Orwell 1903-1950

"Nie był uniwersalnym geniuszem. Ani nie był urodzonym mistrzem języka angielskiego. Wiele jego wcześniejszych pism to rzeczy boleśnie złe. [...] Ale każdy, kto chce zrozumieć XX wiek, musi przeczytać Orwella. Jego nazwisko nadal będzie przywoływane, i to w kontekstach, jakich sobie nie wyobrażał". [David Remnick] Biografia Orwella pióra D.J. Taylora, znanego brytyjskiego pisarza, krytyka literackiego i eseisty, uchodzi za najlepszą i najbardziej wnikliwą. Tego zdania jest m.in. prof. Peter Davison, wydawca monumentalnych dwudziestotomowych Dzieł zebranych pisarza. D.J. Taylor nie tylko odtwarza życie i twórczość autora Folwarku zwierzęcego i Roku 1984, opierając się m.in. na materiałach odnalezionych w ostatniej dekadzie, ale pokazuje ewolucję jego przenikliwego umysłu, który odkrył grozę kryjącą się u podstaw społecznych utopii. Biografia zawiera uderzająco ludzki portret pisarza, który obecnie nazbyt często uchodzi za "świeckiego świętego", człowieka, który połączył w sobie skromność oraz postawę chłodnego obserwatora z ciepłem, współczuciem dla słabszych i poniżonych oraz przyzwoitością i dobrocią. Śmiertelnie chory, stworzył dwa arcydzieła literatury światowej, których oddziaływanie przyczyniło się pośrednio do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Informacje dodatkowe o Orwell 1903-1950:

Wydawnictwo: Twój Styl