Paryski lipiec

Lipiec, Francja, ostatni dzień szczytu klimatycznego, a w sercu światowych wydarzeń czwórka młodych przyjaciół.

Michael, Hans, John i Alvaro trafili do Paryża by uczcić zakończenie studiów, dobrze się bawić i wyluzować po kolejnym roku intensywnej nauki, a trafili w samo centrum politycznych manipulacji, nieczystych i bezkompromisowych rozgrywek między przedstawicielami największych światowych rządów oraz spisków mających na celu zdobycie władzy absolutnej.
A to wszystko pod płaszczykiem prowadzenia działań na rzecz uzdrawiania klimatu i ratowania Ziemi.
Czyżby miało się sprawdzić powiedzenie, że "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane"?

To tu nasi bohaterowie zmierzą się z brutalną rzeczywistością i staną się bezpośrednimi świadkami początku końca spokojnej i bezpiecznej Europy, którą uważali za swój dom.
To tu przyjdzie im przekonać się, jak bezwzględni, obłudni i cyniczni potrafią być ludzie, szczególnie gdy na szali waży się ich pozycja.
To tu będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele są gotowi poświęcić w imię wyznawanych przez siebie ideałów i czy te wzniosłe idee są warte tych wszystkich wyrzeczeń.
Czy w tym świecie da się jeszcze walczyć ze złem, jednocześnie po nie sięgając?

Ogromnym walorem książki Bernarda G Murraya jest skupienie fabuły wokół bardzo ważnego i aktualnego tematu zmian klimatycznych.
Autor wrzuca czytelnika w samo oko cyklonu, gdzie działania, które w teorii mające ograniczyć częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych,  w praktyce stają się środkiem do osiągnięcia wyższego celu - odbudowy francuskiego imperium i ustanowienia nowego ładu.

Kolejnym plusem jest kreacja bohaterów, każdy z nich ma zupełnie inne usposobienie, temperament i styl wypowiedzi.
Murray, różnicując charaktery pokazał także, że wśród "wron" można "krakać" własnym językiem, nie poddawać się naciskom, walczyć o wyższe dobro.

Dopracowania wymagają natomiast, przede wszystkim tempo akcji, które powinno zostać zrównoważone na przestrzeni całej powieścin oraz długość rozdziałów, która w przypadku "Paryskiego lipca" może wpływać na czytelnika nużąco. Skracając je, po pierwsze przyspieszymy szybkość akcji, a po drugie czytelnik bedzie maksymalnie wciągnięty w wydarzenia od początku do końca lektury.

Językowo, generalnie nie mam wiele do zarzucenia, jedynym, co można by udoskonalić są niektóre dialogi, które w moim odczuciu powinny więcej wnosić do treści, więcej wyjaśniać, a nie tylko zwiększać objętość książki.

Zdecydowanie polecam tę pozycję osobom lubiącym powieści sensacyjne z wątkiem politycznym.

Naprawdę świetna pozycja spod pióra młodego, polskiego autora!

***
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu NovaeRes.

Informacje dodatkowe o Paryski lipiec :

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-04-21
ISBN: 9788382197310
Dodał/a opinię: mspodgorska

Zobacz opinie o książce Paryski lipiec

Kup książkę Paryski lipiec