Tylko przy mnie bądź

Czasem wybór między pieniędzmi a miłością jest trudny.

Jeszcze trudniejszy, gdy trzeba zdecydować między zdobyciem pieniędzy potrzebnych ukochanej osobie a byciem z nią.

Marta ma świadomość tego, że sprzedała swoje życie i czas. Nie przypuszczała jednak, że cena za poświęcenie może okazać się zbyt wysoka, a krótkie chwile szczęścia nigdy nie wynagrodzą jej tego, co straciła.

Pewnego dnia kobieta spotyka Wiktora - mężczyznę, z którym kiedyś, zanim oboje podpisali swoje ,,wyroki" na życie w materialnym świecie, łączyło ją coś niezwykłego. Czy  to spotkanie będzie początkiem powrotu do prawdziwego życia? Do tego, co ważne i niematerialne?

Joanna Sykat w sposób niezwykły i nietuzinkowy próbuje skierować nasze myśli na właściwe tory, chce pomóc nam zrozumieć, co w życiu ma znaczenie.

Anna Grzyb, asymaka.blogspot.com

Autorka jak zwykle roztrząsa kwestie uczuć, trudnych związków i relacji rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem macierzyństwa. Oczywiście ważne jest też powiązanie człowieka z przyrodą.

Monika Orłowska, lubimyczytac.pl

Ta książka to swego rodzaju wiersz napisany prozą. Zawiera w sobie wiele mądrości i smutnej prawdy o naturze ludzkiej XXI wieku, a jednocześnie daje nadzieję!

Sylwia Winnik, czasnaksiazki.pl

Informacje dodatkowe o Tylko przy mnie bądź:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014-12-02

Kup książkę Tylko przy mnie bądź

Tylko przy mnie bądź - opinie o książce

Długo się zastanawiałam nad wystawieniem oceny w przeczytanej przeze mnie książki pt. ''Tylko przy mnie bądź'' autorstwa Pani Joanny Sykat, gdyż występujący w niej praktycznie wszyscy bohaterowie stanowili dla mnie jedną wielką nieodgadniętą zagadkę od samego początku.

Życie głównej bohaterki Marty owszem nie było łatwe, gdyż zostało ono wystawione na próbę czasu do pokonania własnych przez nią korzyści oraz słabości, które są, na porządku dziennym żyjąc, w takim niepewnym świecie pełnym ryzyka nie dając jej, aczkolwiek oraz pewnej gwarancji, że decyzja o podjętej decyzji o zmianie dotychczasowego była słuszna.

Moim zdaniem powieść ta została ujęta przez autorkę w sposób klasyczny ze względu na to, że chciała zaznaczyć w niej ogromną rolę nad dokonaniem wyboru miłości bądź też podążać drogą lepszego dobrobytu finansowego.

Ogromnym plusem napisanej powieści jest to, że można uważniej obserwować świat, przemyśleć sobie na spokojne panujące obecnie warunki wiru pracy podkreślając wynikające z tego tytułu występujące w nim problemy.

Tekst zamieszczony w tej powieści czytało mi się wyjątkowo szybko.

Czasami zadawałam sobie pytania dotyczące tego, czy ja jako Czytelniczka pojmuje opisany przez autorkę współczesny świat, który nie do końca mi się osobiście podobał ze względu na zachowania nieprzemyślane występujące u tychże bohaterów.

Przyznam szczerze, że tak naprawdę nie była to dla mnie łatwa w odbiorze do przeczytania ta powieść pomimo tego faktu, że zajęło mi to trzy dni pory wieczorowej, gdyż tak od razu nie odnalazłam się w przedstawionych przez autorkę wątkach.

Potrafię za to docenić autorkę, że podjęła się opisać w tej powieści występujące problemy współczesnego świata, w którym to pogoń za własnym szczęściem stanowiącym z czasem jedynie namiastkę do tego upragnionego celu umieszczonego, gdzieś pomiędzy w tle podjętymi szybkimi decyzjami, które w praktyce nie są takie proste, jak również i do pokonania w teorii.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autorską Pani Joanny Sykat uważam za udane.

Polecam przeczytać tę powieść.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Autorka poruszyła takie tematy jak: pogoń za pieniędzmi, próba godnej egzystencji, wybór pomiędzy pracą a rodziną. Czytając dochodzimy do pewnych przemyśleń, do tego co powinno być dla nas w żuciu najważniejsze. I zaczynamy doceniać to, co każdy z nas ma. Myślę że najważniejszy przekaz tej książki to stwierdzenie, że pieniądze to nie wszystko! Powieść zawiera elementy fantastyki, co tylko dodaje kolorytu książce. Na końcu książki autorka zamieściła słowniczek ze słowami i ich znaczeniami, których wcześniej nie mieliśmy okazji spotkać. Spodziewałam się typowej kobiecej książki, a tu pani Joanna mnie zaskoczyła, pozytywnie oczywiście. Zachęcam panów do sięgnięcia po tę książkę.
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Tylko przy mnie bądź! Słyszysz?! Bądź przy mnie!”

Do czego jest zdolna matka, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo i dobrobyt? ...Pozwoli się zamknąć w dusznej kopule, w której nie spotka się promieni słońca, zapachu ziemi po ulewnym dniu, czy nawet tęczy. Wszystko dookoła, to tylko komputery, cyferki i ludzie nafaszerowani pigułkami ogłupiającymi, zobojętniającymi człowieka. Ale matka dla swego dziecka zniesie wszystko...

(...) Uciekła do świata, który miał zapewnić godziwy byt jej dziecku. Uciekła od bezrobocia i beznadziei świata, w którym został Wojtek. Trudne wybory, które tylko dla obcego człowieka potrafią być oczywiste. Które dla oczu z zewnątrz nie są nawet wyborami.”

Główną bohaterką powieść „Tylko przy mnie bądź” jest Marta, która dla dobra synka zrezygnowała z życia, w którym mogła spotykać się z bliskimi oraz przebywać w otoczeniu przyrody. Normalne życie zastąpiła sztucznym „światem”, w którym przeważa dobrobyt i luksus, ludzie dążą do tego by nic innego w ich życiu nie istniało tylko praca, takie jest życie pod kopułą z pleksiglasu. Każdy mieszkaniec kopuły posiada swój własny „pidżej”, który informuje o zażyciu danej pigułki. Przez wspomniane pigułki ludzie w kopule stają się swego rodzaju „robotami” nie myślą o uczuciach, o drugim człowieku, myślą tylko o pracy i o tym, czy aby otoczenie jest sterylne. Chodzą wyznaczonymi ścieżkami jak z klapkami na oczach dom-praca-dom. Wydają się być zaprogramowani na zarabianie pieniędzy. Ludzie dla pieniędzy i życia w luksusie sprzedają własne myśli, ciało zupełnie podporządkowując się systemowi. Lecz Marta jest inna, obchodzi system bokiem, nie zażywa pigułek... Jest jeszcze Wiktor i Wojtek, kim oni są? Dowiecie się czytając „Tylko przy mnie bądź”.

(…) Tabletki rozczłonkowywały świat. Dopuszczały do świadomości jedynie najważniejsze informacje i obrazy. Pigułkową nirwaną odsuwały na jakiś czas konieczność myślenia przyczynowo-skutkowego oraz wszelką analizę i syntezę, nie mówiąc już o problemach i wspomnieniach. (...)”

A teraz usiądź wygodnie i zastanów się, czy dla pieniędzy, które pozwolą godnie żyć Twoim bliskim lecz z dala od Ciebie, dałbyś się zamknąć w szklanym więzieniu, gdzie musisz zrezygnować z dotychczasowego życia. Wychodząc na zewnątrz (poza kopułę) musisz posiadać przepustkę, ale co z tego, że wychodzisz na „powietrze” jeśli dzięki zażywanym pigułkom zupełnie nic nie odczuwasz. Jesteś obojętny na piękno przyrody, śpiew ptaków, szum wiatru. Za to masz piękny dom, najnowszy sprzęt grający i mnóstwo pieniędzy, ale po co to wszystko, dla kogo to robisz??? Zgadzasz się na takie życie???

Nie powiem, że książka wchłonęła mnie w swe czeluści od pierwszej strony, czy nawet pierwszego zdania. Nie, nie i jeszcze raz nie. Potrzebowałam czasu. Kilku rozdziałów, aby wdrożyć się w całą historię. Z początku zadawałam w myślach pytanie: ale o co chodzi? Pidżeje, czipy, kopuły... ??? Tak, właśnie miałam na początku, ale z każda kolejną stroną lektura mnie coraz bardziej wciągała. I muszę przyznać, że jest to pozycja niebanalna. Autorka miała doskonały pomysł na książę. W zupełnie odmienny sposób ukazała człowieka w dzisiejszych czasach. Człowieka, który goni za pieniędzmi, władzą, żeby być na bieżąco z rozwijającą się technologią, za tym aby zostawić wszystkie problemy za sobą i zupełnie o nich zapomnieć, tak jakby nigdy nie istniały, a także ukazuje do jakiego poświęcenia jest zdolna matka, która pragnie by jej dziecko wychowywało się w normalnych warunkach, by niczego mu nie zabrakło, ale takiej istocie nie potrzeba pieniędzy, zabawek, gier, potrzebna jest mu matczyna i ojcowska miłość....rodzina! Ukazany jest także wątek rozłąki dwóch kochających się ludzi, samotnie wychowującego rodzica, rodzina zastępcza w postaci dziadków, walka o rodzinę, a także wybór między pracą, a rodziną. Autorka przedstawia także jak ważna jest bliskość człowieka z przyrodą oraz tęsknota za nią.

„Tylko przy mnie bądź” jest to najnowsza powieść autorki, a także moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Sykat. Książka jest świetnie skonstruowana. Pomimo tego, że czyta się ją niewiarygodnie szybko, nie jest to łatwa lektura, daje do myślenia, a słownictwo potrafi być nieco zawiłe, czasami bardzo dosadne. Zakończenie no cóż, krótko mówiąc w ogóle się takiego nie spodziewałam, ale czegóż chce więcej czytelnik jak nie zaskakującego zakończenia powieści. Dodatkowym atutem jest słownik trudniejszych wyrazów, który jest umieszczony na końcu książki. Okładka jest wprost idealna do zawartej w książce treści. Jedyny co mnie boli, to to, że książka tak szybko się skończyła, jak dla mnie mogłaby mieć kolejne 200 stron. Szczerze polecam.

Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dwa światy - pierwszy - zamknięty, pochłonięty pracą, tabletkami, pod ciągłym nadzorem i drugi, gdzie życie toczy się biednie, ale normalnie (chociaż co właściwie możemy rozumieć pod tą normalnością). Czytając tę książkę czułam się trochę jakbym oglądała Seksmisję, z tą różnicą, że film jak to komedia doprowadzał mnie do łez ze śmiechu, a książka momentami do łez ze smutku.
Pierwsze spotkanie z twórczością pisarza przypomina trochę podróż w ciemno z nieznanym przewodnikiem, gdyż nawet najciekawszy opis okładkowy i pozytywne recenzje nie gwarantują, że nam pióro autora przypadnie do gustu. Nie będę ukrywać, że od jakiegoś czasu prozę Joanny Sykat miałam na celowniku, a kiedy pojawiła się możliwość zanurzenia się w jej najnowszej powieści nie potrafiłam oprzeć się pokusie. Główną bohaterką „Tylko przy mnie bądź” jest Marta dzieląca życie między dwa światy – zawodowy i rodzinny. Podpisała kontrakt, a w zasadzie cyrograf, który stawia twarde i bezwzględne warunki oferując w zamian stabilizację finansową i możliwość rozwoju zawodowego. I choć kobieta ma świadomość, że sprzedając swój czas, sprzedała również wolność, to jest gotowa płacić tę najwyższą cenę, gdyż dzięki temu może zapewnić najbliższej osobie godne warunki do życia. Niestety z biegiem lat coraz trudniej jest funkcjonować w takim układzie, a krótkie i kradzione chwile szczęścia tylko uświadamiają niepowetowane straty ponoszone każdego dnia. A to wewnętrzne rozdarcie wcale nie pomaga w dotrzymaniu podjętych zobowiązań, a wręcz przeciwnie - skutkuje otrzymaniem niebieskiej koperty, która sprawia, że kobieta będzie musiała postawić na szali wszystko, co jest dla niej najważniejsze i dokonać wyboru, który paradoksalnie wyboru jej nie pozastawia.

Autorka zabiera czytelnika do Dome – gigantycznej korporacji stanowiącej państwo w państwie i oddzielonej od świata jaki znamy szczelną kopułą. I choć chętnych by się tu dostać nie brakuje, to każdy kto podpisuje kontrakt staje się samotnym, pozbawionym uczuć robotem nastawionym wyłącznie na zarabianie pieniędzy, awanse i podwyższanie wydajności. Korporacja nie tylko kontroluje wszystkie aspekty życia pracowników, ale znalazła też idealny sposób na tłumienie emocji, wspomnień oraz naturalnych popędów. Bezinwazyjna lobotomia jest tak skuteczna, że mało kto zdaje sobie sprawę czego zostaje pozbawiony. I choć bilet do Dome nie jest podróżą w jedną stronę, to wysiąść z tego pociągu można było tylko na dwa sposoby, jednak trzeba być bardzo uważnym by nie przegapić swojej stacji.

„Tylko przy mnie bądź” to opowieść o kobiecie, która kierując się szlachetnymi pobudkami zgodziła się na płatne więzienie. Poświeciła siebie, by jej najbliższym żyło się lepiej. Myślała, że za pieniądze kupi wszystko, co do życia niezbędne, ale szybko okazało się, że tego, co najcenniejsze nie da się wyrazić w środkach płatniczych. A każda decyzja nawet najrozsądniejsza niesie za sobą konsekwencje i nie da się osiągnąć korzyści nie ponosząc kosztów. Autorka pod podszewką przedstawionych wydarzeń porusza temat bliski współczesnym czytelnikom i robi to w tak plastyczny oraz sugestywny sposób, że podczas lektury  nie da się nie odczuć kubła zimnej wody wylanego na głowę. I choć pieniądze towarzyszą ludzkości od stuleci, to trudno nie zauważyć ewolucji w relacjach zachodzących między nimi a człowiekiem. A rozbuchany konsumpcjonizm i sztucznie pobudzane potrzeby sprawiają, że łatwo się zagubić i wpaść w pułapkę. W swojej najnowszej powieści Joanna Sykat funduje czytelnikowi pewien rodzaj bardzo obrazowej terapii szokowej, która nie tylko przynosi uświadomienie, ale też pobudza do refleksji i przemyśleń. Bo choć wszyscy wiemy, że pieniądze to nie wszystko, to coraz częściej o tym zapominamy goniąc za substytutami, które tylko pozornie mogą nas uszczęśliwić. Dla mnie przygoda z książką była ciekawym doświadczeniem, gdyż autorka nie tylko przemówiła do mojego rozsądku, ale też utkała emocjonującą, zaskakującą i pełną wrażeń historię. Polecam.
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 , Mam,
,,Tylko przy mnie bądź", tytuł dobrany idealnie. Całość polecam zdecydowanie. Sykat nie tylko zaintryguje nas i zainteresuje, ale też da do myślenia. Bohaterowie wykreowani przez pisarkę z krwi i kości, w żadnym wypadku nie są papierowi czy nieprawdopodobni, odnajdziemy w nich wiele własnych cech, błędów i reakcji, rozmów, przemyśleń. To powieść wielowarstwowa moim zdaniem, z jednej strony idealna lektura dla kobiet, z drugiej doskonała propozycja dla fanów ,,Seksmisji" czy fantastyki być może? Różne elementy zostały tu połączone w zgrabną całość, a powstała z tej mieszanki wybuchowej fabuła nietuzinkowa i niesztampowa.
Najnowsza powieść Joanny Sykat jest dla mnie pierwszą stycznością z twórczością autorki. W swojej najnowszej książce ukazuje ona początkowo wydawać by się mogło irracjonalny podzielony na sektory świat, w którym żyje dwoje głównych bohaterów - Marta i Wiktor. Kobieta egzystuje w idealnym i niemalże hermetycznym świecie, który nie podlega żadnym prawom natury. Funkcjonowanie tam ogranicza się do wykonywania zadań narzuconych przez pracodawcę. Cała reszta sprowadzona zostaje do skutkujących właściwie na wszystko tabletek, jedzenia w torebkach, jednorazówek z wodą, dezynfektora w mieszkaniu oraz nieodłącznego pi dżeja, który ciągle informuje właściciela o życiowych parametrach. W obserwowanej przez nas rzeczywistości wszystko "wyprane" jest z kolorów, smaków i zapachów, a także wszelakich emocji... Nasza bohaterka jednak próbuje na różne sposoby przechytrzyć system i częściej niż przewiduje to "urlop" powrócić do normalnego, oddychającego pełną piersią rodzinnego domu, w którym są jej najbliżsi, na czele z pięcioletnim synkiem o imieniu Wojtek, którego na co dzień wychowują dziadkowie. Wszystko przebiega gładko do momentu, gdy pewnego dnia Marta otrzymuje glejt z niebieską pieczątką... A to oznacza tylko jedno - wszystko się wydało... Jeśli zaś przyjrzymy się Wiktorowi orientujemy się, że mężczyzna funkcjonując w opisanym zamkniętym pseudo świecie staje się w końcu całkowicie przytłoczony pracą, a przez to mało efektywny w wyniku czego firma wysyła go na przymusowy urlop w celu wypoczynkowo motywacyjnym. Poprzez takowe koleje losu drogi Marty i Wiktora ponownie się krzyżują. Staje się to początkiem długiej, wyczerpującej, najeżonej trudnymi wyborami oraz ich konsekwencjami powrotnej podróży naszych bohaterów do rzeczywistego tętniącego życiem świata. Autorka w sposób niezwykle przejmujący opisała proces wychodzenia z tabletkowego odrętwienia dwojga pracowników Dome, czyli firmy panującej w tym opisywanym przez Joannę Sykat iluzorycznym świecie. Teoretycznie jest to tylko fikcja literacka, ale czy na pewno? Myślę, że nie do końca, historia ta bowiem niewątpliwie skłania do refleksji nad życiem współczesnych. Bo czyż niestety coraz częściej nie dzieje się tak, że dzisiejszym światem rządzi pieniądz oraz wszelakie korzyści materialne... Czy nie pędzimy nie wiadomo dokąd i właściwie sami nie wiedząc za czym jednocześnie mniej lub bardziej świadomie rezygnując przy tym z więzi z drugim człowiekiem w imię kariery, bo na życie, celebrowanie go wraz ze wszystkimi składającymi się na niego emocjami przecież będzie jeszcze czas później... Niestety niejednokrotnie na owo później bywa już zbyt późno... Jeśli chcecie podjąć tę nie łatwą i momentami bardzo zaskakującą wędrówkę z bohaterami "Tylko przy mnie bądź", a przy jej okazji pochylić się nieco nad stylem życia panującym w większej części dzisiejszego świata ta książka na pewno jest dla Was! Za udostępnienie tekstu do recenzji dziękuję Wydawnictwu Replika. * https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *
Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Facet do poprawki
Joanna Sykat0
Okładka ksiązki - Facet do poprawki

Z Gundą lepiej nie zadzierać. Wiedzą coś o tym ,,obiekty" wystawione jej przez zdradzane, wykorzystywane i porzucane żony. Filigranowa sylwetka, niebieskie...

Niebo pod Śnieżką
Joanna Sykat0
Okładka ksiązki - Niebo pod Śnieżką

Kinga i fiołek afrykański. Maks i Śnieżka. Matka Kingi, Kowary, Ocia. Ta wyliczanka liczy sobie o wiele więcej elementów. Jest podróż w przeszłość i nadzieja...