Operacja Dexter

Dla psa jesteś jak bóg: możesz mu stworzyć niebo lub piekło. Co wybierzesz?

Pewnego wieczora dziewięcioletni Antoś znajduje pod śmietnikiem malutkiego, zmarzniętego na kość pieska i zabiera go ze sobą do domu. Rodzice początkowo nie są zachwyceni pomysłem zatrzymania szczeniaka, jednak Marcelka – bo okazuje się, że to suczka – szybko zaskarbia sobie miłość domowników i staje się nieodłączną częścią rodziny. Charcica dostaje do spania ciepłą poduszkę, uczy się nowych rzeczy, a podczas spacerów poznaje inne psy z sąsiedztwa – amstaffa Dextera, wilczura Bufona i borderkę Hecę. Pewnego dnia tata Antka podsuwa pomysł wysłania Marcelki na specjalne szkolenie, w którym towarzyszyć ma jej Dexter. Wkrótce jednak staje się jasne, że to nie była najlepsza decyzja. Elitarna szkoła dla psów inteligentnych okazuje się sprytnie wymyśloną przykrywką dla grupy brutalnych przestępców, którzy chcą wykorzystać zwierzęta w nielegalny sposób… Czy uda się namierzyć szajkę, zanim wydarzy się tragedia?

To nie jest historia, która zdarzyłaby się w bajce. Za dużo w niej bezsilnego czekania z jednej strony, a okrucieństwa z drugiej. Nie sposób jednak odwrócić od niej wzroku i udawać, że nie istnieje. Oprócz dobra na świecie jest przecież mnóstwo zła. Nawet najwrażliwsze dziecko powinno mieć świadomość jego istnienia. Gwarantuję, że aż do ostatnich stron nie będziecie w stanie przewidzieć rozwoju wypadków. W świecie, w którym żyjemy, nawet owca może okazać się wilkiem…
Kinga Michalska, esaczyta.blogspot.com

„Operacja Dexter” to piękna opowieść poruszająca wszystkie struny duszy. Rozbawia, edukuje, uwrażliwia na potrzeby Braci Mniejszych i, niestety, pokazuje także mroczne oblicze człowieka, wobec którego wrażliwe serce odczuwa bunt, stawia opór.
Książkę - z ogromną przyjemnością - polecam i Dużym, i Maleńkim - tym wszystkim, dla których Zwierzaki stanowią integralną, najbarwniejszą, najczulszą część życia.
Monika Dąbrowska, pomysłodawczyni i animatorka ogólnopolskiej akcji „Bieg na 6 łap”

Informacje dodatkowe o Operacja Dexter:

Operacja Dexter - opinie o książce

Avatar użytkownika - inkarri
inkarri
Przeczytane:2019-08-18,

Pewnego wieczoru, zimą, dziewięcioletni Antek znalazł pod śmietnikiem przy swoim bloku małego szczeniaka. Postanowił zabrać go do domu i zaopiekować się nim, na co wyrazili zgodę jego rodzice. Młoda charcica została nazwana Marcelką i zaskarbiła sobie sympatię całej rodziny, a także psów z sąsiedztwa - m.in. borderkę Hecę, wilczura Bufona oraz amstaffa Dextera. Po jakimś czasie wraz z tym ostatnim zostaje zapisana do specjalnej szkoły dla psów, aby nauczyć się "psich manier". Niestety, okazuje się, że szkolenie czworonogów to przykrywka dla nielegalnej działalności przestępców, zajmujacych się walkami psów... I w tym momencie zaczyna się dramatyczna, niezwykle przejmująca akcja, gdyż ślad po zwierzakach urywa się... Gangsterzy znikają wraz z nimi, poszukuje ich policja w całym kraju.

Książka adresowana jest do młodszych nastolatków, ale polecam ją również starszym czytelnikom. Zwłaszcza tym, którzy kochają zwierzęta i leży im na sercu ich dobro. "Operacja Dexter" porusza temat niezwykle dramatyczny i rzadko wspominany - nielegalne walki psów. Czytając o brutalnych metodach szkolenia czworonogów oraz opisy krwawych walk, miałam przed oczami urywki równie mocnego w wydźwięku filmu "Amores perros". Autorka, Bożena Kraczkowska, doskonale wczuwa się w psychikę swych szczekajacych bohaterów i za ich posrednictwem przekazuje czytelnikowi ważną lekcję: kim dla zwierzaka powinien być człowiek. Musi on być opiekunem, zapewnić zwierzęciu bezpieczne schronienie. Decydować się na czworonoga powinien tylko ktoś, kto naprawdę chce dać mniejszemu bliźniemu miłość, a nie wziąć niczym zabawkę i gdy się znudzi, porzucić. To ważne słowa dla nas wszystkich.

Avatar użytkownika - karolcia13
karolcia13
Przeczytane:2019-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019, 52 książki 2019,

"Operacja Dexter" to opowieść o naszych braciach mniejszych, psach. Autorka, Bożena Kraczkowska, w łagodny sposób pokazuje towarzystwo gangsterów, osób znęcających się nad zwierzętami. Uświadamia, jak niewiele trzeba, aby dokonać złego wyboru i zupełnie przez przypadek oddać naszego pupila przestępcom.
Już na samym wstępie obnaża ludzkie zachowania, a także uczucia porzuconej Marcelki. Zwierzęta personifikuje, dzięki czemu stają się równoważni jak ludzie. Czytelnik przeżywa wszystko podwójnie, zapoznając się z uczuciami obu stron, pokrzywdzonych zwierząt i tęskniących rodzin.

Bożena Kraczkowska stworzyła książkę, która dla wielu osób będzie lekcją życia. W bardzo realistyczny sposób pokazuje cierpienie zwierząt, ich uczucia po porzuceniu, a także przywiązanie do właścicieli.
Pojawia się tutaj również schronisko, z którego pochodzi jeden z psów z sąsiedztwa, Heca.
Historia skrada serce, wywołuje masę emocji. Całość dopełniają piękne ilustracje, które pozwalają odnaleźć się w książce najmłodszym. "Operacja Dexter" dzięki prostemu, przyjemnemu językowi oraz łagodnym i pouczającym opisom, będzie idealną lekturą dla czytelnika w każdym wieku. Idealnie sprawdziłaby się jako lektura szkolna.

Czubek
Bożena Kraczkowska0
Okładka ksiązki - Czubek

Każdy czubek jest czegoś początkiem i każdy początek ma swój czubek. Oto kilka krótkich historii. Historii nieoczywistych, niepokornych, niejednoznacznych...

Da się żyć
Bożena Kraczkowska 0
Okładka ksiązki - Da się żyć

Tomik „Da się żyć” stanowi integralną część projektu fotograficznego o tym samym tytule. Jest to zbiór poezji pełnej kontrastów:...