Piękne Polki. Opowieść o lwowskich klaudynkach

Klaudynki - zwyczajne dziewczyny, chcące służyć ojczyźnie i społeczeństwu

W XIX wieku lwowskie dziewczęta spontanicznie powołały do życia stowarzyszenie mające służyć narodowej sprawie. Z powodzeniem wcielały w życie ideały ich nauczycielki - Felicji Wasilewskiej oraz patronki - Klaudyny Potockiej.

Książka o nich jest opowieścią o wierności, miłości do ojczyzny i poszanowaniu prawdy. Mówi o mądrze pojętej rywalizacji, o działaniu na rzecz innych oraz o zdobywaniu wiedzy i samorozwoju, a przy tym o okazywaniu szacunku dla nauczycieli i rówieśników.

Osobiste losy klaudynek nakreślone zostały na tle uwarunkowań historycznych. Piękne Polki były także obiektami westchnień oraz muzami. Wandę Dybowską uwiecznił Wincenty Pol, a Leonia Wild inspirowała Kornela Ujejskiego.

Klaudynki to dziewczęta z pozoru zwyczajne, a jednak niepospolite, bo o wielkich sercach. Wyróżniał je entuzjazm, zaangażowanie oraz konsekwencja w dążeniu do celu. I te cechy udało się autorom podkreślić szczególnie.

Dzieje stowarzyszenia to lektura ciekawa i pouczająca. Zachęca do głębszego zapoznania się z rozmaitymi formami działalności społecznej prowadzonej przez naszych przodków. Wszak historia to nie tylko polityka i wojny, ale też codzienna działalność, zwyczajna, z pozoru błaha, a przecież tak istotna.

Ewa i Bogumił Liszewscy

Małżonkowie z 26-letnim stażem. Pasjonują się historią Polski, a za swą życiową misję uznają budzenie patriotyzmu wśród Polaków.

Autorzy dwóch książek: Polskie bohaterki (2009) oraz Dzielne Polki (2013), niezliczonych biograficznych artykułów prasowych, a także wielu stron internetowych, w tym poświęconych niezłomnej polskiej sanitariuszce Danusi Siedzik ,,Ince" czy bohaterce powstania styczniowego Marii Piotrowiczowej, poległej w walce z Rosjanami w bitwie pod Dobrą w woj. łódzkim.

Informacje dodatkowe o Piękne Polki. Opowieść o lwowskich klaudynkach:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-02-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Piękne Polki. Opowieść o lwowskich klaudynkach

Piękne Polki. Opowieść o lwowskich klaudynkach - opinie o książce

Viva la Polonia!. Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.
Bogumił Liszewski0
Okładka ksiązki - Viva la Polonia!. Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.

Poświęcenie, które złotymi literami w księdze dziejów zapisane być powinno. Na temat Powstania Styczniowego napisano wiele. Istnieją pamiętniki...

Córki Spartakusa
Bogumił Liszewski0
Okładka ksiązki - Córki Spartakusa

Książka opisuje fascynujące losy trzech starożytnych władczyń: królowej Halikarnasu Artemizji, celtyckiej królowej Boudiki i królowej...