Papierowy pałac

Jest idealny lipcowy poranek. Elle, pięćdziesięcioletnia, szczęśliwie zamężna matka trójki dzieci, budzi się w Papierowym Pałacu - rodzinnym, ulubionym miejscu, w którym zawsze spędzała lato. Jednak ten dzień zaczyna się zupełnie inaczej. Ostatniej nocy Elle i jej najlepszy przyjaciel z dzieciństwa Jonas wymknęli się na zewnątrz i po raz pierwszy w życiu uprawiali ze sobą seks.

W ciągu kolejnych dwudziestu czterech godzin Elle będzie musiała zdecydować, czy wybrać życie, które stworzyła ze swoim ukochanym mężem, czy zacząć od nowa z Jonasem - jej wielką miłością, o czym zawsze marzyła. Przeszłość i bolesne wspomnienia powracają do nich obojga. Gdyby nie doszło do tragicznego wydarzenia zmieniającego bieg ich żyć na zawsze, wszystko potoczyłoby się inaczej.

Miranda Cowley Heller w piękny sposób portretuje doświadczenia, które doprowadziły Elle do obecnej chwili. Wraz z nią przechodzimy przez liczne rozterki i jesteśmy świadkami podejmowanych przez nią - niejednokrotnie trudnych - decyzji. Działający na emocje i niszczący wewnętrznie ,,Papierowy Pałac" przedstawia napięcie między pożądaniem a godnością, obrazuje nadużycia wobec najmłodszych i zbrodnie patologicznych rodzin. Niezwykła proza.

Informacje dodatkowe o Papierowy pałac:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2022-02-23
Tytuł oryginału: The Paper Palace
Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk

Kup książkę Papierowy pałac

Papierowy pałac - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2022-05-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

“Papierowy pałac”, debiut powieściowy Mirandy Cowley Heller, zrobił na mnie ogromne wrażenie i prawdę mówiąc, rozpoczynając lekturę książki, nie spodziewałam się, że dostarczy mi ona tylu emocji.

Opowieść, która na początku wydawała się być jedną z wielu literackich odsłon miłosnego trójkąta, okazała się przejmującą historią rodzinną, z dramatycznymi zwrotami, przepełnioną w dodatku bólem, cierpieniem, strachem, z bardzo wyrazistą główną bohaterką, Eleanor, dojrzałą, pięćdziesięcioletnią kobietą.

W “Papierowym pałacu” fabuła toczy się w dwóch planach czasowych, dzięki czemu odbywamy swoistą podróż  przez życie  Elle. Podróż, na którą składa  się jej  relacja z  “tu i teraz”,  czyli z  rozgrywającego się na naszych oczach romansu z Jonasem, pierwszą miłością kobiety. A romans ten ma miejsce  w pięknych okolicznościach przyrody,  w tytułowym  Papierowym pałacu, letnim domku rodziny Eleanor nad oceanem. I kolejna podróż, tym razem w przeszłość. Ma ona charakter  wspomnieniowy i dotyczy mniej lub bardziej odległych chwil z życia  Elle i  jej najbliższych. Nie była to łatwa podróż ani dla Elle, ani dla nas. Teraźniejszość to pożądanie, namiętność, rozdarcie między bezpiecznym, poukładanym życiem a niespełnionym uczuciem, konieczność dokonania trudnego  wyboru. Przeszłość to pasmo bolesnych, dramatycznych wspomnień, porażających w swej wymowie, pełnych traumy z dzieciństwa i młodości. Trudne relacje rodzinne, cierpienie, przemoc, seksualne wykorzystywanie, dramatyczne wydarzenia, ciągnące się przez całe życie poczucie winy - to dla czytelnika moc emocji, silnych przeżyć, wstrząsających doznań!

“Papierowy pałac” nie należy do najłatwiejszych lektur, ale robi wrażenie ze względu na umiejętne przedstawienie bohaterów powieści, ich psychologicznych  portretów, złożoności psychiki, wiarygodności przeżyć. Autorka ukazuje bolesną prawdę o ludzkim życiu, w którym jak w kalejdoskopie  dobro łączy się ze złem, szczęście ze smutkiem, radość z bólem. Ta mieszanka uczuć: ciepła, spokoju, pięknej przyrody z niepokojem, smutkiem, bólem czyni z “Papierowego pałacu” powieść intrygującą, niebanalną, porywającą od pierwszych stron. A kunsztowny język, perfekcyjny, wysublimowany, bardzo sugestywny  zarówno w opisach przyrody jak i w oddawaniu ludzkich uczuć, czyni z książki literaturę prawdziwie piękną, taką, po której przeczytaniu pozostaną wielkie, niedające się szybko zapomnieć emocje!

Piękna opowieść o życiu Elle i historii przyjaźni z Jonasem. Tych dwoje od początku połączyło wyjątkowe uczucie, które z czasem przerodziło się w miłość. Obecnie każde z nich ma rodzinę, ale po pewnej imprezie uprawiają seks. Potem już nic nie będzie takie samo. Bardzo mi się podobała.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona