Odkryj w sobie potencjał zmiany

Fascynujące i praktyczne spojrzenie na naszą osobowość i to, czy człowiek może faktycznie się zmienić. Jarrett pokazuje, jak celowo możemy do pewnego stopnia sami kształtować każdą z pięciu podstawowych cech naszej osobowości - ekstrawersję, ugodowość, sumienność, neurotyczność i otwartość na doświadczenia (w książce znajdziemy test, który pozwoli nam się przekonać, które z tych czynników są u nas dominujące). Jarrett porusza również kwestie dotyczące tzw. ciemnej triady, obejmującej makiawelizm, narcyzm i psychopatię, wskazując w jaki sposób możemy czerpać korzyści z tych postrzeganych głównie negatywnie cech naszego 'Ja'.

Informacje dodatkowe o Odkryj w sobie potencjał zmiany:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-01-19
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328720268
Tytuł oryginału: Be Who You Want

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

Kup książkę Odkryj w sobie potencjał zmiany

Odkryj w sobie potencjał zmiany - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2022-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zapraszam na recenzję poradnika psychologicznego pt. "Odkryj w sobie potencjał zmiany" autorstwa Christiana Jarretta.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwomuza

Książka jest wypełniona opowieściami i najnowszymi badaniami, które pokazują, że zmiana osobowości jest realna. Ludzie się zmieniają, wystarczy, że zechcemy tego. Dowodem jest sam pisarz o introwertycznych tendencjach, zaczął zmianę osobowości od siebie, redaktor, autor piszący o psychologii, ojciec bliźniąt.

Czym jest osobowość, jak określają definicję i jej miarę psychologowie? Otóż psychologowie wyodrębnili pięć głównych cech, a są nimi: ekstrawersja, neurotyczność, sumienność, ugodowość i otwartość. Oprócz wielkiej piątki mamy jeszcze tak zwaną ciemną triadę. Osobowość stabilizuje się z wiekiem. Dlaczego jest tak ważna? Może między innymi dlatego, że od niej zależy nasze szczęście w przyszłości, sukces zawodowy, śmiertelność... Trzeba poznać siebie, jakim typem osobowości jesteśmy, a kim chcemy być. Wystarczy zrobić test wielkiej piątki i sprawdzić swoje cechy osobowości. Jak stać się najlepszą wersją samego siebie? Co jest dla mnie ważne? Kim chcę być? Zmieniamy się na różnych etapach życia, gdy dojrzewamy i się starzejemy.

Co wpływa na nasze zachowanie i nastrój? Czy oprócz tego z kim przebywamy i co robimy, ma wpływ także to co jemy, palimy, pijemy?

Czy normalne jest, że chcemy być inni, pragniemy innej osobowości?

Przykładem na to, że można dokonać zmiany osobowości jest historia Femiego, Nawaza, życie Catry Corbet... W jaki sposób dokonali tej transformacji?

Główną tezą poradnika psychologicznego jest to, że osobowość jest plastyczna. "Ludzie się nie zmieniają" to często wypowiadana fraza, książka pozwoli nam obalić to stwierdzenie. Inspirowana jest niesamowitymi badaniami i teoriami wielu psychologów. W książce znajdziecie testy i ćwiczenia interaktywne, które pomogą zrozumieć aspekty osobowości, pasje, w jaki sposób zmienić swoją osobowość zmieniając swoje dotychczasowe nawyki. Lekturę czyta się z wielką ciekawością. Polecam 🔥 wszystkim, a szczególnie tym, którzy szukają w sobie zmiany.

"Odkryj w sobie potencjał zmiany" - poradnik autorstwa Christiana Jarretta - cenionego brytyjskiego psychologa i neurobiologa. Jest to pozycja z zakresu psychologii oraz rozwoju osobistego.

Jak sam tytuł sugeruje w tej książce chodzi o zmianę. Ale ta zmiana nie dotyczy byle czego, lecz naszej osobowości. Jest to więc bardzo złożony temat. Na osobowość składają się przecież: emocje, zdolności poznawcze, nawyki w myśleniu czy typy związków z innymi osobami. Jedni z nas są introwertykami, inni są bardziej ekstrawertyczni. Z tym właśnie mierzy się autor i za pomocą różnych zadań, opisów, eksperymentów psychologicznych pokazuje, że w każdym z nas jest potencjał do zmiany.

Autor w dużej mierze skupia się na 5 głównych cechach osobowości, nad którymi można popracować:
-neurotyczność,
-ekstrawersja,
-sumienność,
-ugodowość,
-otwartość.
W każdym rozdziale porusza każdą z tych cech na przykładzie różnych sytuacji, na końcu zostawiając tabelkę z poradami. I tak np. aby poćwiczyć nad ugodowością, autor poleca czytanie fikcji literackiej. "Wiąże się to ze wzrostem empatii, ponieważ czytanie daje nam praktykę w dostrzeganiu perspektywy różnych postaci".

Jego porady i wskazówki są ciekawe i pozwalają czytelnikowi zastanowić się nad tym, ile działań to tak naprawdę wyraz osobowości i jak można nad tym pracować. Aby je analizować podaje wiele przykładów.

Dla mnie czytanie tej książki było pewnego rodzaju doświadczeniem chociaż nie będę ukrywać ... nie wszystkie informacje przyswajałam z takim samym zaangażowaniem. Mam małe zastrzeżenia co do rozwiązań testów i tego jak zostały przedstawione (mogłyby być bardziej uproszczone albo lepiej posegregowane, ułożone). To wymagającą lektura i jak na poradnik to nie należy on do najłatwiejszych, jakie czytałam. Niemniej jednak nadal jest to książka, która może zainspirować kogoś do zmiany, a pomysły i podpowiedzi od autora można wykorzystać w codziennym życiu. Sama zanotowałam sobie kilka wskazówek i zamierzam je zastosować 😊.

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-01-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

„Dążenie do najlepszej wersji siebie jest raczej filozofią życiową, a nie pojedynczym projektem do ukończenia”.

Czy ludzie się zmieniają czy nie zmieniają? Oto jest pytanie.

Christian Jarrett w swojej książce „Odkryj w sobie potencjał zmiany” przedstawia potężne dowody na zdolność ludzi do zmiany.

Myślę, że czasami warto spojrzeć na siebie z naukowego punktu widzenia. Otworzyć się na to co już odkryte, a czego jeszcze tak naprawdę o sobie nie wiemy.

Jarrett daje praktyczne i logiczne rady jak wyjść z szuflady do której często wrzucają nas osądy innych ludzi. Proponuje interaktywne ćwiczenia oraz testy, by pomóc nam zrozumieć różne aspekty naszej osobowości, nasze wybory i pasje. Można się tu dowiedzieć, np.: że jest się podekscytowanym poszukiwaczem adrenaliny, nerwusem, mrówką, aniołem, kimś kto je na śniadanie ostre przyprawy słuchając opery, itp.

Autor ciekawie opowiada, jak osobowość ewaluuje przez całe życie i radzi w jaki sposób i do jakiego stopnia można przejąć kontrolę nad plastyką umysłu oraz kiedy jest ten właściwy moment na takie, a nie inne kroki. Pokazuje, w jakim procencie na naszą osobowość wpływa to, jacy są nasi rodzice, rodzeństwo, przyjaciele czy małżonkowie. Jak okoliczności nas kształtują. Jak oddziałuje na nas kawa, alkohol, czy ciastka z marihuaną😉.

Jarrett prezentuje 10 konkretnych kroków do zmiany osobowości. I gdzieś w tym wszystkim naprawdę można odnaleźć swój własny klucz do wykształcenia nowych nawyków.

Autor omawia podstawowe cechy naszej osobowości – ekstrawersję, ugodowość, sumienność, neurotyczność i otwartość na doświadczenia – oraz te oddające ciemniejsze strony ludzkiej natury – makiawelizm, narcyzm i psychopatię.
Wiele razy podkreśla jak ważny jest powód do zmian. Podpowiada też ten właściwy czas, by przeprowadzić zmianę.

Każdy człowiek ma własną, wyjątkową mieszankę genów i doświadczeń. Warunkuje to naszą osobowość, ale jeśli tylko chcemy możemy ją zmienić.. oby na lepsze.

„Odkryj w sobie potencjał zmiany” to książka dla ludzi zainteresowanych najlepszą wersją siebie.
Polecam.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Odkryj w sobie potencjał zmiany" to bardzo ciekawa, przystępna i dająca do myślenia książka.

Ta pozycja odpowiada na pytanie jak zmienić charakter, osobowość. Bo, co zaskakujące, tak! Jest to możliwe! Autor pokazuje sposoby w jaki sposób można nad sobą pracować, podaje konkretne rady i sposoby.

Na początku poznajemy pięć głównych cech - ekstrawersję, neurotyczność, sumienność, ugodowość i otwartość. Wiedzieliście, że czynniki osobowości wpływają na ludzką fizjologię? Na przykład niższy poziom neurotyczności i wyższy poziom sumienności, naukowcy łączą z niższym ciśnieniem krwi. Następnie możemy rozwiązać test, dzięki któremu poznajemy swoje cechy osobowości.

Oprócz samej motywacji do pracy nad sobą, a więc aspektu praktycznego, ten tytuł zawiera też wiedzę bardziej teoretyczną. Dowiadujemy się o wpływie różnych wydarzeń, chorób na nasze zachowanie. Czytamy o różnego rodzaju chorobach psychicznych. Również autor obrazuje cechy i zachowania na przykładach sławnych ludzi.

Książka bardzo mi się podobała. Zawierała wiele naprawdę ciekawych i zaskakujących informacji. Pozwala spojrzeć na pewne kwestie w inny sposób. Polecam!

Czy masz poczucie, że Twoje życiowe wybory nie są tymi, które chciałbyś realizować?
Brakuje Ci odwagi?
A może motywacji?

W swojej książce autor stara się nam udowodnić, że za sprawą odpowiednich nawyków można przekształcić swój charakter.
Wiedzę swą opiera nie tylko na badaniach, ale i historiach ludzi, którzy dokonali właśnie takich zmian. Przeczytamy więc o osobach uzależnionych, nieśmiałych i kryminalistach.
Prócz opisu 10 zasad takiej zmiany osobowości, mamy testy, które pomogą nam dowiedzieć się jakim jesteśmy typem i co możemy zrobić, aby się zmienić.
Są też ćwiczenia interaktywne i wiele różnych podpowiedzi co do kierunku naszej drogi do tego, by odnieść sukces.

Ja bardzo lubię czytać poradniki, bo dają mi power.

Kiedy je czytam mam w sobie mnóstwo pozytywnej energii.
Wiadomo, że jedne z nich są lepsze, a inne gorsze.
Ten akurat mogę zaliczyć do najlepszych.
Nie ma tu głupot, ani ,,lania wody", tylko ciekawe historie i dużo dobrych rad.
Od razu się wyczuwa, że książkę napisał psycholog.
Dla mnie była rewelacyjna, a ponieważ jestem małym leniuszkiem, najbardziej skupiłam się na tym, jak mogę zwiększyć swoją sumienność i postaram się małymi krokami coś w tym kierunku zmienić.
W ogóle uważam, że każdy z nas może się zmienić na lepsze. Na gorsze też, ale nie o to tutaj chodzi.
Trzeba tylko naprawdę chcieć się zmienić.
Bo to wszystko siedzi w naszej głowie.
Prawda?

"Odkryj w sobie potencjał zmiany" Christian Jarrett Wydawnictwo MUZA to ciekawy poradnik dla każdego czytelnika,który chciałby coś zmienić w sobie i swoim życiu.

"Ludzie mogą się zmieniać i często przemiana jest głęboka. W każdym momencie człowiek jest jakimś typem osobowości..."

Jak to w końcu jest z naszą osobowością?Czy jest ona stała, a może zmienia się z biegiem lat?
Po przeczytaniu książki Christiana Jaretta zadajemy sobie pytanie :czy zmiana osobowości jest możliwa, czy też nie?

Jarett pokazuje, że charakter można zmienić, ciężko nad tym pracując i sumiennie wykonując nowe nawyki.

Ja osobiście uważam że osobowość można zmienić tylko częściowo. Natomiast możemy kształtować i wzmacniać jej pewne cechy. Czasami nie spostrzegamy, że udało się Nam coś zmienić. Zmiany w naszym zachowaniu czy podejmowaniu decyzji są dla Nas oczywiste.

Uczymy się, rozwijamy przez całe nasze życie. Wszystko czego doświadczamy oraz kim się otaczamy może mieć częściowo wpływ na naszą osobowość.

"... jeśli pra­gniesz le­piej ro­zu­mieć in­nych, za­cznij od lep­sze­go zro­zu­mie­nia sa­me­go sie­bie, ze wszystkimi wadami".

Jeśli chcecie zmienić coś w swoim życiu i osobowości jest to pozycja dla Was. Książka zawiera interaktywne ćwiczenia i testy, które mają pomóc nam zrozumieć różne aspekty naszej osobowości, nasze wybory i pasje. Każdy rozdział zawiera propozycje nowych zachowań, narzędzi czy strategii psychologicznych, które możemy wdrożyć do codziennego życia, a które mogą realnie wpłynąć na kształtowanie się poszczególnych cech naszego charakteru.

Jedynym i najważniejszym zadaniem, aby się zmienić moim zdaniem jest AKCEPTACJA SAMEGO SIEBIE.

Mózg. 41 największych mitów
Christian Jarrett0
Okładka ksiązki - Mózg. 41 największych mitów

Jako ludzie potrafimy rozpoznać oddalone o lata świetlne galaktyki, badać cząstki mniejsze od atomu. Nadal jednak nie rozwiązaliśmy tajemnicy niespełna...