Perska wytrwałość

Tom 8 cyklu Perska miłość

Znana z "Perskiej niepewności" Joanna wciąż tkwi w swoim nieszczęśliwym małżeństwie z Alim. Pandemia ciągle trwa i życie pod jednym dachem z gnębiącym ją na każdym kroku mężem robi się coraz trudniejsze do zniesienia. Niespodziewaną propozycję Alego, żeby razem z córkami towarzyszyła mu w jego biznesowym wyjeździe na Malediwy, na początku przyjmuje z dużą rezerwą. Jednak gdy już znajduje się na emanującej nieodpartym urokiem prześlicznej wyspie, to w turkusie oceanicznych fal, zieleni bujnej roślinności i bieli piasków bezkresnych plaż odnajduje trochę wewnętrznego spokoju. Kiedy nagle na tropikalnej wyspie pojawia się dużo młodszy, przystojny Dżasim, z którym wcześniej nawiązała sekretny, euforyczny romans, rzuca się w jego ramiona, aby ponownie przeżyć z nim szaloną miłość i namiętność. Na jak wielkie niebezpieczeństwo się naraża, plamiąc honor zdradzanego męża? Czy uda jej się uciec i rozpocząć nowe życie u boku ukochanego mężczyzny? Laila Shukri w kolejnej niezwykle barwnej powieści skłania czytelnika do refleksji nad tym, jak w nieprzewidywalnym i pełnym chaosu świecie odnaleźć siebie - i to, co najważniejsze.

Laila Shukri - ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką mieszkającą w krajach arabskich i podróżującą po całym świecie. Obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale już planuje kolejną podróż. Niezależnie od tego, czy zatrzyma się na dłużej w pustynnej oazie czy w ociekającym luksusem hotelu, udaje jej się dotrzeć do najgłębszych sekretów świata arabskiego. Po całym dniu uwielbia zasiąść na tarasie i napić się campari. Debiutowała w 2014 roku, od tego czasu każda z jej książek podbija listy bestsellerów.

Informacje dodatkowe o Perska wytrwałość:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-07-12

Kup książkę Perska wytrwałość

Możesz żyć z kimś pod jednym dachem i być oddalonym od niego o tysiąc mil, a z kimś innym może cię dzielić daleki dystans, a tak naprawdę jesteś z nim tak blisko, jak gdyby był tuż obok ciebie.

Perska wytrwałość - opinie o książce

"Perska wytrwałość" to już ósmy tom cyklu "Perska miłość", ale bez obaw, powieści są tak skonstruowane, że co prawda tworzą chronologiczny ciąg wydarzeń w życiu głównej bohaterki, to jednak łatwo jest się odnaleźć w ich świecie. Ważne wydarzenia z przeszłości są przypominane albo tak przedstawione, że jesteśmy w stanie domyśleć się, co wcześniej zaszło, dlatego można sięgnąć po dowolną część.

Książka sprawdzi się dla czytelników, którzy szukają lekkiej lektury z dramatyczną historią miłosną w tle. Nowe interesujące ciekawostki, fascynująca egzotyka, możliwość podejrzenia życia najbogatszych tego świata - to niewątpliwe zalety. Dużą część powieści stanowią dialogi, dzięki czemu czyta się szybko. Kuleje za to trochę realizm, bo ile razy jakaś postać będzie popisywała się znajomością kultury czy historii przed drugą? Takie przykłady: po tym jak bohaterowie zachwycają się pięknem jakiegoś kwiatu, jeden z nich zaczyna opisywać jego symbolikę; Joanna mówi w gniewie, że ma ochotę zabić męża, a jej przyjaciółka próbuje to obrócić w żart przytaczając na kilka stron autentyczne wydarzenie ze świata, gdzie żona zabiła męża i zrobiła z niego gulasz itp. Przez to książka rozciąga się i rozciąga, a faktyczna fabuła niewiele posuwa się do przodu.

Bardzo nie podobał mi się Ali, mąż głównej bohaterki. Według mnie został fatalnie skonstruowany, ma być wielkim czarnym charakterem w tym cyklu, a zachowuje się jak przygłup bez grama charakteru.

Czytałam już kiedyś książki tej autorki, więc mniej więcej wiedziałam, czego się spodziewać. Warstwa obyczajowa, w tym wypadku rozpadające się małżeństwo Polki z muzułmańskim milionerem, przeplata się z mnóstwem ciekawostek, akurat tutaj dotyczących Malediwów, klimatu i Dalekiego Wschodu. Czy warto? To co jedni wskażą jako plus, inni mogą odebrać jako minus i odwrotnie. W moim odczuciu powieść trochę dłużyła, ale jednocześnie byłam bardzo ciekawa zakończenia, więc czytałam (nomen omen) wytrwale i cierpliwie.

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawnictwa.

„Perska wytrwałość” to już ósma część cyklu -"Perska miłość" autorstwa ukrywającej się pod pseudonimem Polki mieszkającej w krajach arabskich.
Tak się składa, że w swojej domowej bibliotece mam również pierwszą część tej serii. Bardzo mi się podobała i pamiętam perypetie głównej bohaterki, o której  tej części również wspomniała autorka. Dobrze, że powstają takie książki, bo mimo tego, że to fikcja literacka, przecież takie wydarzenia mają miejsce w krajach arabskich, trzeba o tym pisać i uświadamiać kobietom, że życie tu i tam to zupełnie inna sprawa. Zresztą mimo wszelakich ostrzeżeń i tak kobiety z Europy są zafascynowane mężczyznami z tamtych rejonów i oczywiście ich bogactwem również, więc można powiedzieć, że same pakują się w kłopoty. Jednak miłość jest ślepa, a oczarowane zachowaniem ukochanego kobiety, nie dopuszczają do siebie myśli, że on w swoim kraju będzie je traktował zupełnie inaczej.

"Najbliższa osoba może upodlić. Albo uwznioślić. Pozwolić dotknąć najważniejszego."
Joanna jest bardzo nieszczęśliwa w swoim małżeństwie. Ali traktuje ją gorzej od służących, na każdym kroku rani ją słowem (jak się okaże, nie tylko słowem), na domiar tego dopuszcza się brutalnych gwałtów, zwłaszcza gdy nie ma humoru. Taki można powiedzieć - typowy muzułmański sadysta.
Nie zwraca nawet uwagi, że ich córki są świadkami ciągłych kłótni i pretensji. Sara i Fatma nie potrafią zrozumieć dlaczego ojciec jest taki dla matki, ale nie mogą przecież zwrócić mu uwagi lub się przeciwstawić tym szykanom. Za bardzo się go boją i są od niego zależne.
Oczywiście nie wszyscy mężczyźni są tacy jak Ali. Jego biznesowy wspólnik Hamid wraz z żoną Angeliką tworzą zgodne i szczęśliwe małżeństwo od lat.
Ali i Hamid maja udać się na Malediwy aby pertraktować w sprawie ważnych interesów i na prośbę Angeliki jej mąż zaproponował Alemu aby zabrał ze sobą rodzinę. Joanna nie bardzo chce tam jechać, chciałaby zostać sama i odpocząć od swojego agresywnego męża. Sara i Fatma natomiast są zachwycone możliwością podróży i nie rozumieją wahania matki.

"Mąż w ich rodzinnej rezydencji bił ją, gwałcił i ponizał. Szydził z niej i emanował kipiącą agresją. Bezwzględnie wykorzystywał wobec niej swoją władzę i zabronił jej całkowicie wychodzić z domu. Jak mogła się cieszyć wizją podróży z takim potworem?"

Ma Malediwach wszyscy są zachwyceni krajobrazem, plażami i urozmaiconymi atrakcjami, które na nich czekają.
W towarzystwie swojego wspólnika Ali stara się zachowywać w miarę poprawnie, lecz gdy zostają sami w domu trauma Joanny tylko się powiększa. Kobieta stara się dlatego tak organizować całe dnie, aby jak najmniej przebywać z mężem. Jakiś czas się to udaje.

"Życie z kimś, kogo nie kochasz... I kto zachowuje się wobec ciebie tak obrzydliwie..."
Kiedy niespodziewanie Joanna zauważa przystojnego Dżasima, z którym wcześniej miała romans, odżywają nagle wszystkie wspomnienia związane z kochankiem. Jego nie bała się, dawał jej oparcie i uczucie, którego do tej pory nie zaznała. Przy nim potrafiła zapomnieć o swoim despotycznym mężu, i
o stosowanej przez niego przemocy. Chciałaby uciec od swojego dotychczasowego życia razem z ukochanym. Ale jak to zrobić?
Czy uda się Joannie ucieczka od swojego męża? Czy będzie mogła żyć u boku Dżasima? Jak zachowa się Angelika na wieść o ukochanym przyjaciółki?
Co się wydarzy na tych cudownych wyspach? Jaki wpływ będzie miała na to wszystko pandemia?
Książkę czyta się bardzo szybko i płynnie, autorka tak skonstruowała fabułę, że nawet ktoś, kto nie czytał wcześniejszych części nie jest w stanie się pogubić. Może stanowić tak jakby oddzielną powieść. Chociaż zakończenie daje ponownie furtkę, że będzie ciąg dalszy.
W tej części, oczywiście poza samą akcją, bardzo podobały mi się opisy pięknej, egzotycznej dla mnie przyrody oraz o kulturze tamtych rejonów.
Powieść niejako zmusza czytelnika do refleksji na życiem, nad tym co powinno być dla nas najważniejsze i jak się odnaleźć w tych czasach.
Myślę, że nie muszę zachęcać fanów autorki do czytania, ale polecam ją także innym. Warto spróbować.

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2022-07-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Ali oraz Hamid mają rozpocząć nowy biznes na Malediwach. Zabierają ze sobą swoje rodziny, czyli przyjaciółki - Joannę z córkami oraz Angelikę. Ten czas ma być między innymi wypoczynkiem od pandemicznych restrykcji. Kobiety znają się od lat, pomagają sobie w trudnych chwilach oraz są powierniczkami sekretów.

Ponieważ pomiędzy Alim i Joanną uczucie dawno wygasło, kobieta znalazła szczęście u boku kochanka, Dżasima, który także jest w tym okresie na Malediwach. To u jego boku Joanna czuje się bezpiecznie, jest kochana i znalazła ten romantyzm, którego brakuje u Alego. Mąż traktuje ją jak przedmiot, swoją własność. Brak szacunku, gwałty, bicie są w ich życiu na porządku dziennym. Joanna i Dżasim chcą być razem - wymyślili ucieczkę i rozpoczęcie nowego życia. Mężczyzna wszystko przygotował - niestety pojawiają się na horyzoncie spore komplikacje... Czy kobiecie będzie dane w końcu odnaleźć szczęście?

Bardzo przyjemnie czytało mi się najnowszą powieść Laili Shukri. Okładki całej serii pięknie się razem komponują, mają świetną szatę graficzną. Będzie to idealna książka dla fanów romantycznych historii oraz tych, którzy lubią kulturowe ciekawostki. Mam nadzieję, że się skusicie! Polecam i czekam na kolejne tomy!

,,Perska wytrwałość" to ósmy już tom cyklu pt. PERSKA MIŁOŚĆ. Są to lektury bardzo specyficzne, ze słodko-gorzkimi historiami osadzonymi na tle pięknych krajobrazów. Sama autorka zdobyła się na bardzo odważny krok- pisze ona bowiem pod pseudonimem, nigdy nie ujawniła swoich prawdziwych danych osobowych. Co ważne dla nas, jest to Polka mieszkająca w krajach arabskich i ma męża muzułmanina. Nie brzmi to dobrze, bo zapewne każdy z nas słyszał historię bitych, gwałconych, maltretowanych psychicznie kobiet, które wręcz nie mają prawa głosu i muszą robić wszystko, co nakaże im apodyktyczny mąż. O tym też jest najnowsza książka, a mianowicie ,,Perska wytrwałość".

Joanna, Ali, Sara i Fatma- czteroosobowa rodzina, jakich wiele na świecie. Na dodatek żyją oni w luksusie, mają służbę, są obserwatorami pięknych plaż, hoteli z basenami, itp. Pozornie doświadczają najlepszego. Statystyczny Kowalski nie może nawet pomarzyć o rezydencji z basenem. Niestety, los tejże rodziny nie jest miły, przyjemny i serdeczny. Mąż Joanny, Ali, to typowy muzułmański kat. Opisy tortur, zarówno tych psychicznych, jak i fizycznych, niejednego czytelnika wprawią w osłupienie. Bicie, szykany słowne to codzienność dla Joanny. Kobieta jest także notorycznie gwałcona- niestety, dla Joanny seks małżeński nie kojarzy się z fascynacją, oddaniem i spełnieniem. Jeśli tylko może, oddala się od Alego i robi wszystko, by nie spędzić z nim nocy. Pomocą są dla niej córki, które także zauważają mroczne oblicze swojego ojca i chcą choć przez chwilę dać ukojenie gnębionej matce. Strach przed ojcem jest jednak zbyt silny, by mu się przeciwstawiły. Istny horror.

Akcja powieści tym razem rozgrywa się na bajecznych Malediwach. Ponad sto maleńkich wysepek dają podróżnym bajeczne widoki- ciepła i krystalicznie czysta woda, bielusieńki piasek, egzotyczne zwierzęta, a także szereg atrakcji hotelowych. Joanna wraz z despotycznym mężem i rodziną zjawia się tu, ponieważ Ali ma do uregulowania swoje zawodowe biznesy, w które małżonka pod żadnym pozorem nie może się wtrącać. Na ratunek przed ciągłymi szykanami przychodzi jej przyjaciółka, Angelika. Kobieta przybywa na Malediwy z Hamidem- mężem i zarazem wspólnikiem Alego. Pisarka zaserwowała nam istną sinusoidę miłosną- gdy czytelnicy bliżej zapoznają się z życiem Angeliki i Joanny, na pewną ją zrozumieją. Co wydarzy się na rajskich wyspach? Jak Ali będzie zachowywał się w towarzystwie osób trzecich? Czy córki zapewnią mamie choć odrobinę wytchnienia? Zapraszam do lektury- wiele będzie się działo.

W historię o maltretowanej przez męża Joannie została, rzecz jasna, wpleciona bardzo emocjonująca historia miłosna. Kobieta tęskni bowiem za swoim dawnym kochankiem, Dżasimem. Tylko on dawał kobiecie ciepło, oddanie, nie musiała się go bać. U jego boku zapominała, czym jest przemoc. Gdy mężczyzna zjawia się na Malediwach, w głowie głównej bohaterki kiełkuje myśl o ucieczce, choćby na bezludną wyspę. Czy jej się to uda? Czy apodyktyczny Ali odkryje zamiary żony? Akcja powieści została osadzona w czasie pandemii COVID-19, zatem szansa na ucieczkę jest jeszcze bardziej ograniczona...

Muszę pochwalić pisarkę za jedną bardzo ważną rzecz. Mimo, iż jest to już ósma część cyklu, nie musimy obawiać się, że nie zrozumiemy fabuły. Akcja jest tak skonstruowana, że praktycznie możemy rozpocząć lekturę od dowolnej części, co jest wielkim ułatwieniem dla czytelników, którzy nie mogą kupić wszystkich książek lub też nie mają szansy na ciągłość wypożyczeń. Zawsze popieram taki zamysł pisarza, to dla mnie bardzo ważne.

Cieszę się, że poza smutną historią Joanny autorka pokusiła się o szereg informacji kulturowych. Partnerka Hamida, Angelika, została wykreowana przez pisarkę na kogoś bardzo oczytanego, kulturalnego, znającego wiele niuansów międzynarodowych. Bardzo podobało mi się objaśnienie symboliki niektórych zwierząt, choćby węży. Z książki dowiemy się też, jak bardzo ważny jest kolor czerwony dla kultury Chin. Ich teoria o Czerwonej Nici Losu zainteresuje niejednego odbiorcę słowa pisanego. Zrozumiemy dodatkowo, na czym polega wakacyjna idea NO NEWS, NO SHOES. Autorka przytoczyła też dzieje jednej z najstarszych religii świata. Zaratusztrianizm nie jest mi kompletnie nieznanym odłamem wiary, gdyż jego wyznawcą był mój idol muzyczny, Freddie Mercury. Pisarka przytoczyła jeszcze wiele innych historii, dlatego warto samemu zagłębić się w lekturze. To nie będzie stracony czas.

Bardzo przyjemnie czytało mi się najnowszą powieści Laili Shukri. Dodatkowym walorem jest też oprawa graficzna- piękna okładka, poręczny format książki, a także doskonale dobrana czcionka która nie męczy oczu. Wiem już, że na pewno przeczytam pozostałe książki cyklu. Czy ,,Perską wytrwałość" warto polecić? Tak- będzie ona odpowiednia zarówno dla fanów książek o miłości, ale także dla czytelników preferujących teksty kulturowe, powiększające dotychczasową wiedzę odbiorcy. Na moją ocenę NIE wpływa podarowany mi egzemplarz recenzencki, za którego bardzo dziękuję. Zapach świeżo wydrukowanego tekstu jest bezcenny.

Uciekłam z arabskiego burdelu
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Uciekłam z arabskiego burdelu

Wstrząsająca historia Polki, która stała się żywym towarem... Dalsze losy Julii znanej z kart "Byłam kochanką arabskich szejków", o które czytelniczki...

Zhańbiona żona szejka
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Zhańbiona żona szejka

Opowieść o adopcji - w krajach arabskich nadal pozostającej tematem tabu. Dlaczego czułe serce okazane niechcianym dzieciom może skazać kobietę na piekło...