Orzechowa Czarownica

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2020-02-03
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788365345998
Liczba stron: 178
Tytuł oryginału: L'equazione impossibile del destino
Język oryginału: Włoski
Tłumaczenie: Polska
Ilustracje: Izabela Madeja

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Kolejna powieść włoskiej bestsellerowej autorki!

Ona – wulkan energii i ciekawska buntowniczka. On – nieśmiały wielbiciel fizyki. Co może połączyć tak różne charaktery?

Zamknięty na cztery spusty ogród z nieznanych powodów przyciąga do siebie nastoletnią Hazel. Chcąc rozwikłać jego tajemnicę, dziewczyna nawiązuje znajomość z Colinem, nieśmiałym miłośnikiem fizyki. Od tej pory razem próbują odkryć, co skrywa zagadkowe miejsce. Jej dociekliwość i jego zamiłowanie do nauki idealnie się uzupełniają. Jednak pytań jest coraz więcej, a odpowiedzi wciąż brakuje. Czy można wierzyć w to, co mówią mieszkańcy miasta? Jaką tajemnicę skrywa stary ogród? A przede wszystkim, dlaczego jest zamknięty? Czy można wpłynąć na przeszłość, a co za tym idzie… na teraźniejszość?

Tagi:

Kup książkę Orzechowa Czarownica

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Orzechowa Czarownica

Avatar użytkownika - szulikmonia
szulikmonia
Przeczytane:,

Hazel jest sierotą i od lat tuła się po rodzinach zastępczych. Kiedy zamożny architekt z Londynu oferuję jej dom, opiekunowie dziewczynki ochoczo wysyłają ją do nowego miejsca. Rzeczywistość okazuję się nieco inna, bo tajemniczy Pan Grymes wyjechał w podróż, a nad Hazel pieczę sprawuje sekretarka właściciela domu. Nowe miejsce potrafi przytłoczyć, szczególnie tak młodą osobę, jaką jest Hazel. Na szczęście dziewczynka jest pełna energii i kiedy znajduję opuszczony ogród, do którego nikt nie ma kluczy, dostaje niemal obsesji, by poznać jego zakamarki. Czy uda jej się poznać sekrety ogrodu? Co tak naprawdę miało w nim miejsce lata temu? Czy wszyscy są bezpieczni?

Elisa Puricelli Guerra jest znaną mi pisarką i jej książki pozostawiły po sobie bardzo pozytywne wrażenia. Autorka pisze lekko i bardzo dojrzale. Jest to książka dla dzieci i młodszej młodzieży, a jednak mimo swoich lat, cudownie czytało mi się tę książkę i jest to zasługa głównie języka, oraz wątków poruszonych przez autorkę.

Z jednej strony mamy Hazel, która szuka stabilizacji i swojego miejsca w świecie. Nieco buntownicza, z pewnością odważna i pełna dobrej energii, szybko zaskarbiła sobie moją sympatię. Drugim ważnym bohaterem jest Colin, który jest przeciwieństwem Hazel. Cichy, wycofany, zamknięty w sobie i bardzo lojalny względem rodziny. Kocha fizykę i do każdego zagadnienia podchodzi z prawdziwie naukowym zapałem. Oboje przykuwają uwagę i stanowią kwintesencje tej powieści.

Wielki plus za mnogość wątków. Oczywiście motyw ogrodu jest najważniejszy i nieustannie wpływa na przebieg wydarzeń. Ogród jest tajemniczy i wszystko z nim związane jest niejasne i bardzo intrygujące. Autorka nie skupia się tylko na magicznym aspekcie powieści, bo poświęciła dużo uwagi na szkolne i rodzinne perypetie. Porusza problemy, z jakimi muszą mierzyć się dzieci w obliczu choroby rodzica, z samotnością i porzuceniem. Doskonale te sprawy się dopełniają i tworzą spójną całość.

„Orzechowa czarownica” to idealna powieść dla młodych czytelników, którzy szukają wspaniałej przygody i sporej dawki tajemnic. Akcja jest zawrotna, trzecioosobowy narrator cudownie opowiada historię Hazel i Colina, a dzięki temu czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Bardzo dużo emocji i poruszających zdarzeń. Nawet starszy odbiorca znajdzie w niej coś dla siebie. Jak najbardziej polecam, jest to kolejna piękna książka tej autorki! 8/10

Link do opinii

Tajemniczy ogród wzywa nas do poznania pięknej historii o tym jak to przeszłość potrafi przed długie lata mieszać w naszej teraźniejszości.
Hazel po raz kolejny trafia do rodziny zastępczej, tym razem adoptował ją pan Grymes, niestety kiedy dziewczynka trafia na miejsce wita ją tylko nieuprzejma sekretarka. W szkole dziewczynka jest gnębiona, rówieśnicy nazywają ją Orzechową Czarownicą i co chwila dokuczają, Hazel znajduje przyjaciela w Colinie, cichym i mądrym chłopcu. Kiedy dziewczynka odkrywa że tajemniczy ogród który codziennie mija ma cztery bramy i wszystkie one są zamknięte postanawia rozwikłać zagadkę i odnaleźć do nich klucz, pomóc ma jej w tym jej przyjaciel.
Książka pomimo to że wydaje się krótka skrywa w sobie długą i ciekawą historię, chociaż na początku może nudzić i łudząco przypominać inną opowieść wciąga gdzieś w środku i do końca trzyma w napięciu.
Hazel to dziewczynka która niczego się nie boi, jest wścibska i lubi doprowadzać sprawy do końca, jest przy tym też miła, próbuje rozmawiać z mieszkańcami i ich poznać. Nie rozumie sytuacji w której się znalazła, nie wie dlaczego tajemniczy pan Grymes ją zaadoptował i teraz nie chce jej poznać, czuje sie związana z zamkniętym ogrodem, jest pewna że kiedy tam wejdzie dowie się dlaczego został on zamknięty na tyle lat a żaden mieszkaniec nie posiada klucza.
Historia przedstawiona w książce jest nierealna, pomieszanie przeszłości z teraźniejszością, uczy nas tego że przeszłości nie da się zmienić i nie wolno tego robić. Czasami żałujemy że coś w przeszłości zrobiliśmy źle, ale gdyby nie to pewnie nie bylibyśmy w tym miejscu w którym jesteśmy teraz i nie mielibyśmy nauczki na przyszłość żeby tego nie robić, nic nie dzieje się bez przyczyny a wiele naszych czynów można naprawić.
Pamiętajmy że gdzieś tam daleko może znajdować się tajemniczy ogród, który kiedyś przyjdzie nam odkryć.

Link do opinii

Orzechowa Czarownica to pseudonim tytulowej Hazel, nadany przez złośliwych uczniów. Książka posiada w sobie odrobinę uroczej magii, która wywoła uśmiech i pozwoli się porwać. Podróż w czasie, alternatywna rzeczywistość i feria barw, tego można być pewnym jeśli sięga się po tę pozycję.
 Autorka tworzy bardzo ciekawą scenerię, zachwyca opisami i barwami. Wprawniejsi czytelnicy, znajdą wstęp do mowy kwiatów.
Postacie, które się pojawiają są niezwykle plastyczne i nie sposób ich nie lubić. Hazel pokochałam już po kilku kartkach. Butna, odważna, a z drugiej strony bardzo wrażliwa – chciałoby się mieć taką koleżankę w pobliżu. Colin jest nieśmiały, to intelektualista i samotnik, ale kiedy tylko ktoś mu da szansę, potrafi zarazić swoją pasją do fizyki.
Przyjemnie czytało się jak pomiędzy Colinem i Hazel tworzy się nić porozumienia. Jak zaczynają ze sobą rozmawiać i spędzać każdą chwilą. Nieśmiała i niewinna relacja., przeradza się na naszych oczach w glębszą więź.
 Chyba nie skłamię jeśli napiszę, że przyjaźń tu pokazana jest modelowa.Orzechowa Czarownica to pseudonim tytulowej Hazel, nadany przez złośliwych uczniów. Książka posiada w sobie odrobinę uroczej magii, która wywoła uśmiech i pozwoli się porwać. Podróż w czasie, alternatywna rzeczywistość i feria barw, tego można być pewnym jeśli sięga się po tę pozycję.
 Autorka tworzy bardzo ciekawą scenerię, zachwyca opisami i barwami. Wprawniejsi czytelnicy, znajdą wstęp do mowy kwiatów.
Postacie, które się pojawiają są niezwykle plastyczne i nie sposób ich nie lubić. Hazel pokochałam już po kilku kartkach. Butna, odważna, a z drugiej strony bardzo wrażliwa – chciałoby się mieć taką koleżankę w pobliżu. Colin jest nieśmiały, to intelektualista i samotnik, ale kiedy tylko ktoś mu da szansę, potrafi zarazić swoją pasją do fizyki.
Przyjemnie czytało się jak pomiędzy Colinem i Hazel tworzy się nić porozumienia. Jak zaczynają ze sobą rozmawiać i spędzać każdą chwilą. Nieśmiała i niewinna relacja., przeradza się na naszych oczach w glębszą więź.
 Chyba nie skłamię jeśli napiszę, że przyjaźń tu pokazana jest modelowa.

Link do opinii