Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Katarzyna II (właściwie Sopie Auguste Anhalt-Zerbst) ur. 1729 r., zm. 1796 r.Znana jako Katarzyna Wielka, żona cara Piotra III (wcześniej była żoną księcia holsztyńskiego Piotra Ulryka). W 1762 r. po pół roku panowania Piotra dokonała przewrotu pałacowego i ogłosiła się cesarzową Rosji.Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty chłopskie i kozackie.Umocniła stanowe państwo absolutystyczne. W okresie jej rządów powierzchnia Rosji znacznie się zwiększyła.Katarzyna II była bardzo aktywna w sprawach polskich. Przy jej poparciu królem Polski został faworyt carycy, stolnik litewski, Stanisław August Poniatowski. Za ten przywilej zapłacił dużo zarówno on, jak i Polska. Katarzyna II stała się aktywną uczestniczką rozbiorów Polski.

Kup książkę Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II

Opinie o książce - Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawy życiorys cearzowej mimo wczesniejszych piblikacji na jej temat zawsze na topie.
Sekret Heleny
Lucinda Riley;