Odbiorę ci wszystko

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2019-04-24
Tytuł oryginału: Alt er mitt

Fenomenalny thriller psychologiczny, prosto z Norwegii.

Clara jest ambitną i utalentowaną urzędniczką w Ministerstwie Sprawiedliwości, specjalizującą się w ochronie dzieci - ofiar przemocy domowej. Pracuje nad kontrowersyjną ustawą, która budzi ostre dyskusje. Kiedy do szpitalu, w którym pracuje jej mąż, trafia pobity czteroletni chłopiec i wkrótce umiera, a na drugi dzień jego ojciec zostaje zamordowany, pojawiają się jednoznaczne podejrzenia, kto za tym stoi. Jej życie zaczyna wymykać się spod kontroli, a z mroków przeszłości powracają demony.

W Odbiorę ci wszystko nic nie jest jednoznaczne. Nikt nie jest niewinny, a zło nie jest złem absolutnym.

,,To nowe, świeże podejście do gatunku. Historia porywa, a intryga jest wręcz kunsztowna... Połknęłam tę powieść w dwa wieczory, ale jej bohaterowie zostaną ze mną na długo".

Maja Lunde, autorka Historii pszczół

Kup książkę Odbiorę ci wszystko

Opinie o książce - Odbiorę ci wszystko

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-08-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Nie jestem fanką thrillerów, ale przyznam szczerze, że ta książka mnie zainteresowała. Ale czy się podobała? ————————————————
Urzędniczka zaczyna walczyć z przemocą i szykuje ustawę przeciwko tym, którzy krzywdzą najbardziej bezbronnych - dzieci. Jej mąż jest lekarzem i ma styczność z maltretowanymi dziećmi. Jeden z takich „rodziców” zostaje zamordowany w szpitalu... I tutaj się zaczyna... ————————————————
Szczerze? Opis wydawcy był dla mnie bardziej emocjonujący niż cała książka. Brakowało mi przede wszystkim zwrotów akcji i w sumie to chyba sensownego zakończenia. Czy na pewno wszystkie wątki zostały rozwiązane? Dla mnie jest zbyt dużo „niedokończonych” sytuacji i ogrom wątpliwości, co dalej? Czytało się w porządku i nie uważam, że to słaba książka, ale jak na thriller psychologiczny to zbyt mało. ——————————————

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Wszystko do mnie należy i wszystko będzie mi zabrane,
wkrótce wszystkie rzeczy będą postradane."
"Najpiękniej jest o zmierzchu", Pär Fabian Lagerkvist

Ciekawie zapleciona intryga, zajmujące prowadzenie złożonych wątków, sporo zaskakujących zwrotów akcji, a przy tym dynamiczne rytmy i sprężyste wybijanie naprzemiennych narracji. Imponuje mnogość poruszanych w fabule zagadnień, związanych z mało efektywną opieką społeczną, okrutnym maltretowaniem dzieci przez bliskich, negatywnych efektów imigracji, a także mało etycznych standardów politycznych, czy skomplikowanej sytuacji służby zdrowia.

Tłem staje się szerokie spektrum współczesnego norweskiego społeczeństwa, niekorzystne elementy jego multikulturowego obrazu, niesatysfakcjonujące rozwiązania prawne w zakresie ochrony dzieci, mało skuteczne działania organów ścigania. Przyznam, że imponuje mi takie podejście do kreowania świata powieści, i to zwłaszcza w gatunku, jakim jest wydawałoby się zwykły thriller. Tak naprawdę, to także wątki poboczne stają się interesującym materiałem do przemyśleń, jak choćby kondycja obecnych małżeństw żyjących w pospiesznej codzienności zdominowanej przez pracę, albo możliwość genetycznych uwarunkowań pewnych niepożądanych zachowań, przenoszonych z pokolenia na pokolenia i wzmacnianych przez kopiowanie wzorców wychowawczych. Jednak najwięcej uwagi skupiamy na zagadnieniach uzasadnień do odbierania komuś życia, praw do samodzielnego wymierzania kary i odnajdywania częściowej satysfakcji w zemście. Czy można porównywać wartości ludzkich żyć? Jak egzekwowanie sprawiedliwości we własnym zakresie może być tak trudne? Dlaczego czasem lepiej być ofiarą niż oprawcą?

Lekki styl narracji, sprawna zmiana narratora, działające na wyobraźnię opisy, powodują, że chętnie zanurzamy się w książkę, kusi atrakcyjnym przebiegiem zdarzeń i kulminowaniem napięcia. Chociaż od połowy książki dokładnie wiemy, kto za wszystkim stoi, to jednak finalna odsłona porywa i szokuje. Za nic nie spodziewałam się takiego zakończenia, wyjątkowo trudne do przewidzenia. Długo zastanawiałam się, jak uzasadnić wybrany przez autorkę wariant zamknięcia, czym się kierowała decydując się na jego kształt, jakie przesłania za tym stały. Podobało mi się budowanie niepewności, zwrócenie uwagi na dobór frapującej mieszanki cech osobowości postaci, różnorodne odcienie przyjmowane przez czerń, szarość i biel. I to, że każdy skrywa głęboko tajemnice, nie tylko przed obcymi, ale również przed bliskim, a może nawet samymi sobą, aby nie przywoływać poczucia winy i wyrzutów sumienia. Wystarczy jeden przypadkowo obsunięty fragment układanki, aby stopniowo traciła ona stabilność i eliminowała poczucie bezpieczeństwa.

Clara to niezwykle inteligentna i ambitna pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmująca się tworzeniem kontrowersyjnej ustawy mającej skuteczniej niż dotychczas chronić młode ofiary przemocy domowej. Jej mąż jest zapracowanym pediatrą, który nie może pogodzić się z tym, ile zła i okrucieństwa kryje się w pozornych zaciszach domowych. Para ma dwójkę synów, którym stara się zapewnić szczęśliwe dzieciństwo, choć ich małżeństwo już od kilku lat nie można zaliczyć do udanych. W szpitalu, w którym pracuje Haavard, dochodzi do zaskakującego morderstwa, uruchamia ono zagadkowy splot okoliczności i mroczne cienie przeszłości.

bookendorfina.pl

Clara jest prawnikiem w Ministerstwie Sprawiedliwości a Haavard pediatrą. Mają dwóch synów, dom, pieniądze - teoretycznie idealne życie. W praktyce, jak to często bywa, jest zupełnie inaczej - nie dogadują się od lat, Clara jest skupiona bardziej na karierze niż na swojej rodzinie, jest skryta i zimna. Gdy w szpitalu dochodzi do zabójstwa, Haavard jest jednym z podejrzanych. Trupy zaczynają się mnożyć, tak jak tajemnice a do głosu dochodzi również przeszłość Clary.

„Odbiorę Ci wszystko” to naprawdę świetny thriller. Zło i dobro przenikają się, kwestie moralności są mocno zachwiane. Bo czy można zaakceptować morderstwo w imię wyższego dobra? Ta książka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale pokazuje jak funkcjonuje umysł takiego sprawcy. Oprócz wciągającego wątku morderstw autorka porusza również problemy rodzinne a przede wszystkim kwestie przemocy wobec dzieci. Przemocy o której mówi się dużo, ale najczęściej po fakcie, gdy dojdzie już do tragedii. Tak naprawdę problem jest ogromny, ale przeciez nikt nie chce mieszać się w prywatne sprawy innych ludzi, nikt nie chce się wtrącać. Z tym wiąże się też kolejny aspekt - oddawania dzieci pod opiekę matki po rozwodzie, problem ojców którzy nie mogą spotykać swoich dzieci, chociaż jakiś obcy mężczyzna żyjący z ich matkom ma do tego pełne prawo. Ta książka pod przykrywką thrillery skrywa w sobie wiele wątków obyczajowych, problemów które nas dotykają a o których na codzień niewiele się mówi i choćby dlatego gorąco polecam Wam tę lekturę.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2019-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2019-05-16, Ocena: 5, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2019,

"Odbiorę Ci wszystko" to doskonale skonstruowany thriller,który zawiera również tematykę przemocy wobec dzieci.Nie jest może on tak dokładnie i precyzyjnie opisany ale jest to bardziej podkreślenie,że ten temat znacznie częściej się pojawia niż nam się wydaje i może dotyczyć prawie każdego dziecka.
Główna bohaterką powieści jest Clara urzędniczka w Ministerstwie Sprawiedliwości i żoną Haavarda, lekarza pediatry. Zajmuje się ona tworzeniem ustawy ,która dawałaby ochronę najmniejszych i najsłabszych obywateli, czyli dzieci.Tymczasem do szpitala, w którym pracuje Haavard przywieziono pobitego czteroletniego chłopca, który w wyniku obrażeń umiera.Po jego śmierci wkrótce zostaje zamordowany jego ojciec.Od tej pory autorka wiedzie czytelnika od teraźniejszość po przeszłość, uchylając rąbka tajemnicy tego, co zostało zepchnięte na skraj świadomości Clary i jej rodziny.
Książka podzielona jest na rozdziały pisane w pierwszoosobowej narracji,które prowadzone są naprzemiennie przez kobietę i jej męża, ale też do głosu dochodzą inne osoby, bliskie naszym bohaterom. W całej powieści jest pięć części, które bardzo zaskakują czytelnika. Autorka doskonale prowadzi akcję i wszystko robi tak, by zmylić i zmanipulować czytelnika ,czasem dodaje tropy,które niekoniecznie prowadzą do celu.A zakończenie? Zupełnie nie takiego się spodziewałam,jest ono niewiarygodne i w finale na pewno zaskoczy niejednego czytelnika.
"Odbiorę Ci wszystko" to na pewno atrakcyjna dla czytelnika pozycja.Nie jest ona tylko dla miłośników mocniejszej akcji ale i dla tych ,którzy którzy będą chcieli odpowiedzieć na trudne pytania zadane przez autorkę .

Gdybyś mógł wybrać, wolałbyś być ofiarą czy mordercą? Takie trudne pytanie postawiła przed czytelnikiem norweska pisarka Ruth Lillegraven w książce „Odbiorę ci wszystko”. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo czy można usprawiedliwić zabójstwo kogoś, kto krzywdzi innych? Bohaterowie książki staną przed trudnym dylematem, jakiego dokonają wyboru?

Clara to ambitna i utalentowana urzędniczka, która pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Bohaterka specjalizuje się w ochronie dzieci, które są ofiarami przemocy domowej. Aktualnie pracuje nad bardzo kontrowersyjną ustawą budzącą ostre dyskusje. Clara ma męża Haavarda i dwoje ślicznych chłopców – bliźniaków i na pozór tworzą szczęśliwą rodzinę. Pewnego dnia do szpitala, w którym pracuje jej mąż, trafia dotkliwie pobity czterolatek i wkrótce niestety umiera. Dzień później jego ojciec zostaje zamordowany w pobliżu szpitala i pojawią się pytania – kto za tym stoi? Życie Clary zacznie wymykać się spod kontroli, a do głosu zostaną dopuszczone demony przeszłości. Czy zabójstwo jest związane z maltretowaniem dzieci, czy to tylko zwyczajny przypadek?

Wydarzenia opisane w książce w bardzo dużej mierze związane będą z Clarą i jej mężem. I jak o Haavardzie wiemy wiele, to troskliwy ojciec swoich dzieci i dobry lekarz, to postać Clary jest owiana tajemnicą. Wiemy tylko tyle, że w dzieciństwie przeszła poważną traumę (będzie to związane z prologiem), jest ambitną urzędniczką i łączy ją silna więź z ojcem. Dlaczego zatem budzą się niej demony przeszłości? Zaciekawiła mnie ta postać i z zainteresowaniem śledziłam jej wątek i czekałam na to, co jeszcze wyjawi mi autorka. Choć Haavard ma podstawy, by to jemu kibicować, mimo że swoje za uszami też ma i nie jest w stosunku do Clary szczery, to jednak jego żony wydała mi się ciekawsza. Czy któreś z nich miałoby motyw, by zabić ojca, który znęcał się nad swoim dzieckiem?

Narracja prowadzona jest naprzemiennie przez Clarę oraz jej męża, ale kilkakrotnie do głosu zostaną dopuszczone jeszcze inne postacie – ojciec Clary, koleżanka i kolega Haavarda. Książka podzielona jest na pięć części i pierwsze dwie śledziłam z ogromnym zainteresowaniem. Zakończenie drugiej części sprawiło, że wbiło mnie w fotel. Autorka pięknie się ze mną zabawiła. Wcześniej miałam kilkanaście pomysłów na to, kto mógłby zabić i moje typy zmieniały się bardzo szybko i wielokrotnie. To tylko spowodowało, że ostatnie części przeczytałam błyskawicznie, bo jak najszybciej chciałam poznać wszystkie motywy takiego postępowania mordercy. Zakończenie jest jednym z lepszych książkowych zakończeń. Rozwaliło mnie na łopatki, brawo!

„Odbiorę ci wszystko” została okrzyknięta fenomenalnym thrillerem prosto z Norwegii i ja się zgadzam z tym określeniem. W książce położony jest nacisk na aspekt psychologiczny i z zainteresowaniem będziemy śledzić postępowania bohaterów. Książka porusza wiele trudnych tematów jak maltretowanie dzieci, zdradę, kłamstwa i intrygi. Choć rozgrywa się tutaj tragedia, to „Odbiorę ci wszystko” czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Ale co najważniejsze — zmusza do rozmyśleń na temat zabójcy i ofiary. Czy można być katem w imię wymierzenia sprawiedliwości? Polecam.

Odbiorę Ci wszystko
Ruth Lillegraven0
Okładka ksiązki - Odbiorę Ci wszystko

Jeśli odbierasz życie komuś, kto krzywdzi innych, to czy można to usprawiedliwić? Kim wolałbyś być, gdybyś musiał wybrać: ofiarą czy mordercą? Fenomenalny...

Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz