Pamiętnik Amazonki

Data wydania: 2009-03-15
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-61513-21-6
Dodał/a książkę: martucha180

Mammografia nie wykazała nic niepokojącego. Tym większym szokiem okazała się późniejsza diagnoza: rak jest już tak zaawansowany, że jedynym ratunkiem pozostaje mastektomia. Dlaczego właśnie mnie to spotkało? Jak odnaleźć się w tej sytuacji? Jak powiadomić o tym najbliższych? Oto pamiętnik z trzech, niezwykle dramatycznych lat życia kobiety toczącej heroiczną walkę ze złośliwym nowotworem piersi. Pierwszy zapis pochodzi z okresu, gdy autorka rozpoczyna leczenie po operacji i przechodzi przez różne etapy - zwątpienia, nadziei, lęku przed śmiercią. Porusza przy tym wiele kwestii praktycznych, np. dotyczących rekonstrukcji piersi czy przebiegu biopsji. Z wątkiem medycznym splata się wątek miłosny z licznymi komplikacjami - w czasie rekonwalescencji autorki jej wieloletni partner wiąże się z inną kobietą. To kolejne życiowe wyzwanie? Książkę poleca Federacja Stowarzyszeń Amazonki.

Kup książkę Pamiętnik Amazonki

Opinie o książce - Pamiętnik Amazonki

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 r.,
Ta pozycja to lektura obowiązkowa każdej kobiety, ale i mężczyźni powinni ją przeczytać, bo bezpośrednio dotyczy także ich. Krótkie rozdziały, dobra czcionka i interlinia, małe strony sprawiają, że książkę czyta się szybko. To nasze bieżące przemyślenia po niektórych zdaniach i fragmentach mogą spowolnić ten proces. Czytanie książki boli, bo temat raka piersi jest trudny, w dodatku każdy rozdział rozpoczyna się cytatem o śmierci (Biblia, Marek Aureliusz, Szekspir, Woody Allen i inni). Ale autorka pamiętnika w swych słowach oprócz opisu wizyt lekarskich, pobytu w szpitalu czy zwykłej codzienności oraz refleksji przemyca dawkę humoru i optymizmu. Ma ona "niepowszechne" podejście do raka, choć i ją w pewnym momencie życia dopada rakofobia. Autorka i narratorka w jednym wyraża swoje zdanie na temat dalszego leczenia po mastektomii oraz profilaktycznego usunięcia piersi i macicy (to nie jest druga Angelina Jolie!). To Was zaszokuje, w najlepszym razie zaskoczy. Jan jest nietuzinkowa w podejściu do raka i "obnoszenia" się z nim, ale sama przyznaje, że zachorowała z własnej winy - za późno zgłosiła się na badania, choć przekroczyła 50-tkę. Po lekturze tej książki każda kobieta inaczej spojrzy na swój biust, przeprowadzi samobadanie lub zgłosi się do ginekologa, a może wciągnie swego partnera do "zabawy w lekarza".
Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka