Quantcast

Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380328150
Liczba stron: 576
Tytuł oryginału: Burning Questions

Ocena: 5 (3 głosów)

Najnowsze teksty autorki Opowieści Podrecznej

Palace pytania to zbior esejow, wykładow i szkicow, ktore Margaret Atwood tworzyła w latach 2004-2021 - rezultat niemal dwoch dekad myślenia i czujnego mapowania zmieniajacej sie rzeczywistosci. Teksty były pisane w chwilach przełomu: niedługo po zamachu na World Trade Center, w czasach rewolucji #metoo oraz afer obyczajowych, politycznych i seksualnych, jakie wstrzasneły Stanami Zjednoczonymi i Europa. Ostatnie teksty powstawały, gdy pandemia niespodziewanie zatrzymała w biegu cały swiat. To zawieszenie i wielka niewiadoma skłania Margaret Atwood do zadania nurtujacego wszystkich pytania: jak swiat i my bedziemy wygladali poźniej?

W Palacych pytaniach Atwood nie unika tematow, ktore stały sie znakiem rozpoznawczym jej publicystyki. Zdradza tajniki pisarskiego rzemiosła, dzieli sie wiedza z poczatkujacymi pisarzami oraz rozmyśla o literaturze: jakie powinno być jej miejsce w świecie i dlaczego tak wazne jest, by nie bać sie nowych odczytań zarowno klasykow, jak i pisarzy wspołczesnych. Dlatego snuje refleksje na temat Szekspira, Dickensa i Kafki. Szczegolnie świeze i ciekawe jest jej spojrzenie na tworczość Ryszarda Kapuścińskiego, ale zastanawia sie takze nad literackimi drogami Alice Munro, Ursuli K. Le Guin, Raya Bradbury'ego, W.G. Sebalda czy Doris Lessing.

Tagi:

Kup książkę Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021

„Palące pytania” to zbiór esejów, recenzji książek, wykładów, odczytów i szkiców, które Margaret Atwood tworzyła w latach 2004–2021. W każdym z jej tekstów odnajdziemy cząstkę jej życia, przemyśleń czy wspomnień. Są one odpowiedzią na zmieniający się świat czy najbardziej aktualne wydarzenia. Co zwraca uwagę od pierwszych stron to niezwykle piękny język jakim posługuje się autorka. Widać również lekkość pióra wręcz gawędziarski styl przez który się wprost płynie ale i niezwykle wnikliwe podejście do tematów. Robi wrażenie poziom wiedzy, dystans do siebie czy życiowe doświadczenie autorki. Tematyka przestawiona w książce jest niezwykle szeroka. Znajdziemy tu teksty o literaturze, prawach kobiet, wolności słowa, feminizmie czy ochronie środowiska. Są również teksty poświęcone konkretnym autorom czy ich twórczości np. Doris Lessing, Ursuli K. Le Guin czy Ryszarda Kapuścińskiego. Krótka forma i różnorodność poruszanych tematów daje możliwość czytania w wolnej chwili ale i w dowolnej kolejności w zależności na co mamy aktualnie ochotę. Całość jest niezwykle interesująca, momentami wręcz refleksyjna. To niewątpliwie wymagająca literatura. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć choć trzeba pamiętać, iż nie jest to lektura „na raz”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

Umysł jak brzytwa

Czytanie esejów autorstwa Margaret Atwood to prawdziwa uczta dla czytelnika, a z kolejnym zbiorem widać ogromny rozwój autorki. "Palące pytania" to drugi tom tekstów zebranych, tym razem powstałych na przestrzeni lat 2004-2021. O ile wcześniej tematyka dotyczyła głównie literatury oraz recenzji dzieł innych pisarzy, o tyle ostatni tom wydaje się o wiele bardziej zaangażowany w problemy społeczne.

Niezmiennie imponuje mi poziom oczytania i wiedzy o świecie jaki prezetuje Margaret Atwood. Jej znajomość problemów społecznych z różnych zakątków świata świadczy o jej ogromnym zaangażowaniu oraz chęci uczynienia świata lepszym. W czasie lektury naprawdę można odnieść wrażenie, że autorka byłaby w stanie wypowiedzieć się w ciekawy dla czytelnika sposób na każdy temat.

W "Palących pytaniach" widoczne jest ogromne zaangażowanie autorki w problematykę ekologiczną oraz w uświadomienie ludzi w jak złej kondycji znajduje się nasza planeta. Choć omówień literatury i tematów feministycznych nie brakuje, to jednak dbanie o środowisko wydaje się być najbardziej palącym spośród problemów poruszonych przez Atwood w ostatnich latach.

Z tekstów Atwood wyłania się portret niezwykle inteligentnej i świadomej autorki, ale również człowieka z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Niezmiennie podziwiam potoczysty styl, erudycję i operowanie ironią. Pozycja Margaret Atwood w gronie moich ulubionych prozaików pozostaje niezachwiana i gorąco kibicuję jej w drodze do Literackiej Nagrody Nobla.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

To moje pierwsze spotkanie z Margaret Atwood i muszę przyznać, że było bardzo udane.

 

,,Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021" to (jak wskazuje nazwa) zbiór esejów z ostatnich 18 lat. Książka jest dosyć duża objętościowo ale składa się z krótkich rozdziałów, więc dosyć szybko się ja czyta. 

 

Ma na to wpływ również język autorki. Jest bardzo lekki i dzięki niemu, przez tą pozycję się wręcz płynie.

 

Mamy tutaj rozmyślania Atwood na różne tematy. Jest to naprawdę lektura skłaniająca do refleksji. Do takiego zatrzymania się i zastanowienia. 

 

O czym jest tu mowa? Między innymi o literaturze, feminizmie, czy ochronie środowiska ale nie tylko.

 

Bardzo podobało mi się że, wszystkie teksty są nadal aktualne, mimo tego, że najstarszy z nich jest z 2004 roku, to nie straciły nic na swoim przekazie. 

 

To książka na którą potrzeba czasu. Nie przeczyta się jej w jeden wieczór, oj nie. Za to spędzi się wspaniale wiele wieczorów, na lekturze połączonej z przemyśleniami. 

 

Zdecydowanie polecam!

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy