Paryski lipiec

Co by było, gdybyś za swoje przekonania musiał zapłacić tym, co masz najcenniejszego?

Czwórka przyjaciół: Michael, Hans, John i Alvaro, wyjeżdża na wakacje do Paryża, by uczcić zakończenie studiów i zasmakować życia nocnego. Tymczasem w stolicy Francji trwa ostatni dzień szczytu klimatycznego. Nic nie wskazuje na to, że rządy największych państw zmienią swoje podejście do ratowania Ziemi. Przewodniczący senatu, Jean, opracowuje bezkompromisowy plan, który pod płaszczykiem walki o klimat ma na celu odbudowę francuskiego imperium i ustanowienie nowego ładu. Upozorowany atak terrorystyczny stanie się początkiem końca bezpiecznej i spokojnej Europy, którą bohaterowie uważali za swój dom. Każdy z nich będzie musiał wkrótce odpowiedzieć sobie na pytanie, ile warto poświęcić w imię wyznawanych idei i czy da się walczyć ze złem, jednocześnie po nie sięgając…

Informacje dodatkowe o Paryski lipiec :

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-04-21
ISBN: 9788382197310

Kup książkę Paryski lipiec

Paryski lipiec - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2022-07-24,

Książka, która urzekła mnie okładką i opisem.... Tak bardzo przypomina okładka to, co się dzieje u nas na przestrzeni ostatnich 3 lat. Sensacja z elementami politycznymi....

IG: Czytomanka

👉 Czwórka przyjaciół: Michael, Hans, Alvaro i John kończą rok szkolny i wybierają się na wakacje do Paryża, żeby to uczcić. W Paryżu trwa ostatni dzień szczytu klimatycznego, gdzie miała być impreza do rana. Niestety w obliczu rządu zostali wciągnięci w niezbyt ciekawą sytuację. Przewodniczący senatu, Jean, opracowuje bezkompromisowy plan, który pod płaszczykiem walki o klimat ma na celu odbudowę francuskiego imperium i ustanowienie nowego ładu. Bohaterowie będą musieli zdecydować czy chcą walczyć, ponieważ spokojna Europa prawdopodobnie przestanie istnieć...

👉 Obawiałam się wątku politycznego, bo nie jestem wielką fanką ogólnie polityki, a szczególnie w książkach- miło się zaskoczyłam. Książka jest naprawdę wciągająca i łatwo było mi utożsamić się z bohaterami. Rozumiałam ich rozterki i decyzje- zdecydowanie warto ją przeczytać! Niektóre rozdziały były nużące, ale całość i tak wypada dobrze.

❗ Ocena: 7/10

Avatar użytkownika - mspodgorska
mspodgorska
Przeczytane:2022-05-26, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

Lipiec, Francja, ostatni dzień szczytu klimatycznego, a w sercu światowych wydarzeń czwórka młodych przyjaciół.

Michael, Hans, John i Alvaro trafili do Paryża by uczcić zakończenie studiów, dobrze się bawić i wyluzować po kolejnym roku intensywnej nauki, a trafili w samo centrum politycznych manipulacji, nieczystych i bezkompromisowych rozgrywek między przedstawicielami największych światowych rządów oraz spisków mających na celu zdobycie władzy absolutnej.
A to wszystko pod płaszczykiem prowadzenia działań na rzecz uzdrawiania klimatu i ratowania Ziemi.
Czyżby miało się sprawdzić powiedzenie, że "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane"?

To tu nasi bohaterowie zmierzą się z brutalną rzeczywistością i staną się bezpośrednimi świadkami początku końca spokojnej i bezpiecznej Europy, którą uważali za swój dom.
To tu przyjdzie im przekonać się, jak bezwzględni, obłudni i cyniczni potrafią być ludzie, szczególnie gdy na szali waży się ich pozycja.
To tu będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele są gotowi poświęcić w imię wyznawanych przez siebie ideałów i czy te wzniosłe idee są warte tych wszystkich wyrzeczeń.
Czy w tym świecie da się jeszcze walczyć ze złem, jednocześnie po nie sięgając?

Ogromnym walorem książki Bernarda G Murraya jest skupienie fabuły wokół bardzo ważnego i aktualnego tematu zmian klimatycznych.
Autor wrzuca czytelnika w samo oko cyklonu, gdzie działania, które w teorii mające ograniczyć częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych,  w praktyce stają się środkiem do osiągnięcia wyższego celu - odbudowy francuskiego imperium i ustanowienia nowego ładu.

Kolejnym plusem jest kreacja bohaterów, każdy z nich ma zupełnie inne usposobienie, temperament i styl wypowiedzi.
Murray, różnicując charaktery pokazał także, że wśród "wron" można "krakać" własnym językiem, nie poddawać się naciskom, walczyć o wyższe dobro.

Dopracowania wymagają natomiast, przede wszystkim tempo akcji, które powinno zostać zrównoważone na przestrzeni całej powieścin oraz długość rozdziałów, która w przypadku "Paryskiego lipca" może wpływać na czytelnika nużąco. Skracając je, po pierwsze przyspieszymy szybkość akcji, a po drugie czytelnik bedzie maksymalnie wciągnięty w wydarzenia od początku do końca lektury.

Językowo, generalnie nie mam wiele do zarzucenia, jedynym, co można by udoskonalić są niektóre dialogi, które w moim odczuciu powinny więcej wnosić do treści, więcej wyjaśniać, a nie tylko zwiększać objętość książki.

Zdecydowanie polecam tę pozycję osobom lubiącym powieści sensacyjne z wątkiem politycznym.

Naprawdę świetna pozycja spod pióra młodego, polskiego autora!

***
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu NovaeRes.