Pirackie przygody

Historia naszego narodu notuje wiele takich okresów, w których Polacy zmuszeni byli opuszczać swój kraj, by w dalekim świecie szukać ocalenia bądź chleba. Trudno znaleźć taki zakątek na ziemskim globie, do którego by w jakimś czasie nie trafił nasz rodak – żołnierz, wygnaniec, podróżnik, zbiegły więzień polityczny, poszukiwacz przygód. W przeciwieństwie do innych nacji nasi obieżyświaci z rzadka tylko rekrutowali się z awanturników, szukających na szerokim świecie przygód oraz – i może przede wszystkim – sposobów łatwego wzbogacenia się kosztem innych. Za to nader często spotykamy nazwiska Polaków wpisane w kroniki ruchów wyzwoleńczych innych narodów. Stosunkowo mało mieliśmy obieżyświatów należących do wielkiej rodziny „pracowników morza”. Cóż, nie byliśmy w dawnych wiekach potęgą morską… Ale może właśnie dlatego wydało mi się celowe utrwalenie ich – w przeważającej ilości – mało znanych nazwisk i życiorysów na kartkach tej książki. Opowiadania osnute na kanwie losów polskich obieżyświatów, w jakiś sposób związanych z morzem i pływaniem, nie wyczerpują naturalnie pełnej ich listy. Wybierałem postaci z różnych epok naszej historii, od czasów znanych tylko legendy aż po współczesności, postaci, które wydawały mi się barwne, charakterystyczne i ciekawe, słowem takie, które zdołały pobudzić moją wyobraźnię. Mam nadzieję, że wydadzą się także interesujące czytelnikom tej książki.

Informacje dodatkowe o Pirackie przygody:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1980 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-215-6620-0

Kup książkę Pirackie przygody

Pirackie przygody - opinie o książce

Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Zbiór 13 opowiadań poświęconych tematyce polskiego piractwa oraz niewolnictwa na przestrzeni wielu lat, w których toczyły się wojny polskie. Z "psa lądowego" do pirata okazuje się, bardzo krótka droga jest. Wystarczy zostać niewolnikiem, przypadkiem wplątać się w podejrzliwy spór, walczyć po stronie przegranych. Książka pokazuje, że losy polskich żołnierzy i mężczyzn są niezwykle trudne i zawiłe. Przekręty pirackie oraz szmugle potrafią przyprawić o zdziwienie dla punktu pomysłowości ówczesnych ludzi. Co sprzedawało się najlepiej w Polsce powojennej? Oczywiście węgiel i spirytus. Jaka rada na wrednych władców celnych? Dać im pod nos to, do czego przyczepić się nie mogą, a najważniejsze ukryć tak, aby nawet załoga o tym nie wiedziała. Te i inne rozmaitości na temat pirackich "wykrętasów" można znaleźć w książce Edwarda Obertyńskiego. Jeśli ktoś lubi historię i opowiadania o skarbach, książka jest iście królewską przekąską.