Panna Foch

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary...

Informacje dodatkowe o Panna Foch:

Panna Foch - opinie o książce

Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Pola ma mega pecha. Bo jak inaczej nazwać sytuację, kiedy rodzina opuszcza ukochaną Warszawę i przenosi się do jakiejś dziury zabitej dechami. Bo Wiśniowa Góra, chociaż urocza i pięknie położona pośród malowniczych jezior, to jednak dziura... Pola, przez rodzinę zwana Bobikiem (jej rodzeństwo, kilkuletnie bliźnięta płci zróżnicowanej znane są jako Groszek i Fasolka) jest główną bohaterką najnowszej powieści Barbary Kosmowskiej pt. "Panna Foch", która ukazała się kilka tygodni temu nakładem Naszej Księgarni. Pola jest bardzo niezadowolona z przeprowadzki na wieś - w stolicy została jej najlepsza przyjaciółka Kinga oraz pewien Julek, do którego dziewczyna skrycie wzdychała. Niestety tato, pracownik naukowy jednej z warszawskich uczelni, postanowił spełnić swoje marzenie i wyhodować cud-fasolę, a tego czynu nie można niestety dokonać w mieszkaniu. Mama również widzi przyszłość w jasnych barwach - otworzy w Wiśniowej Górze gabinet dentystyczny, a dzieciaki tylko zyskają na kontakcie z naturą. Pola musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości - na szczęście, pomimo pozorów, jest osobą pogodną i otwartą na świat... Warto nadmienić, że Barbara Kosmowska porusza w swojej książce problem stereotypów, które często zaciemniają młodym ludziom prawdziwy obraz świata. Wychowana w Warszawie Pola niejednokrotnie patrzy na swoich nowych znajomych przez pryzmat takich właśnie obiegowych opinii, przez co popełnia masę nietaktów - dość wymienić tu nieporozumienie pomiędzy nią a pracującym u jej ojca Jankiem Malickim - ponieważ chłopak podejmuje w czasie wakacji pracę zarobkową Pola zakłada, że ma problemy z nauką... Chociaż główną bohaterką jest Pola to muszę wspomnieć o bliźniętach - mają wyjątkowy talent do pakowania się w kłopoty, ale równocześnie potrafią sobie wszystkich owinąć dookoła małych paluszków. Niejednokrotnie osoby w jakiś sposób poszkodowane przez szatański duecik błagały rodziców o darowanie kary małym psotnikom. Największym nieszczęściem Groszka i Fasolki był fakt, że każdą wypowiedź brały dosłownie - i tak usłyszawszy przy kolacji, że sąsiadom się nie przelewa postanowiły naprawić ten stan przy pomocy węża ogrodowego... Wydaje mi się, że "Panna Foch" z założenia miała być książką dla gimnazjalistek (główna bohaterka jest uczennicą gimnazjum), jednak moim zdaniem mogą po nią sięgnąć i młodsze dziewczęta, bowiem problemy z którymi boryka się Pola nie są im obce.
Avatar użytkownika - Niegrzeczne_lite
Niegrzeczne_lite
Przeczytane:2022-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Recenzenckie,

Młodsze rodzeństwo jest chodzącym utrapieniem. I choć skoczylibyśmy za nim w ogień, to czasami potrzebujemy chwili wytchnienia od małych szatanów w anielskiej skórze.

Nastoletnia Pola, mieszkająca od urodzenia w Warszawie, była skazana na młodszą parę bliźniąt w mieszkaniu, które okazało się być dla nich zbyt ciasnym. Chcący rozwijać swoje badania naukowe na temat fasoli ojciec dziewczynki, postanawia zabrać rodzinę na wieś, gdzie od teraz będą mogli wieść sielskie życie w przyjaźni z naturą. Pomysł ten zostaje przyjęty ochoczo przez większość domowników, jednak dla Poli równa się to z końcem jej wielkomiejskiego świata. Ulubiony piosenkarz, chłopak w którym się podkochuje i przyjaciółka, będą musieli zostać z dala od niej. Niestety, decyzja już zapadła. Nie ma odwrotu.

Na samą myśl o wsi, na ciele dziewczyny pojawiały się ciarki. Nie była w stanie wyobrazić sobie życia, w którym nie będzie galerii handlowych i częstych wydarzeń kulturowych. Elegancki strój, będzie zmuszona zastąpić wygodnymi trampkami. Ale czy na pewno okaże się to taką tragedią?

I jeszcze ten nieznośny, pryszczaty Janek, który za wszelką cenę próbuje wkraść się w łaski jej ojca... Jak tytułowa Panna Foch poradzi sobie ze zmianą otoczenia?

Książka należy do lektur przeznaczonych dla nastolatków. Jednak doskonale odnajdą się w niej dorośli.Historia choć zabawna, pomaga czytelnikowi przenieść się do umysłu nastolatki i lepiej zrozumieć targające nią problemy.

Na łamach tej książki, jesteśmy w stanie zaobserwować, jak ewoluowała psychika dziewczyny. Początkowy brak zrozumienia i buzujący gniew, z biegiem czasu zastępują wyższe cele. Nastolatka dowiaduje się, że to nie wystawne życie na pokaz w sieci jest podstawą szczęścia. Niejednokrotnie łapie się na tym, że czas na wsi płynie własnym tempem, a bogactwo nie idzie w parze z empatią.

Możemy poznać również wielu pobocznych bohaterów, którzy mają bardzo odmienne charaktery. Znajdziemy chłopca, który dzielnie walcząc z chorobą matki, staje na przysłowiach włosach, aby utrzymać ich rodzinę i zapewnić jej najlepszą opiekę.

Nie zabraknie również bogatej snobki, która dysponując ojcowskim majątkiem, będzie próbowała sporo namącić.

Bardzo cieszę się, że główna bohaterka okazała się być bardzo poukładaną i inteligentną dziewczyną. Nie pozwoliła nikomu narzucić swoich racji, a także dała szansę młodzieży, która wywodziła się z biedniejszych domów.

Moje serducha skradła jednak dwójka bliźniąt, których pomysły rozśmieszały mnie do łez. Ich dosłowność, twórczość i urok, powalały wszystkich na kolana. Choć nie zawsze ich postępowanie było słuszne, to rodzice i Pola dzielnie stawiali temu czoła, wychowując ich bezstresowo.

Podziwiam ich za zaangażowanie i pokłady cierpliwości. Ta rodzina, mogłaby stanowić wzór do naśladowania, oraz odpowiedź na pytanie ,,Jak radzić sobie z nastoletnim buntem?".

Podsumowując, lektura okazała się być strzałem, w dziesiątkę, któramomentami wydobywała ze mnie salwy śmiechu. Doskonale nada się jako prezent dla zbuntowanej nastolatki, która za sprawą hormonów, pogubiła się nieco w swoim życiu. Autorka zadbała o to, aby zmiany poglądów nie nastąpiły zbyt wcześnie, a proces dochodzenia do niektórych racji, miał za sobą dowody poparcia.

Nie obeszło się również bez momentów, w których nasze oczy zwilgotniały. Ubolewałam razem z Polą, kiedy jej przyjaźń nie przetrwała próby czasu, jednocześnie ciesząc się, kiedy do dziewczyny doszedł fakt, iż w życiu liczy się coś więcej niż ilość followersów na Instagramie.

Avatar użytkownika - gbpdabrowa
Przeczytane:2017-11-27, Ocena: 4, Przeczytałam,
Kolorowy szalik
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Kolorowy szalik

Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń. Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest...

Wielki wybuch
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Wielki wybuch

Ksenia i Kryspin znają się z realu, ale zaprzyjaźniają się w sieci. Oboje niepozorni, Kryspin trochę ofermowaty, typ mola w okularach, Ksenia nieakceptowana...