiera prawdziwego rozpędu, ale niedługo potem niestety się kończy. Mimo wielu postaci, jeszcze większej ilości poszlak, wielu szczegółów i mnogości wątków, nie jest ciężko się w powieści odnaleźć i czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Trzeba jednak dość uważnie śledzić wydarzenia, by chociaż spróbować samemu rozwiązać tę sprawę. Autorka umiejętnie zwodzi czytelnika i sprowadza go na manowce, dlatego nie jest to wcale takie proste.

Ciekawym dodatkiem jest w książce wątek obyczajowy, który dotyczy prywatnego życia Jakuba Sobieskiego, jego relacji z żoną, a także trochę powiązań z Adą Kowalczyk, której pomaga prowadzić tę sprawę. Ją samą zresztą też możemy dobrze poznać. I co ciekawe, żadna z tych postaci nie jest wzorem do naśladowania, żadna nie jest krystaliczna i ciężko ich w ogóle polubić. Ale trzeba przyznać, że są to dość charakterystyczni bohaterowie, którzy potrafią zapaść w pamięć. Jakub to mężczyzna, który raczej nie ma szczęścia w życiu. Taki trochę przegryw, który dzięki prowadzonemu śledztwu ma nadzieję na powrót do łask. Jakub został wydalony z policji, nie ma pieniędzy, nie ma mieszkania. Potajemnie mieszka w przyczepie teścia na terenie ogródków działkowych. Aktualna praca raczej go nie cieszy, ale pieniędzy przecież potrzebuje. Boi się, że jeśli zostanie przyłapany na wożeniu towaru dla niejakiego Moro, przekreśli już całkiem swoją przyszłość. Ale nadal to robi. Do tego z żoną nie układa mu się najlepiej. Nigdy nie wie, czy akurat jest u kochanka, czy może tym razem wybierze jego. Na pewno jest między nimi specyficzna relacja, można powiedzieć nawet, że toksyczna. Na pewno też dzięki temu jest w powieści nieszablonowo. Ada z kolei to kobieta bardzo ambitna. Wysoko mierzy i nie zawaha się użyć nieczystych metod, aby swój cel osiągnąć. Ma dziewczyna wysokie aspiracje zawodowe, jednak jej metody działania i wspinania się po szczeblach kariery nie przysparzają jej sympatii czytelnika. Ada pragnie się wykazać, chce dołączyć do wydziału kryminalnego i dopnie swego za wszelką cenę. Książka wprowadza czytelnika w brutalny i bezwzględny świat prostytutek, agencji towarzyskich, alfonsów, handlu narkotykami i skorumpowanych policjantów. Tak naprawdę nie mam się do czego w powieści przyczepić, bo wszystko jest na swoim miejscu. Śledztwo toczy się gładko, opisy zbrodni i tego, co dzieje się w umyśle psychopaty przykuwają uwagę, bohaterowie potrafią zaciekawić swoją odmiennością. Klimat jest mroczny, a atmosfera napięta. Mimo to książka nie porywa od pierwszych stron. Może trochę dlatego, że akcja rozwija się powoli, a stopień zagmatwania tej historii jest dość spory.

„O włos” to przyzwoity kryminał. Historia trzyma się kupy i czyta się ją dobrze, z zainteresowaniem. Brakuje jej jednak tego czegoś, co spowodowałoby, że zostanie z czytelnikiem na dłużej. Mimo to polecam, ze względu na pomysł i intrygujących, nieco patologicznych bohaterów.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nowy początek serii i nowy bohater zawsze niesie ze sobą spore oczekiwania. Czy więc to celowy zabieg Katarzyny Bondy by Jakub Sobieski protagonista jej nowego cyklu budził niechęć i irytację? By był życiowym nieudacznikiem uwikłanym nie tylko w brudne interesy, ale i toksyczną relację z własną żoną? Może jego osoba miała przydać powieści autentyczności, pokazać, że nikt nie jest idealny i każdy może znaleźć się na życiowym zakręcie?

Jakub Sobieski, jest byłym policjantem, który w wyniku splotu wydarzeń wraz z młodą i ambitną policjantką prowadzi śledztwo w sprawie budzącego postrach mordercy grasującego w Warszawie. Wraz z nimi poznajemy mroczną stronę stolicy pławiącą się w specyficznych potrzebach seksualnych i narkotycznych wizjach i ludzi, którzy dla dużych i szybkich pieniędzy są w stanie zrobić wszystko.

Dużo bardziej niż antypatyczny główny bohater przyciąga postać popapranego mordercy, którego szokujące fantazje możemy śledzić. Retrospekcje ukazujące jego brutalną młodzieńczą ciekawość, sadystyczne skłonności i podnietę towarzyszącą popełnianym zbrodniom autorka oddała bardzo realistycznie i w sposób budzący silne emocje z obrzydzeniem włącznie.

Fabułę rozpoczętą mocnym uderzeniem śledziłam z zainteresowaniem i choć w miarę jak pojawiały się kolejne wątki obraz całości stawał się coraz bardziej niejasny i zagmatwany, to zakończenie rozwiało mgły domysłów i dostarczyło satysfakcji. Niestety mimo ciekawej intrygi niechęć do głównego bohatera przełożyła się na odbiór całej powieści i bardzo liczę, że postać Sobieskiego ewoluuje w następnej odsłonie. W którąkolwiek stronę.

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

„O włos” to najnowsza książka Katarzyny Bondy tym samym 1 tom nowej serii z detektywem Jakubem Sobieskim, który na pewno sporo namiesza wśród czytelników jak i na ulicach swojego miasta. Autorkę uwielbiam za to, że przy każdej książce jaką mam przyjemność czytać zrobi z moją głową coś takiego, że w pewnym momencie gubię się i myślę sobie „No nie znowu dałam się wkręcić” w niczym oczywiście to nie ujmuje, bo to tylko na plus dla książki, że nie jestem w stanie zorientować się co i jak.

W lesie Kabackim znaleziono zwłoki dwóch młodych dziewcząt, które zostały brutalnie zamordowane, a zwłoki zbezczeszczone. Tutaj zaczyna się akcja i śledztwo w poszukiwaniu winnego. Mordercę media okrzyknęli „Kosiarzem z Kabat”. To zaczynamy śledztwo, które do łatwych nie należy. Morderca nie wybiera sobie kolejnych ofiar od tak pierwsza z brzegu, ale ma swój faworyt. Na zachętę powiem, że zbiera pewną rzecz od każdej ofiary, która charakteryzuje jego fetysz, ale o tym już sami przeczytacie. Przy każdej nowej książce podziwiam autorkę za to w jaki sposób buduje profil swoich psychopatów, morderców, kryminalistów. Ile szczegółów, szczególików jest zawarte na kartach danej historii to głowa mała.

Kolejny raz trzyma poziom jak i napięcie. Kolejną rzeczą jaka mnie fascynuje to opis zbrodni jaki się dokonały. Widzę ten koszmarny widok poderzniętego gardła, poćwiartowanego ciała, czy np. bestialskie morderstwo zwierząt dla przyuczenia się nawet sama nie wiem, jak to nazwać, ale nasz psychopata od czegoś musiał zacząć. Dodaj do tego wszystkiego morderstwo sprzed 13 lat i mamy niezły rollercoaster.

Tempo w tej książce jest takie, że dziś zaczęłam od 4:30 podczas szykowania się do pracy i tak wracając do domu skończyłam książkę. Akcja od pierwszej strony trzyma się wysokiego poziomu do tego co najbardziej lubię w momencie premiery książki zawsze jest dostępny audiobook co dla mnie jest mega wygodne np. podczas ubierania się, sprzątania itp. i nie muszę odkładać książkę do przeczytania na później. Głos lektora, czyli pana Adama Baumana jest tutaj jak i przy pozostałych książkach tej autorki na odpowiednim miejscu.

Za swój egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza i gratuluje autorce kolejnej świetnej książki. Wam zazdroszczę, że jeszcze macie ją przed sobą i dopiero odkryjecie te emocje, które towarzyszą podczas czytania książki „O włos”. Polecam.

Avatar użytkownika - brunettebooks
brunettebooks
Przeczytane:2022-04-10, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"O wlos" to historia o bezwzględnym psychopatycznym mordercy, który morduje i okalecza młode dziewczyny.
Gdy w Lesie Kabackim znaleziono dziewczyny z podciętymi gardłami i ranami szarpanymi do akcji wkracza detektyw Jakub Sobieski. Morderca sieje postrach w świecie prostytutek. Dostał przydomek "Kosiarza z Kabat" i jest nieuchwytny.  Wiadomo,  że korzysta z usług prostytutek i kataloguje przyszłe ofiary. Jego fetyszem są kosmyki ludzkich włosów,  które zostawia na miejscu zbrodni.
Detektyw Jakub Sobieski wkracza w mroczny świat alfonsów, prostytutek, agencji towarzyskich i skorumpowanych policjantów. Detektyw Jakub Sobieski razem z ambitną aspirantką Adą Kowalczyk przenikają do luksusowych agencji pośredniczących w organizowaniu usług seksualnych. To, co odkryją przerazi ich samych.
Detektyw ściąga na siebie uwagę bardzo niebezpiecznych ludzi, którzy są zdolni do wszystkiego, aby tylko utrzymać się na szczeblu władzy.
Czy Sobieski wytropi psychopatycznego mordercę?
Jeśli jesteście ciekawi jak zakończy się ta historia to sięgnijcie po tę książkę.
Wow! Właśnie na taki thriller czekałam. Uwielbiam takie historie, które podnoszą mi ciśnienie i zapewniają adrenalinę.  Książki pani Katarzyny Bonda biorę w ciemno. Znakomita fabuła. Ciekawie wykreowani psychologicznie  bohaterowie. Dynamiczna akcja.
Autorka wymyśliła genialny kryminał z intrygującą fabułą. Od samego początku nie mogłam oderwać się od tej książki nawet na chwilę. Autorka niesamowicie przeniknęła w umysł psychopatycznego i bezwzględnego mordercy przedstawiając, co siedzi w głowie takiego chorego zwyrodnialca.
Ta historia to prawdziwy rollercoaster emocjonalny. Czytałam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem i szybko bijącym sercem. Przeczytałam tę książkę w błyskawicznym tempie i spędziłam z nią świetnie czas.
Warto zarwać dla niej noc.
 Jeśli nie boicie się czytać takich mrocznych historii z psychopatą w roli głównej to ta książka idealnie trafi w Wasze gusta. Ja jestem zachwycona i z niecierpliwością będę czekała na kolejny tom.
Gwarantuję, że nie będziecie nudzić się.
Rewelacja!
Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2022-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2022-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, 12 książek 2020,

Katarzyna Bonda rozpoczyna nową kryminalną serię, mocnym uderzeniem od samego początku.

W Lesie Kabackim policja odnajduje dwa zmasakrowane ciała młodych kobiet. Obok jednej z kobiet odnaleziono spięty zieloną wstążką pukiel włosów. Nie są to jednak włosy zamordowanych sióstr Sapiega, które dorabiają sobie jako luksusowe prostytutki. Gdy zostaje odnalezione następne ciało, morderca otrzymuje przydomek, nadany przez media: Kosiarza z Kabat.

Jakub Sobieski były policjant oraz siostra kolejnej zaginionej kobiety, rozpoczynają nieformalne śledztwo. Próbują przeniknąć do środowiska luksusowych prostytutek, które oferują najbardziej nietypowe usługi. Podczas śledztwa Ada i Jakub dostrzegają jak bardzo półświatek przenika świat stróżów prawa i jak bardzo jest ze sobą powiązany. Czy siostra kobiety jest kolejną ofiarą Kosiarza z Kabat?

O włos to kolejny świetny kryminał Pani Katarzyny Bondy. Mocno zagmatwana fabuła sprawiła że, książkę musiałam czytać bardzo skupiona. Duża ilość wątków głównych i pobocznych spina się w jedną zwięzłą całość. Zakończenie zaskakujące. Ja już jestem wielką fanką Jakuba Sobieskiego, choć zupełnie nie rozumiem jego wyborów. Z niecierpliwością czekam na kolejną jego odsłonę.

Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwa Muza https://muza.com.pl/

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 352

Data premiery: 23 marca 2022

Zimna sprawa (audiobook CD)
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Zimna sprawa (audiobook CD)

To najdziwniejsze i najbardziej przerażające śledztwo, w jakim Hubert Meyer brał udział W podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja...

Klatka dla niewinnych
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Klatka dla niewinnych

Czterdzieści trzy ciosy nożem. Tak pożegnała się z życiem Róża Englot. Obok otwartych ran na jej ciele sprawca pozostawił coś jeszcze - klucz. Gdy...