Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu

Orient Express to żywa legenda. Trasa wiodąca tysiące kilometrów. Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Od czasu pierwszego przejazdu z Paryża do Konstantynopolu w 1883 roku, jego pasażerowie mogli na własne oczy oglądać niedostępne im wcześniej zakątki świata.

Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta – przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. Najmniejszy szczegół potrafi uruchomić lawinę, która zaspokoi głód wiedzy i żądzę przygód każdego czytelnika – niezależnie od stacji, na której postanowicie wysiąść.

Dzięki tej książce dowiecie się m.in. co zainspirowało Agathę Christie do napisania Morderstwa w Orient Expressie. Zrozumiecie też, dlaczego niektórzy Brytyjczycy myślą, że Bułgaria to rzeka w Maroku i dlaczego to Turcja, a nie Holandia, powinna kojarzyć się nam z tulipanami.

Autor rysuje przed nami realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż – jak się okazuje – niewiele wiemy.

To obowiązkowa pozycja dla miłośników dalekich wypraw i każdego, kto chciałby poznać sekrety kultowego pociągu. W końcu najważniejsze to mieć dobrego przewodnika.

Informacje dodatkowe o Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Podróżnicze
Tłumaczenie: Anna Kurek

Kup książkę Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu

Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu - opinie o książce

Bardzo ciekawa książka podróżnicza o krajach i miastach wzdłuż trasy legendarnego Orient Expresu.Podróż przebiega przez Paryż, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt, Sofię, Stambuł, Ankarę, Batumi, Baku, Bucharę do Samarkandy, a więc przez Francję, Austrię, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Gruzję, Azerbejdżan, Turkmenistan i Uzbekistan.  Autor opisuje co widzi, ale i snuje opowieści historyczne na temat miast, które odwiedza wzdłuż trasy i słynnych ludzi. W efekcie udało mu się opowiedzieć o Europie i Azji Środkowej, o tym, jakie były te kraje, a jakie są. Jak się zmieniło. Jak widać ze spisu krajów i miast, które odwiedził, autor przemierzył geograficznie i 'historycznie' całą historię dwudziestowiecznej Europy. Jego wiedza na temat miejsc i ich historii jest duża. Można powiedzieć, że wiedzie przez wszystkie 'izmy' dwudziestego wieku. We Francji jest to wspomnienie o otwartym na przyszłość i świat Paryżu z lat XX-tych, ale i wspomnienie Hitlera w tym mieście. Czyli pierwsza i druga wojna światowa oraz przeskok w zmiany, które się rozgrywają dziś, czyli widok bezdomnych imigrantów z Afryki, zalegających paryskie parki. Potem mamy Wiedeń, czyli kolebkę faszyzmu, ale i wspaniałej europejskiej kultury. Potem są kraje Europy Środkowej, dotknięte skutkami wojny i komunizmu. Następnie dwoista Turcja z proeuropejskim Stambułem i azjatycką Ankarą. Potem Gruzja, która urodziła Stalina, ale teraz jest najbardziej europejskim z krajów tego regionu. W Afganistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie autor zauważa jakie te kraje są, jak wygląda tam wolność i niewola,  jakie to kraje, z czego czerpią dochody, a jak żyją zwykli ludzie.
Autor zauważa ciekawe szczegóły i nie uprzedza się do ludzi. Z okien pociągu i z poziomu ulicy, taksówki lub hotelu widać, jak się żyje w tych miejscach, jakie to kraje, jacy ludzie, jakie mają problemy i zalety dla podróżującego. Dla mnie,miłośniczki historii i marzycielki o podróżach to była mentalna podróż przez te kraje i sposób na otwarcie się na świat.
Książkę oceniam wysoko i polecam.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789