Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie

W tajemniczym ogrodzie państwa Gucwińskich.

W ich mieszkaniu drzwi gościom otwierał goryl, a w wannie kąpał się pyton. Za pośrednictwem ich programu egzotyczne zwierzęta gościły również w domach milionów Polaków. Nie dzielili swojego życia na dom i ogród – to ogród był ich domem. Dzięki tej książce możemy dziś poznać jego liczne tajemnice.

Wrocławskie zoo jest areną zwierzęcych i ludzkich dramatów, historii miłosnych i kryminalnych, sensacji z biznesem i polityką w tle. Tu krzyżują się ludzkie losy: w szalecie pracuje hrabina, a w królikarni azyl znajduje niemiecki pastor. Tu żyją, czują i umierają konkretne, znane po imieniu zwierzęta.

Dwie biografie szybko stają się jedną, ta zaś przekształca się we wnikliwe reporterskie śledztwo. Widzimy błyskawiczne kariery państwa Gucwińskich i narastające wokół nich kontrowersje – aż do głośnego odejścia z zoo. Marek Górlikowski oddaje głos bohaterom i świadkom minionych wydarzeń. Stawia pytania o naturę człowieka, zwierzęcia i zmieniające się przez lata relacje między nimi.

Bo co to właściwie znaczy: kochać zwierzęta?

Marek Górlikowski – reporter, dziennikarz, przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka. Laureat Nagrody im. Jana Jędrzejewicza za biografię Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój (2018), nominowaną również do finału Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Informacje dodatkowe o Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie:

Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie - opinie o książce

Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2021-08-15,

W tej książce jest cała prawda o Państwie Gucwińskich, w których zakochana jestem od najmłodszych lat. Nie sądziłam, że kiedyś będę miała szansę przyjrzeć im się z aż tak bliska. Ten reportaż zdecydowanie jest godny ich wielkich serc i dobrych intencji, które zawsze nakazywały im dbać o najsłabszych - o zwierzęta. Śmiało mogę przyznać, że to oni uczyli mnie wrażliwości, a ich historie o dzikich, oswajanych w zoo i we własnym domu pupilach są po prostu niewiarygodne. Z całego serca polecam

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2021-08-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Nie czytam już praktycznie fikcji. Uważam, że przyszłość to książki reporterskie, przedstawiające prawdziwe wydarzenia, które tak jak biografia P. Gucwińskich, dosłownie przenoszą nas do opisywanych realiów.

Zwierzyniec P. Gucwińskich przez lata robił duże wrażenie na wszystkich, którzy oglądali ich program ,,Z kamerą wśród zwierząt" lub odwiedzali zwierzęta we wrocławskim zoo. Mam wrażenie, że to oni zaszczepili w Polsce kult miłości do zwierząt. Nikt chyba nie zaprzeczy, że ich programy były po prostu wyjątkowe. Szkoda, że młodzież nie ma szansy ich poznać, bo zdecydowanie uczyły wrażliwości na inne stworzenia.

Dziś, po wielu latach od emisji ostatniego odcinka mamy szansę przeczytać ten niezwykły reportaż, który opowiada o małżeństwie pasjonatów z każdej możliwej perspektywy, od momentu kiedy dostali się do odpowiednich szkół, aż po zajęcie przez p. Antoniego stanowiska dyrektora wrocławskiego zoo. Autor stawia tu bardzo wiele pytań natury moralnej, bo o nie nie trudno jeśli przyglądamy się perypetiom ogrodu zoologicznego.

Autor dotarł do wielu materiałów, przeprowadził obszerny wywiad z P. Gucwińskich i opisał ich fascynujące życie w równie imponujący sposób. Naprawdę ciekawa, wartościowa lektura, która zmusza do myślenia.

Rewelacyjna książka. Autorowi udało się dotrzeć do nieznanych wcześniej faktów na temat P. Gucwińskich, kulisów powstawania programu ,,Z kamerą wśród zwierząt", tego jak zmieniało się przez lata wrocławskie zoo.

Górlikowski zadaje w nim wiele pytań, których nigdy bym sobie nie zadał - czy większość z nas kocha zwierzęta, czy raczej swoją miłość do nich. To i wiele innych zdań z książki uruchomiło we mnie myśli, które wracają jeszcze długo po lekturze.

Jedna z lepszych książek biograficznych, które czytałem.

Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój
Marek Górlikowski0
Okładka ksiązki - Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój

Nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem...

Forget Me Not
Julie Soto