Wydawnictwo: Prozami
Data wydania: 2020-06-09

Nadwątlone więzy rozluźniają się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że 40-letnia Anka wzięła niespodziewany cichy ślub. Dopiero po fakcie pragnie przedstawić bliskim wybranka i z tej okazji organizuje spotkanie w rodzinnym domu nad morzem. Młodsza siostra, Ewa, niechętnie przyjmuje zaproszenie. Dawne urazy, gdy Anka odbiła jej chłopaka, wciąż żywo ranią. Kiedy więc w umyśle Ewy pojawia się myśl, by w ramach zemsty na siostrze uwieść jej męża, sprawy zaczynają się komplikować. Czy ten przystojny, dojrzały mężczyzna zdoła oprzeć się urokowi zbuntowanej Ewy? Jakie sekrety wyjdą na jaw, gdy Ewa zacznie kruszyć stabilny związek siostry? Czego potrzeba, by po latach ukrywania bolesnych prawd, odnaleźć wreszcie spokój?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Oddaj to morzu

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Oddaj to morzu to opowieść o złożonych relacjach rodzinnych, o mierzeniu się z własną przeszłością, dojrzewaniu i miłości. A także o tym, że czasem wykrzyczenie wszystkiego, co nas boli, może mieć moc terapeutyczną.  Kuźnica, zdecydowanie poza sezonem. Niewielkie miasteczko, z którego pochodzą Anna i Ewa. Siostry, które różnią się od siebie jak ogień i woda. Ta pierwsza zawsze wystawiała bliskich na próbę, niejednokrotnie nadużywając ich cierpliwości. Ta druga – musiała być grzeczna. Musiała dostosować się, zaakceptować to, że mama więcej czasu poświęca siostrze. Ewa rzadziej słyszała pochwały. Nieczęsto zwracano uwagę na jej potrzeby. Jeśli dodać do tego, że w przeszłości Anna odbiła jej chłopaka, z którym Ewa wiązała wielkie nadzieje, czy można dziwić się, że nasza bohaterka nie ma ochoty na spotkanie z siotrą? Tym bardziej, że ta planuje przedstawić rodzinie nowego partnera – mężczyznę, z którym wzięła cichy ślub.  Powrót do rodzinnego domu staje się okazją do zweryfikowania własnych sądów i uprzedzeń. Do zmierzenia się z własną przeszłością, przełamania lodów, a także odkrycia faktów, które dotąd nie wyszły na światło dzienne. I do podjęcia próby odbicia sobie wszystkich wcześniejszych upokorzeń, gdy Ewa postanowi odbić Ance męża.  Powieść Joanny Sykat jest – nade wszystko – bardzo bliska życia. Tych ...

Opinie o książce - Oddaj to morzu

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp

Dzisiejsza propozycja to przede wszystkim szerokie spektrum rozmaitych emocji. Emocji, które dotyczą relacji rodzinnych. Oto bowiem mamy dwie siostry Annę lat czterdzieści i młodszą od niej Ewę.
Już od lat młodzieńczych siostry nie miały "po drodze". Anna była tą - przynajmniej w oczach Ewy - zawsze faworyzowaną przez otoczenie, zawsze nienagannie wyglądającą i stawianą za wzór. Ewa czuła się wobec tego jak tzw. "czarna owca".
Trudne relacje między siostrami wezbrały na sile w momencie, kiedy Anna odbiła chłopaka Ewie i tym samym zniszczyła jej, i tak wątłe, poczucie wartości.
Odtąd siostry unikały się, unikały kontaktów ze sobą. Aż do momentu, kiedy to Anna oznajmiła, że chce zorganizować spotkanie rodzinne nad morzem w celu przedstawienia swego męża.
       Miejscem spotkania była mała nadmorska miejscowość - Kuźnica - rodzinny dom bohaterek. Niechętna na przyjazd Ewa, wreszcie uległa. W jej głowie zrodził się niecny plan  zemsty na siostrze. Pragnęła, aby Anna poczuła to, czego doświadczyła Ewa, kiedy to jej chłopak odszedł do siostry.
Postanowiła zainteresować się Andrzejem - mężem Anny.
Nie chcę więcej zdradzać treści, bo nie byłoby frajdy z czytania. Jednakże jeżeli chcecie dowiedzieć się czy plan Ewy powiódł się,jakich "sztuczek" użyła,  czy Andrzej okazał się być "w porządku" wobec żony, czy siostrom udało się porozumieć - zachęcam do czytania.
       "Oddaj to morzu" - dlaczego taki tytuł? Morze tutaj to taki swoisty kompan rozmów, myśli, gestów. To cichy powiernik, który wysłucha i ukoi swych szumem.
Powieść czyta się bardzo szybko - treść jest przekazana w sposób nieskomplikowany i zrozumiały - mimo tak skomplikowanych relacji międzyludzkich, jakie opisała autorka.

Avatar użytkownika - dagmaruffka
dagmaruffka
Przeczytane:2020-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,

Lubię książki obyczajowe. To właśnie one wciągają mnie tak bardzo, że potrafię siedzieć do późna czytając, albo wstawać tuż o świcie, by zagłębić się w historie bohaterów. Uwielbiam także książki, w których różne perypetie toczą się gdzieś na plaży, w nadmorskich miejscowościach, o wschodzie lub zachodzie słońca. Morze kocham całym sercem, dlatego ucieszyłam się, gdy otrzymałam jeszcze przed premierą książkę "Oddaj to morzu" (premiera książki 09.06.2020). Od razu zabrałam się za czytanie mając nadzieję, że pochłonie mnie ona na długi czas.

Kuźnica - piękne nadmorskie miasteczko, w którym praktycznie wszyscy ludzie się znają. Właśnie tu wychowały się dwie siostry Anna i Ewa. Mimo iż były siostrami różniło je wiele - zaczynając od koloru włosów, kończąc na charakterze.

Pewnego dnia starsza z sióstr - czterdziestoletnia Anna przyjeżdża do domu rodzinnego oznajmiając rodzicom, że wyszła za mąż. Nikt z rodziny wcześniej nie miał okazji poznać wybranka Anny, dlatego cała rodzina jest bardzo zaskoczona decyzją, którą podjęła kobieta. Niestety Ewa w ogóle nie ma ochoty na spotkanie z siostrą. Wciąż pamięta moment, w którym Anka odebrała jej chłopaka. Pamięta również chwile z dzieciństwa, gdy to właśnie starsza siostra była bardziej doceniana, chwalona, wyróżniana przez rodziców. Teraz, gdy jest dojrzałą kobietą ta złość w ogóle nie minęła - nadal ma żal do rodziny, nie potrafi wybaczyć tej faworyzacji. Spacerując brzegiem morza wpada na pomysł, by uwieść męża Anki. W ten sposób chce sprawić siostrze przykrość taką samą jak to Anka sprawiła dawno temu jej.

Niestety wszystko się komplikuje... Podczas romansu ze szwagrem na jaw wychodzi wiele rodzinnych tajemnic, które zamiast oddalać Annę od Ewy - zbliżają je do siebie.

Tak bardzo chciałabym Wam opisać dalszą historię, lecz niestety nie mogę. Ale gwarantuję Wam, że czytając książkę poczujecie chłód morza, usłyszycie szum fal i razem z bohaterkami będziecie przeżywali tajemnice, którą od lat skrywali rodzice kobiet.

"Oddaj to morzu" to lekka powieść o rodzinie z wieloma problemami. Książka pokazuje, że nie należy ukrywać niektórych faktów przed rodziną. To co zostało tam opisane często można znaleźć wśród osób, które są obok nas. Autorka fajnie pokazała siłę morza. To właśnie jemu możemy powierzyć wszystkie nasze tajemnice, wykrzyczeć falom nasze troski. Morze nas uspokoi swoim szumem, orzeźwi zimnem, a jednocześnie ogrzeje i nasunie same dobre pomysły i zmieni negatywne myśli w pozytywne.

Macierzynki
Joanna Sykat0
Okładka ksiązki - Macierzynki

Macierzynki to miniaturowa książeczka przedstawiająca rozterki i radości przeżywania macierzyństwa. Napisana w formie zapisków mamy wychowującej małego...

Tylko przy mnie bądź
Joanna Sykat0
Okładka ksiązki - Tylko przy mnie bądź

Czasem wybór między pieniędzmi a miłością jest trudny. Jeszcze trudniejszy, gdy trzeba zdecydować między zdobyciem pieniędzy potrzebnych ukochanej osobie...

W głębi lasu
Harlan Coben