Oto rzeka szeroka jest

Oto rzeka szeroka jest - to książeczka proekologiczna. Dbania o nasze miejsce na Ziemi musimy się uczyć od najmłodszych lat. Ochrona środowiska, utylizacja śmieci i recykling to problemy, z którymi mierzy się dzisiejszy świat. Korzystanie z rozwoju cywilizacji to jedno, ale trzeba działać, byśmy nie utonęli w śmieciach.

Informacje dodatkowe o Oto rzeka szeroka jest:

Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2020-03-20

Tagi: proekologia zaśmiecanie ziemi

Kup książkę Oto rzeka szeroka jest

Oto rzeka szeroka jest - opinie o książce

NASZA KRAINA SŁOŃCEM OKRASZONA

Spod skrzydeł Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro wyfrunęła kolejna już interesująca książka dla dzieci napisana przez Wandę Szymanowską. „Oto rzeka szeroka jest” to krótka opowieść o dwóch krainach, w których żyją skrajnie odmienne społeczności. Czy możliwe jest odnalezienie kompromisu w obronie planety?

Plastikolandia Pstrokata to ziemia pełna barw. Rządzi nią król Plastikorurkon Pierwszy. W Plastikolandii mieszkańcy jedzą przetworzone, pełne konserwantów, ale za to jakże smaczne jedzenie. Używają plastikowych sztućców i naczyń. Po każdym posiłku wszystko jest wyrzucane. Kolorowe hałdy śmieci zalegają na brzegu rzeki Akwalongi, która oddziela Plastikolandię od innej krainy – Naturolandii Wspaniałej. Zarządzana przez władcę Ziemiomira Pogodnego Naturolandia to świat pełen pracowitych i uśmiechniętych ludzi. Mieszkańcy uprawiają bawełnę i len, z których szyją ubrania, łowią ryby, sami produkują naturalną i zdrową żywność. Czasami spoglądają na drugi brzeg rzeki, gdzie z oddali widoczne są sterty odpadków wytwarzanych przez ludzi z Plastikolandii. Mieszkańcy obu państw niewiele o sobie wiedzą. Pewnej nocy nadworny mędzrzec Plastikolandii -Radzimir Wszechwiedzący odbywa samodzielną , potajemną podróż na drugi brzeg rzeki. Zaniepokojony coraz większym składowiskiem śmieci w swoim kraju chce zobaczyć jak z tym problemem radzą sobie sąsiedzi. Co wyniknie z tej wyprawy? Czy mędrzec znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania?

„Oto rzeka szeroka jest” to króciutka, ale bardzo ważna w swojej wymowie książka. Wanda Szymanowska kolejny raz udowadnia, że potrafi jak nikt inny docierać zarówno do dzieci jak i dorosłych, kreując w swoich niedługich, ale zawsze pięknych i celnych opowieściach świat tak nam bliski, bohaterów pełnokrwistych i zdarzenia, które są głeboko zakorzenione w naszej codzienności. Sięgając po książki autorki zawsze dostaję to co lubię : ładnie napisaną historię, głeboką puentę i masę intrygujących postaci, wśród których każdy czytelnik poczuje się swojsko. Bazując na tym, co znane, stosując realizm z dużą domieszką humoru, pisarka opowiada szczerze, ale i przewrotnie o nas i wszystkim tym, co dzieje się wokół nas. Jej książki mają specyficzny, pełen ciepła klimat i są po prostu idealne. Tym razem autorka porusza jakże ważny problem równowagi ekologicznej. Czy w tej kwestii możliwe jest wypracowanie kompromisu? Co może zrobić każdy z nas, aby świat, w którym żyjemy, choć trochę odetchnął?

Dziecko to najtrudniejszy czytelnik. Najbardziej wymagający. To czytelnik wnikliwy, który nie da się wodzić za nos. Najmłodsi oczekują książek, które dostarczą im nie tylko ciekawej fabuły, ale i pozwolą przenieść się w inny świat. „Oto rzeka szeroka jest” to świetna powieść dla najmłodszych. Mamy tu dwa interesujące światy, bohaterów o pięknych, staropolskich imionach. Jest tajemnica, są zagadkowe zdarzenia, a przede wszystkim głęboka mądrość płynąca z tej przypowieści. Jak produkuje się ubrania? Czy ma znaczenie to jaką jadamy żywność? Czy ryby życzyłyby sobie, aby w rzekach pływały plastikowe słomki? Książka okraszona jest prostymi, wymownymi ilustracjami wykonanymi przez Zofię Koryto, dzięki nim zyskuje dodatkowy urok. Lektura tej książeczki to wspaniała zabawa i dla najmłodszych i tych starszych czytelników. Myślę, że niejeden rodzic czytający tę książkę wspólnie z dzieckiem odnajdzie w niej dużo dla siebie. Na wiedzę nigdy nie jest się za starym. Warto przemyśleć to jak my sami, swoimi codziennymi wyborami wpływamy na to jak wygląda nasz świat. Może to dobra okazja, by się zatrzymać, rozejrzeć po naszym domu, zmienić coś, zadziałać? Każdy czas jest dobry, by zrobić coś dla środowiska. Przecież pomagając planecie pomagamy sami sobie.

Książka, która plastycznie obrazuje jak bardzo ważne są nasze działania. Pokazuje, że nie jesteśmy niemi i nigdy nie jest za późno na to, aby dokonać zmian. Pouczająca i bardzo sugestywna. Może być dobrą bajką na dobranoc, ponieważ jak każda dobra bajka posiada swój morał. Jest zdecydowanie za mało takich książek na rynku wydawniczym, gdzie rządzi pieniądz. Lektura „Oto rzeka szeroka jest” wniesie bardzo dużo w życie Wasze i Waszych dzieci. Wanda Szymanowska posiadająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie pedagogiczne potrafi pisać dla młodego czytelnika tak, by zdobywając wiedzę doskonale się bawił. Wspaniała książka do której warto powracać. Powinna znaleźć się na półce w każdym domu.

Wanda Szymanowska w swojej najnowszej książeczce dla najmłodszych uczy ich, ale również i nas dorosłych, abyśmy dbali o swoje środowisko w którym żyjemy. Zawsze łatwo wyrzucić śmieci gdzie popadnie, ale czy zastanawialiśmy się jak bardzo zanieczyszcza to nasze rejony? Czy naprawdę chcemy żyć w brudzie? Wątpię.

W książeczce mamy dwie krainy Plastikolandię Pstrokatą oraz Naturolandię Wspaniałą. Te krainy odgradza rzeka. Różnią się wszystkim. Plastikolandia to jedno wielkie śmietnisko, natomiast w Naturolandi wszystko jest jak należy. Każda z tych krain ma swojego władcę, któremu musi się podporządkować reszta społeczności. Jednak pewnego dnia podwładny Radzimir Wszechwiedzący wymyka się na drugą stronę rzeki w celach badawczych i naukowych.

„Wiedział, że taka żywność nie służy zdrowiu, a opakowania są ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Zdawał sobie sprawę, że najważniejsza jest równowaga pomiędzy nowoczesnością, a tradycją, i że na nim oraz na jego światłym przyjacielu, Radzimirze Wszechwiedzącym, spoczywa ciężar opracowania zasad, którymi powinni kierować się mieszkańcy obu krain.”

Autorka w swojej niewielkich rozmiarów książeczce chciała pokazać najmłodszym czytelnikom, że warto dbać o ekologię Ziemi, że zawsze warto segregować śmieci. Zanieczyszczanie środowiska w niczym nam nie pomoże, a tylko zaszkodzi nie tylko nam samym, ale i otaczającemu nas powietrzu. Przedstawia nam dwie różne krainy i skutki ich działania. Krainę w której królują śmieci oraz krainę, w której króluje ekologia. W tej pierwszej mieszkańcy odżywiają się niezdrowo, sięgając po „plastikowe” jedzenie obarczone ogromem chemii, natomiast w tej drugiej ludzie odżywiają się zdrowo stawiając na ekologię.

Nie ma co ukrywać, że w dzisiejszym świecie nie wszyscy ludzie dbają o segregację śmieci. Wychodzą z założenia, że po co segregować, skoro może zająć się tym ktoś inny. Ale pomyślcie sami, ile czasu i pracy zaoszczędziliby innym, gdyby sami to zrobili. Czy naprawdę tak trudno jest plastiki składować z plastikami, papier z papierem, szkło ze szkłem? Czy to wymaga wiele pracy? A najbardziej denerwuje mnie to, jak ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Ile razy jadąc do mnie na wieś i przejeżdżając przez las w oczy rzucają się różnego rodzaju śmieci. Naprawdę nie rozumiem jak można tak zanieczyszczać ziemię, bo robiąc to, tak naprawdę zatruwamy siebie samych.

Niniejsza pozycja Wandy Szymanowskiej jest potrzebna. Potrzebna, żeby od małego uświadamiać i uczuć dbałości o Ziemię i jej czystość. To powinna być obowiązkowa pozycja dla wszystkich małych czytelników.

"Oto rzeka szeroka jest" to niezwykle cenna pozycja, pokazująca nam wszystkim, że świat w którym żyjemy zanieczyszczamy my sami nie dbając o jego ekologię. Dlatego apeluję byśmy to robili każdego dnia, byśmy zwracali uwagę tym, którzy tego nie robią. Przecież chcemy żyć w czystym otoczeniu, prawda? Gorąco polecam tę pozycję.

Czarne lakierki
Wanda Szymanowska0
Okładka ksiązki - Czarne lakierki

Puenta do tryptyku obuwniczego traktującego nie o obuwiu, ale o stanie ducha kobiety po przejściach. Antonina, kobieta w wieku dojrzałym, znów zaskakuje...

Ciapek
Wanda Szymanowska0
Okładka ksiązki - Ciapek

Historia maleńkiego, bezbronnego pieska, Ciapka, którego chce się przytulić do serca. Zabrany od mamy, potem odtrącony przez dziewczynkę do której trafił...