Owoc granatu. 安iat w p這mieniach

Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Literatura pi瘯na

Tom 3 cyklu Owoc granatu

Ocena: 0 (0 g這s闚)

Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i El瘺ieta wiod pozornie szcz窷liwe 篡cie u boku m篹ów. Podj窸y decyzje, które mia造 wreszcie zapewni im spokój, ale te nadzieje okaza造 si p這nne. Niezagojone rany, niewybaczone winy, niewyleczone traumy coraz silniej zatruwaj codzienno嗆 kobiet. Halszka, która jest znan farmaceutk i cenionym naukowcem, nie mo瞠 zapomnie o przesz這軼i, a Stefania, mimo i osi庵n窸a swój cel – wysz豉 za J璠rzeja – nie potrafi odnale潭 si w wymarzonej rzeczywisto軼i.
Tymczasem Iran cieszy si z wolno軼i. Pod rz康ami premiera Mosaddegha kraj rozkwita i d捫y do niezale積o軼i od zachodnich imperiów, co z czasem okazuje si tylko z逝dzeniem. W pa雟twie narasta kryzys. Wkrótce dochodzi do przesilenia, które zburzy chwiejn równowag osi庵ni皻 przez bli幡iaczki i Iran..

Kup ksi捫k Owoc granatu. 安iat w p這mieniach

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Owoc granatu. 安iat w p這mieniach

"Nie sposób przej嗆 przez piek這 czystym. Nawet je郵i nie przechodzi si przez sam 鈔odek p這mieni, dym i sadz. Je郵i si nie oczy軼isz, ju na zawsze pozostaniesz brudny, ska穎ny".

Trzeci tom niezwykle dobrej i wa積ej pod wzgl璠em edukacyjnym serii "Owoc granatu" w du瞠j mierze otworzy mi oczy na to, jak burzliwa i skomplikowana historia zbudowa豉 Iran – kiedy miejsce wolno軼i, obecnie za pe軟e islamskiego fundamentalizmu. To bowiem w豉郾ie Iran, jako drugoplanowy bohater tej cz窷ci, skrad moj najwi瘯sz uwag.

Maria Paszy雟ka to absolwentka iranistyki Wydzia逝 Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni ζzarskiego. Dolno郵您aczka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Z zami這wania varsavianistka, jest przewodnikiem miejskim po Warszawie, oraz autork felietonów i bajek dla dzieci. Prywatnie zakochana 穎na i matka dwójki dzieci.

Dojrza貫 El瘺ieta i Stefania nadal krocz obranymi przez siebie drogami. Halszka rozwija swoj karier naukow w 鈍iecie farmaceutycznym i u boku m篹a, odnajduje spokój i harmoni. Stefania za, jako 穎na J璠rzeja, nie odnajduje tego, czego oczekiwa豉, pogr捫aj帷 si w coraz wi瘯szej apatii. Tymczasem w Iranie, z roku na rok, narasta kryzys polityczny, który b璠zie mia wielki wp造w na dalsze losy bli幡iaczek.

Stefania i El瘺ieta to bohaterki, które z pewno軼i zostan przeze mnie zapami皻ane na d逝go ze wzgl璠u na skomplikowan histori 篡cia, jak ze sob nios. Musz przyzna, 瞠 o ile w dwóch pierwszych tomach moja sympatia i zrozumienie skupi造 si w ca這軼i na postawie Halszki, o tyle w trzecim, zacz窸am nieco bardziej przychylnie patrze w stron Stefanii, która w ko鎍u odkry豉 pewne tajemnice swojej duszy, skrywane przez d逝gie lata. To swoiste novum i kolejne potwierdzenie tego, 瞠 ka盥y z nas nosi w sobie ukryte g喚boko tajemnice, które nie zawsze ujrz 鈍iat這 dzienne. To tak瞠 z pewno軼i zaskoczenie dla czytelników, którzy wdro篡li Stefani w pewne psychologiczne ramy.

Musz przyzna, 瞠 jestem tak瞠 zaskoczona pojawieniem si w historii dwóch sióstr, w徠ku dotycz帷ego pewnego dziecka, które na swój sposób, wprowadzi這 w 篡cie bohaterów wi瘯szy spokój i poczucie stabilizacji. Zatrwo篡豉 mnie tak瞠 鄉ier jednej z drugoplanowych bohaterek, której okoliczno軼i wywo逝j mój niezaprzeczalny sprzeciw wobec tak ustalonemu porz康kowi 鈍iata. To jeden z najbardziej emocjonalnych w徠ków ca貫j tej serii, bo otulony p豉szczem ludzkiego niedopowiedzenia oraz ludzkiej akceptacji na z這.

Nie sposób nie oprze si wra瞠niu, 瞠 w trzecim tomie to w豉郾ie Iran staje si pe軟oprawnym, drugoplanowym bohaterem ksi捫ki. Maria Paszy雟ka, jako iranistyka z wykszta販enia, w prosty i w klarowny sposób, kre郵i przyczyny tego, dlaczego pa雟two to rozkwitaj帷 i d捫帷 do niezale積o軼i, zostaje summa summarum, pa雟twem fundamentalnym. Autorka w pe軟ej krasie t逝maczy dlaczego wygra strach zamiast post瘼u i jakie znaczenie mia這 to dla obcokrajowców mieszkaj帷ych od lat na ira雟kiej ziemi. To bardzo ciekawa i podana w lekkostrawnej formie dawka wiedzy o wspó販zesnym 鈍iecie, potwierdzaj帷a jedynie to, 瞠 z biednych o wiele 豉twiej jest zrobi fundamentalistów.

Przy okazji lektury kolejnej ksi捫ki Marii Paszy雟kiej, jestem bogatsza o wiedz dotycz帷 tego, dlaczego w ira雟kiej architekturze u篡wa si wielu odcieni niebieskiego. Nie zdradz wam oczywi軼ie tego, czy El瘺ieta i Stefania w ko鎍u, po tylu latach niezgody, spotka造 si i odnalaz造 bli幡iacz wi篥. Mog wam tylko powiedzie, 瞠 autorka naszykowa豉 dla swoich czytelników sporo zaskocze, kilka zaskakuj帷ych zwrotów akcji oraz otwarte zako鎍zenie, które a prosi si o kolejny, czwarty tom.

Inne ksi捫ki autora
C鏎ka gniewu
Maria Paszy雟ka; 0
Ok豉dka ksi您ki - C鏎ka gniewu

Widowiskowy fina su速a雟kiej trylogii! Zdrada. Intryga. Wielka bitwa i wielka mi這嗆 zdolna pokona ka盥 przeszkod. Kl瘰ka wojsk tureckich w bitwie...

Krwawe morze
Maria Paszy雟ka; 0
Ok豉dka ksi您ki - Krwawe morze

Parne lato 1571 roku. Obl篹enie weneckiej twierdzy Famagusty przez wojska osma雟kie trwa ju prawie rok. Za murami szerzy si gód i epidemia, ludzie...

Recenzje miesi帷a
Kult