Oświęcim. Czarna zima

Data wydania: 2020-05-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-7091-6

PIERWSZY WSPÓŁCZESNY REPORTAŻ O OŚWIĘCIMIU

Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad miastem od stuleci. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego Białegostoku, zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: „Jak się tu żyje?”. Rozmawia ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu. Z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. Z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy. I z tymi, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów. Nawet ziemia nie daje spokoju, nasączona trucizną zakładów chemicznych.

Raz puszczone w ruch mechanizmy zła zatrzymują się powoli. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. I nikt nie pokazuje tego lepiej niż Kącki.

Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć?

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Oświęcim. Czarna zima

Oświęcim to symbol. Trudno z tym polemizować, skojarzenia, jakie się nasuwają, gdy usłyszymy słowo „Oświęcim", są jednoznaczne. Dla wielu Oświęcim to obóz zagłady. Niesłusznie. W najnowszej książce Marcina Kąckiego pada stwierdzenie, że Oświęcim to miasto, które ma za sobą osiemset lat tradycji. To ludzie, którzy tam żyją, którzy muszą ułożyć sobie swoje sprawy w cieniu obozu. Bo obóz to Auschwitz. Gigantyczny obszar przeszło dwóch tysięcy hektarów zmniejszono do niecałych dwustu. Na tej ziemi stoi dzisiaj muzeum, które jest młodsze od miasta, ale wielokroć od niego sławniejsze. Choć smutna to sława, bo KL Auschwitz-Birkenau to miejsce kaźni, potwornej zbrodni i niewyobrażalnego bestialstwa. Tymczasem Oświęcim to miejsce do życia czterdziestu tysięcy ludzi. Jakie to miejsce? Marcin Kącki spaceruje po Oświęcimiu, zagląda w jego zakątki, pyta ludzi, jak się żyje w cieniu obozu. Jak się pracuje w zakładach chemicznych, będących w miejscu, w którym w czasie wojny stała fabryka zatrudniająca w niewolniczej pracy, więźniów kacetu. Pada wiele odpowiedzi. Wiele oskarżeń. Nad wszystkim tym wiszą słowa o klątwie, która została rzucona na miasto, a nawet o kilku klątwach. Rzucali je krzywdzeni, wypędzani z majątków, zabijani. Spadała na tych, którzy nie potrafili się przed klątwą obronić. W reportażu Kąckiego Oświęcim nie jest szczęśliwym miejscem ...

Opinie o książce - Oświęcim. Czarna zima

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-07-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka mnie na początku nudziła i nie wiedziałam dokładnie o czym czytam. Mniej więcej w połowie mnie bardziej zaciekawiła i już do końca przeczytałam szybko. Możemy się dowiedzieć z książki o życiu w Oświęcimiu przed wybuchem II wojny światowej, o obozie zaraz po wyzwoleniu czy poznać współczesnych mieszkańców.

Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;