Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943

Dwaj żołnierze spleceni w uścisku śmiertelnej walki wręcz leżą martwi w pobliskim ogrodzie. Głowa Czerwonego jest obrzmiała; dłonie Niemca wciąż zaciśnięte na szyi Rosjanina jak żelazne obcęgi. Nie możemy porozdzielać wszystkich ciał, więc nasi i wrogowie zostają pochowani razem.

Hans Roth, 22 lipca 1941 r.

Inwazja armii niemieckiej na Związek Radziecki podczas II wojny światowej to największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii. Gigantyczna liczba żołnierzy, tysiące czołgów i samolotów prowadziły zmagania na niezmierzonych obszarach. Zachowało się niewiele relacji z przebiegu tych walk: tylko bardzo nieliczni ich uczestnicy próbowali zapisywać w formie narracyjnej swoje przeżycia.

Historia Hansa Rotha rozpoczyna się późną wiosną 1941 roku i stanowi dziennik służby niemieckiego żołnierza. Roth opisuje swój udział w najbardziej zaciętych bitwach toczących się na froncie wschodnim. Jego refleksje dają poruszający wgląd w codzienne życie żołnierzy Rzeszy, toczących rozpaczliwe zmagania z wrogiem. Z wielkim pietyzmem charakteryzuje też otoczenie, sporo uwagi poświęca sytuacji Ukraińców i Rosjan.

Dziennikom Rotha brakuje literackiej ogłady, ale ich wielkim atutem jest to, że były pisane na bieżąco, a nie po wojnie, gdy pamięć o minionych wydarzeniach mogła się już zatrzeć, a późniejsze przeżycia wypaczyć wspomnienia. Jego myśli zostały utrwalone w postaci niezmienionej, a surowy opis wypadków nie uległ zniekształceniom ani nie został przykrojony do późniejszych oczekiwań. Dzienniki upamiętniają życie na froncie jego samego oraz milionów żołnierzy, którzy oddali życie w tej strasznej wojnie z dala od rodzinnych domów. To autentyczna relacja o okrucieństwach, rzezi i śmierci, przepojona nadzieją, że pewnego dnia życie ponownie będzie toczyło się tak jak dawniej, przed wojną.

Informacje dodatkowe o Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2012-09-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-004-1

Kup książkę Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943

Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-02-17, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Książka opowiada o losach niemieckich żołnierzy podczas zmagań wojennych na froncie wschodnim drugiej wojny światowej. Na książkę składają się 3 zachowane dzienniki Hansa Rotha - żołnierza Wermachtu, które opisują jego przeżycia wojenne w okresie od czerwca 1941 r. do maja 1943 roku. Dzienniki te przedstawiają przebieg walk i niezwykle trudną sytuację niemieckiej armii, widzianą z perspektywy zwykłego żołnierza. Każdy czytelnik znajdzie tu opisy walk na froncie niemiecko-radzieckim, relacje z poszczególnych etapów kampanii wojennej, opisy wojskowego sprzętu, morale żołnierzy itp. Mnie jednak najbardziej zainteresowały osobiste przemyślenia Rotha na temat nazistowskiej ideologii, sensu prowadzonej wojny najeźdźczej oraz miejsca narodu niemieckiego i innych narodów, zwłaszcza słowiańskich, w świecie po niemieckim zwycięstwie. Ta ślepa wiara w sens chorej ideologii nazistowskiej, wiara w słuszność popełnianych zbrodni i przede wszystkim wiara w zwycięstwo do samego końca.., wszystko to daje niezwykły portret człowieka, który uwierzy, tak jak miliony jego rodaków, w słowa Adolfa Hitlera. Książka zdecydowanie godna polecenia da każdego miłośnika historii drugiej wojny światowej.