PhotoZona

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-12-21
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83- 62290-91- 8
Liczba stron: 90

Ocena: 0 (0 głosów)

Galeria PhotoZona Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Samorządu Województwa Dolnośląskiego (OKiS) powstała pod koniec 2015 r., mieści się w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKIS. Misją Galerii jest prezentacja szerokich i wielowątkowych dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności jest prezentowany dorobek artystyczny, mający swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim i artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w kręgu twórców dolnośląskich. W dotychczas zorganizowanych, jak i w wystawach planowanych Galeria przedstawia istotne realizacje polskiej sztuki fotografii, których autorami są przede wszystkim młodzi twórcy. Zróżnicowany charakter formalny prezentowanych dzieł, głównie o proweniencji intermedialnej (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), poza miejscem ekspozycji (Galeria PhotoZona) są upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach. Wszystkie te wystawy cechuje intermedialność warunkująca możliwość przeniesienia doświadczeń z tradycyjnych obszarów plastycznej działalności fotografii w nową płaszczyznę estetycznej przestrzeni interdyscyplinarnej, korzystającej z mediów tradycyjnych i cyfrowych. Istotne staje się kreatywne wykorzystanie możliwości kontaktu z odbiorcą przez wprowadzanie elementów polisensorycznych i interaktywnych, a tym samym ukierunkowanie na świadomy przekaz medialny, cechujący sztukę w dobie apogeum rewolucji teleinformatycznej.

Niezwykle ważnym elementem działania Galerii jest upublicznienie (w trakcie wernisażu oraz w formie publikacji) małych form literackich autorstwa Andrzeja Więckowskiego, które stanowiąc krytyczną analizę prezentowanych przez Galerię artefaktów, odnoszą się również do szeroko rozumianej problematyki humanistycznej. Stanowi to swoisty kulturowy kontekst dzieła, oraz wskazuje na implikacje dla konkretnych relacji pomiędzy nadawcą a odbiorcą sztuki.

Wydawnictwo zawiera przedstawienia wszystkich dwunastu zrealizowanych w 2016 roku wystaw wraz z dedykowanymi im esejami o charakterze krytyczno-teoretycznym autorstwa pana Andrzeja Więckowskiego.

Agata Szuba
kurator Galerii PhotoZona

Kup książkę PhotoZona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - PhotoZona

Inne książki autora
Roboty budowlane. Przerwy w równomiernej realizacji prac
Andrzej Więckowski0
Okładka ksiązki - Roboty budowlane. Przerwy w równomiernej realizacji prac

Podczas prac budowlanych występuje konieczność zachowania technologicznej kolejności robót i potrzeba ich realizacji przez specjalistyczne jednostki...

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje