Owoc granatu. 安iat w p這mieniach

Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Literatura pi瘯na

Tom 3 cyklu Owoc granatu

Ocena: 5.5 (4 g這s闚)

Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i El瘺ieta wiod pozornie szcz窷liwe 篡cie u boku m篹ów. Podj窸y decyzje, które mia造 wreszcie zapewni im spokój, ale te nadzieje okaza造 si p這nne. Niezagojone rany, niewybaczone winy, niewyleczone traumy coraz silniej zatruwaj codzienno嗆 kobiet. Halszka, która jest znan farmaceutk i cenionym naukowcem, nie mo瞠 zapomnie o przesz這軼i, a Stefania, mimo i osi庵n窸a swój cel – wysz豉 za J璠rzeja – nie potrafi odnale潭 si w wymarzonej rzeczywisto軼i.

Kup ksi捫k Owoc granatu. 安iat w p這mieniach

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Owoc granatu. 安iat w p這mieniach

Avatar u篡tkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-06-11, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

W III tomie „安iat w p這mieniach” dos這wnie i w przeno郾i Iran, w którym El瘺ieta i Stefania znalaz造 stabilizacj po latach traumatycznych prze篡, zaczyna chwia si w posadach. Siostry kolejny raz musz zmierzy si z najgorszym przeciwnikiem — w豉snym strachem i kolejny raz ucieka.

Na kartach „安iata w p這mieniach” wida mi這嗆 autorki do krajów arabskich. Maria odda豉 pi瘯no krajobrazów, kultur, szacunek, jakim darz si mieszka鎍y, niesamowit go軼inno嗆 i otaczanie opiek „obcych". Wszystko to by u鈍iadomi czytelnikowi, i Iran nie zawsze by wrogo nastawiony do innych kultur czy wyzna, rewolucja, jaka opanowa豉 ten kraj w 1979 roku, zmieni豉 go diametralnie, czyni帷 republik islamsk, gdzie zaczyna rz康zi religia i ona jest fundamentem prawa. Ka盥y, kto nie jest muzu軛aninem, staje si automatycznie wrogiem.

Owoc granatu to seria, któr pokocha豉m, z niecierpliwo軼i wyczekiwa豉m kolejnych tomów i nie inaczej jest tym razem, czekam na IV tom z ogromnym niedosytem, poniewa III ko鎍zy si w momencie, w którym w豉軼iwie wszystko si mo瞠 zdarzy, a spekulowa nie zamierzam, bo jak znam Mari i tak nie trafi. O obu siostrach mia豉m wyrobion opini, podpart dwoma wcze郾iejszymi tomami, a w „安iat w p這mieniach” autorka pokaza豉, 瞠 jeszcze nie wiem wszystkiego, zgrabnie przewróci豉 mój os康 do góry nogami i doda豉 kolejne dno. Kolejn cegie趾 tej zagmatwanej rodzinnej historii, która wkrótce dobiegnie ko鎍a.

Polecam Wam ca造 cykl, który nie tylko jest pi瘯nie wydany, ale przede wszystkim pi瘯nie napisany!

Fenomenalna, wzruszaj帷a w odpowiednich momentach, oburzaj帷a w innych, daj帷a u鄉iech. To ju olejna przygoda z znanymi i lubiamymi bohaterkami. Autorka w prosty i 豉twy do zrozumienia sposób opisuje co si sta這 w Iranie w latach 60 i 70 XX. Dzi瘯i niej mozna odkry mechanizmy manipulacji t逝mem.

Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-05-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019, Mam,

Tymczasem Iran cieszy si z wolno軼i. Pod rz康ami premiera Mosaddegha kraj rozkwita i d捫y do niezale積o軼i od zachodnich imperiów, co z czasem okazuje si tylko z逝dzeniem. W pa雟twie narasta kryzys. Wkrótce dochodzi do przesilenia, które zburzy chwiejn równowag osi庵ni皻 przez bli幡iaczki i Iran...

"Nie sposób przej嗆 przez piek這 czystym. Nawet je郵i nie przechodzi si przez sam 鈔odek p這mieni, dym i sadz. Je郵i si nie oczy軼isz, ju na zawsze pozostaniesz brudny, ska穎ny."

"安iat w p這mieniach" to trzeci tom serii "Owoc granatu", w którym oprócz dalszych losów bohaterów poznajemy histori Iranu i pog喚biaj帷y si kryzys. Nie sposób przej嗆 oboj皻nie obok tego wszystkiego, o czym czytamy na kartach powie軼i.

Stefania i El瘺ieta to bohaterki o odmiennych charakterach, o czym pewnie wielu z Was zd捫y這 si przekona w dwóch wcze郾iejszych cz窷ciach. Ten tom jest dla mnie zaskakuj帷y pod wzgl璠em przemiany jaka zasz豉 w Stefanii. Zupe軟ie si tego nie spodziewa豉m, gdy zd捫y豉m ju j w pewien sposób zaszufladkowa. Bardzo lubi, gdy posta odkrywa przed czytelnikiem t lepsz stron swojej natury.

"Co do jednego mia豉 pewno嗆: kiedy raz zacznie si k豉ma, potem nie mo積a ju sko鎍zy. Udawanie prawdy o sobie samym staje si odruchem, wchodzenie w kolejne i kolejne role dokonuje si instynktownie, bezmy郵nie, a pewnego dnia orientujesz si, 瞠 nie masz poj璚ia, kim jest cz這wiek, którego twarz widzisz w lustrze i nazywasz sob."

Z kolei jej bli幡iaczka, El瘺ieta równie zaskoczy豉 mnie swoim zachowaniem, ale w drug stron. Przekonujemy si, 瞠 i ona, jak ka盥y z nas ma wady. Czy doczekamy si pojednania mi璠zy siostrami...? Tego Wam oczywi軼ie nie mog zdradzi.

"- Koszmary prze篡te wspólnie mog zacie郾ia wi篥, lecz mog tak瞠 sprawi, 瞠 powstanie przepa嗆, przez któr nie da si ju nigdy przerzuci najw徠lejszego mostu, cho熲y nie wiem jak si chcia這."

Maria Paszy雟ka w prosty, a jednocze郾ie interesuj帷y sposób t逝maczy dlaczego pa雟two ira雟kie krocz帷 ku wolno軼i, w rezultacie pozostaje pa雟twem fundamentalnym. 奸edzimy w jaki sposób nast徙i upadek wielkiego marzenia Ira鎍zyków o niezale積o軼i Iranu od zachodnich pa雟tw. Czytaj帷 to wszystko mo積a mie mieszane odczucia. Ale powinni鄉y mie 鈍iadomo嗆 tego, 瞠 to inny kulturowo i wyznaniowo kraj. I dopóki nie zrozumiemy, co ukszta速owa這 dan sytuacj czy wydarzenie, powinni鄉y pow軼i庵n望 nasze os康y. Jak 鈍iat 鈍iatem wiadomo, 瞠 豉twiej rz康zi si biedot. I tak te by這 w tym przypadku - wygra strach, przegra post瘼.

"安iat w p這mieniach" to m康ra, wiarygodna, poruszaj帷a powie嗆 o trudnych relacjach rodzinnych, nie豉twych wyborach, tajemnicy. To ksi捫ka g喚boko zapadaj帷a w pami耩, pe軟a emocji oraz zaskakuj帷ych momentów. Polecam!

"Nie sposób przej嗆 przez piek這 czystym. Nawet je郵i nie przechodzi si przez sam 鈔odek p這mieni, dym i sadz. Je郵i si nie oczy軼isz, ju na zawsze pozostaniesz brudny, ska穎ny".

Trzeci tom niezwykle dobrej i wa積ej pod wzgl璠em edukacyjnym serii "Owoc granatu" w du瞠j mierze otworzy mi oczy na to, jak burzliwa i skomplikowana historia zbudowa豉 Iran – kiedy miejsce wolno軼i, obecnie za pe軟e islamskiego fundamentalizmu. To bowiem w豉郾ie Iran, jako drugoplanowy bohater tej cz窷ci, skrad moj najwi瘯sz uwag.

Maria Paszy雟ka to absolwentka iranistyki Wydzia逝 Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni ζzarskiego. Dolno郵您aczka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Z zami這wania varsavianistka, jest przewodnikiem miejskim po Warszawie, oraz autork felietonów i bajek dla dzieci. Prywatnie zakochana 穎na i matka dwójki dzieci.

Dojrza貫 El瘺ieta i Stefania nadal krocz obranymi przez siebie drogami. Halszka rozwija swoj karier naukow w 鈍iecie farmaceutycznym i u boku m篹a, odnajduje spokój i harmoni. Stefania za, jako 穎na J璠rzeja, nie odnajduje tego, czego oczekiwa豉, pogr捫aj帷 si w coraz wi瘯szej apatii. Tymczasem w Iranie, z roku na rok, narasta kryzys polityczny, który b璠zie mia wielki wp造w na dalsze losy bli幡iaczek.

Stefania i El瘺ieta to bohaterki, które z pewno軼i zostan przeze mnie zapami皻ane na d逝go ze wzgl璠u na skomplikowan histori 篡cia, jak ze sob nios. Musz przyzna, 瞠 o ile w dwóch pierwszych tomach moja sympatia i zrozumienie skupi造 si w ca這軼i na postawie Halszki, o tyle w trzecim, zacz窸am nieco bardziej przychylnie patrze w stron Stefanii, która w ko鎍u odkry豉 pewne tajemnice swojej duszy, skrywane przez d逝gie lata. To swoiste novum i kolejne potwierdzenie tego, 瞠 ka盥y z nas nosi w sobie ukryte g喚boko tajemnice, które nie zawsze ujrz 鈍iat這 dzienne. To tak瞠 z pewno軼i zaskoczenie dla czytelników, którzy wdro篡li Stefani w pewne psychologiczne ramy.

Musz przyzna, 瞠 jestem tak瞠 zaskoczona pojawieniem si w historii dwóch sióstr, w徠ku dotycz帷ego pewnego dziecka, które na swój sposób, wprowadzi這 w 篡cie bohaterów wi瘯szy spokój i poczucie stabilizacji. Zatrwo篡豉 mnie tak瞠 鄉ier jednej z drugoplanowych bohaterek, której okoliczno軼i wywo逝j mój niezaprzeczalny sprzeciw wobec tak ustalonemu porz康kowi 鈍iata. To jeden z najbardziej emocjonalnych w徠ków ca貫j tej serii, bo otulony p豉szczem ludzkiego niedopowiedzenia oraz ludzkiej akceptacji na z這.

Nie sposób nie oprze si wra瞠niu, 瞠 w trzecim tomie to w豉郾ie Iran staje si pe軟oprawnym, drugoplanowym bohaterem ksi捫ki. Maria Paszy雟ka, jako iranistyka z wykszta販enia, w prosty i w klarowny sposób, kre郵i przyczyny tego, dlaczego pa雟two to rozkwitaj帷 i d捫帷 do niezale積o軼i, zostaje summa summarum, pa雟twem fundamentalnym. Autorka w pe軟ej krasie t逝maczy dlaczego wygra strach zamiast post瘼u i jakie znaczenie mia這 to dla obcokrajowców mieszkaj帷ych od lat na ira雟kiej ziemi. To bardzo ciekawa i podana w lekkostrawnej formie dawka wiedzy o wspó販zesnym 鈍iecie, potwierdzaj帷a jedynie to, 瞠 z biednych o wiele 豉twiej jest zrobi fundamentalistów.

Przy okazji lektury kolejnej ksi捫ki Marii Paszy雟kiej, jestem bogatsza o wiedz dotycz帷 tego, dlaczego w ira雟kiej architekturze u篡wa si wielu odcieni niebieskiego. Nie zdradz wam oczywi軼ie tego, czy El瘺ieta i Stefania w ko鎍u, po tylu latach niezgody, spotka造 si i odnalaz造 bli幡iacz wi篥. Mog wam tylko powiedzie, 瞠 autorka naszykowa豉 dla swoich czytelników sporo zaskocze, kilka zaskakuj帷ych zwrotów akcji oraz otwarte zako鎍zenie, które a prosi si o kolejny, czwarty tom.

Inne ksi捫ki autora
C鏎ka gniewu
Maria Paszy雟ka; 0
Ok豉dka ksi您ki - C鏎ka gniewu

Widowiskowy fina su速a雟kiej trylogii! Zdrada. Intryga. Wielka bitwa i wielka mi這嗆 zdolna pokona ka盥 przeszkod. Kl瘰ka wojsk tureckich w bitwie...

Owoc granatu. Kraina sn闚
Maria Paszy雟ka; 0
Ok豉dka ksi您ki - Owoc granatu. Kraina sn闚

Bli幡iaczki El瘺ieta i Stefania wraz z tysi帷ami Polek cudem usz造 z syberyjskiego piek豉 i pod捫aj帷 za Armi Andersa, dotar造 do Iranu. Egzotyczny kraj...

Recenzje miesi帷a
Sekret Heleny