Ogon Kici

Tom 7 cyklu Wszystko, tylko nie mięta

Kicia zdała właśnie do maturalnej klasy i chce spędzić najbliższe lato na obozie ze sprawdzonymi przyjaciółmi. Jednak od pierwszego spotkania z Dawidem nic już nie płynie gładko i spokojnie. Zamiast na obóz harcerski Kicia jedzie na obóz surwiwalowy, wikła się w trudne i niezniszczalne uczucie. Szczęście przeplata się z rozgoryczeniem. Autorka zadaje czytelnikowi bardzo ważne pytanie: czy miłość beznadziejna ma jakikolwiek sens? A jeśli nie, to dlaczego jest aż tak pociągająca? Ogon Kici to powieść, którą powinna przeczytać każda młoda osoba myśląca, że panuje nad swoim życiem, uczuciami i przyszłością...

Informacje dodatkowe o Ogon Kici:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży

Ogon Kici - opinie o książce

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,

Ojjjojojoj, chyba coś mi tu nie leży...

Niby jak u pani Nowak: lekko, dowcipnie, ale też na poważnie. No i właśnie coś mi to "poważnie" nie leży. Sama tematyka romansu ze starszym żonatym facetem odrzuca, a nasza Aneczka w tym wszystkim ze swoimi reakcjami jakoś mi w ogóle nie pasuje. Niestety mogę to opisać tylko w czterech słowach - irytacja na najwyższym poziomie :-/

Seria miętowa to cykl powieściowy autorstwa Ewy Nowak ukazujący się nakładem Wydawnictwa Egmont dotykający problemów i zagadnień bliskich każdemu młodemu człowiekowi. Od miłości, przez skomplikowane relacje międzyludzkie, brak akceptacji po popełnianie błędów. Aktualnie seria liczy trzynaście tytułów, m.in. „Wszystko tylko nie mięta”, „Diupa”, „Ogon kici” i „Drzazga”.

Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, ekspertem pedagogicznym portalu „Zwierciadło.pl”. Prowadzi stałą rubrykę „Poradnik Rodzica” w miesięczniku „Sens. Rozwój, zdrowie, piękno”. Jej felietony i opowiadania ukazują się regularnie w pismach „Cogito”, „Victor Gimnazjalista” i „Victor Junior”. Książki dla dzieci i młodzieży pisze od kilkunastu lat. Jej „Bardzo biała wrona” została uhonorowana tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.

„Ogon Kici” to historia maturzystki Anny Sawickiej zauroczonej dużo starszym mężczyzna, dla którego zmienia wakacyjne plany. I zamiast spędzić lato na obozie harcerskim wyjeżdża na obóz survivalowy, gdzie wikła się w wyniszczające uczucie przynoszące zarówno szczęście, jak i rozgoryczenie. Szybko przekonuje się, że szkoła przetrwania rządzi się swoimi prawami, a intrygi i manipulacje są tam chlebem powszednim. Ale czy zepsuty autokar to jedyny sekret jaki zataił przed dziewczyną organizator wyjazdu?

Tytułowa Kicia jest dziewczyną wyznającą miłość wyłącznie do harcerstwa, które stanowi ważny element jej życia. Natomiast chłopcy i wchodzenie z nimi w bliższe relacje to dla niej temat na daleką przyszłość. I choć nie marzy o wielkim love, nie ma wpływu na strzały Amora, który w bieżące wakacje chętnie korzysta ze swojego łuku wplątując bohaterkę w mniejsze i większe perypetie miłosne. Kicia zakochuje się do szaleństwa i nie przeszkadza jej, że wybrankowi daleko do ideału, a nawet jest ostatnią osobą, jaką powinna obdarzyć głębszym uczuciem. A kiedy rozum przegrywa z argumentami serca wszystko może się zdarzyć. Autorka stawia główną bohaterkę w położeniu, w którym wybór między pragnieniami a powinnościami nie jest łatwy ani oczywisty. A dzięki temu w bardzo plastyczny sposób kreśli podejmowane zagadnienie ukazując dwie strony medalu. Uświadamia jak niewiele trzeba by zabrnąć za daleko i zagubić się. Miłość uskrzydla, ale źle ulokowana może przynosić ból oraz cierpienie. I mimo, że pisarka podejmuje temat sztampowy, to sposób realizacji projektu i konstrukcja fabuły powodują, że czytelnik zostaje sprowokowany do refleksji i wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Dużym plusem powieści jest kreacja postaci i ich wzajemnych relacji, tak by czytelnik nie miał wątpliwości co do ich stanów emocjonalnych, rozterek czy przekonań. I choć większość bohaterów jest bardzo oszczędna w ukazywaniu swoich emocji i czasem te uczucia sprawiają wrażenie kanciastych czy płytkich, to nie należy zapominać, że osoby młode nie są zbyt wylewne i nie zawsze potrafią właściwie nazwać swoje odczucia i nadużywają pewnych sformułowań. Drażniło mnie trochę, że bohaterowie zakochują się prawie na zawołanie i równie szybko zmieniają obiekt westchnień, a przecież miłość to proces, który nie pędzi jak TGV i nie zmienia kierunku na każdej stacji. Zabrakło mi też większego skupienia na emocjach i wnikliwszej analizy zachowań postaci. „Ogon Kici” to wielowymiarowa powieść o miłości, przyjaźni, popełnianiu błędów i konsekwencjach podejmowanych decyzji okraszona tajemnicami i nie zawsze czarno – białą prawdą. W moim odczuciu to jedna z ciekawszych propozycji dla młodzieży dotykająca w sposób prosty bardzo delikatnej materii, a jednocześnie pozwalająca na przyjemne spędzenie czasu. Myślę, że wielu młodym osobom przyniesie odpowiedzi na pytania, które niekiedy zbyt trudno zadać na głos. Polecam.
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki, Mam,

Całą tą serię poznałam za sprawą tytułu "Drzazga" i od razu stałam się wielką fanką pani Nowak. Uważam bowiem, że takie książki są bardzo potrzebne, skierowane do młodzieży. W tym wieku dzieci są bardzo wrażliwe, każdy drobny kłopot urasta w ich oczach do rangi ogromnego problemu, nikt ich rzekomo nie rozumie... takie powieści na pewno pomogą im przejść przez ten trudny w życiu okres.

"Ogon Kici" należy do serii miętowej, wydanej po raz kolejny, w przecudnej nowej szacie! Okładki przyciągają, bardzo mi się podobają! Bardzo!

Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, od kilkunastu lat pisze książki dla dzieci i młodzieży, publikuje swoje teksty, felietony w wielu pismach, mieszka z mężem i córką.

"Ogon Kici" to historia młodej, wkraczającej w dorosłe życie dziewczyny, mającej mnóstwo spraw na głowie, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Dodatkowo pakuje się ona w przedziwny układ z dużo starszym od siebie mężczyzną, kolegą swojego ojca, który obarczony jest żoną i dzieckiem. Nie rozumiem tego jej zachowania, ponieważ wydaje się być rozsądną osobą, a mimo tego nie potrafi zapanować nad tym, co się dzieje, co ją niszczy i wypala wewnętrznie... Ma przyjaciół, którzy z całych sił próbują jej pomóc, jednak jeżeli ona sama nie przetłumaczy sobie, co powinna zrobić, jak się zachować nikt jej nie pomoże...

Ciężki to temat i niebywale trudny, lecz na pewno ważny, istotny, aktualny.

Warto zapoznać się z tą pozycją, postawić się w sytuacji naszej bohaterki, zwanej Kicią, a tak naprawdę mającej na imię Ania, podobnie jak ja. Niestety relacje w domu rodzinnym dziewczyny także są zastanawiające, nie do końca normalne i zaledwie poprawne. Uważam, że zawsze warto rozmawiać, mówić o czym się myśli, co czuje, co nas gnębi, boli, przeraża, cieszy... o wszystkim, zarówno o bolesnych, jak i wesołych zabawnych momentach w naszym życiu, bez rozmowy są tylko nieporozumienia, niedomówienia, domysły, a nikomu nie jest dobrze w tak dziwnych relacjach.

Polecam, a sama biegnę czytać kolejny tytuł z tej serii, a mianowicie "Drugi". Już jestem ciekawa, co kryje się pod tą nazwą?

Fragment książki:

"...na tym polega dorosłość. Masz otwartych masę furtek, ale nie ze wszystkich korzystasz. Żeby nie wiem jak obiecująco wyglądało coś w dali, pewnych drzwi nie otwierasz. Nie sprawdzasz terenu."

Mimo, że bardzo lubię Ewę Nowak, "Ogon Kici" nie przypadł mi do gustu. Główna bohaterka trochę irytuje, jest niepoważna i po prostu śmieszna. Cała powieść jest z resztą nieco dziwna i według mnie, trochę nie pasuje do reszty
Avatar użytkownika - zakrecona8
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Diupa
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Diupa

Nieśmiały i zagubiony Wiktor poznaje szaloną i pełną energii Damrokę. Z kolei Wika plącze swoje życie tak, że nie umie już rozpoznać miłości, przyjaźni...

Nasza pani supermenka. Czytam sobie. Poziom 3
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Nasza pani supermenka. Czytam sobie. Poziom 3

Nie wszyscy uczniowie mają szczęście - niektórych uczy pani Nudzińska, najnudniejsza osoba w całej szkole. Nie zasnąć na jej lekcji to wielka sztuka. Jednak...