Piramidy

Tom 7 cyklu Świat Dysku

Najlepsza książka Pratchetta od czasu poprzedniej. A w niej: dlaczego matematyka rozwija się w krajach gorących, co robią piramidy oprócz ostrzenia żyletek, co rabują piraci, co myślą umarli i czym się zajmują podręczne, dlaczego żółwie nienawidzą filozofii, a kozy religii.

Informacje dodatkowe o Piramidy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7469-012-6

Piramidy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kai
Kai
Przeczytane:2017-08-05, Ocena: 4, Przeczytałam,

Dziwna książka, ale wciągająca.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Piramidy są kolejną nierówną książką z cyklu Świata Dysku. Ma momenty, które wciągają przez kilkadziesiąt stron, by później trochę się przy kolejnych męczyć. Było tym razem jednak sporo zabawnych spostrzeżeń autora, kilka celnych tekstów i parę razy musiałem się uśmiechnąć. Na pewno ten tom nie jest słaby, ale też przeczytałem kilka dużo, dużo lepszych.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Świat oparty na realiach starożytnego Egiptu. Małe państwo, którego głównym ,,towarem" są piramidy, rządzi się specyficznymi prawami. Król jest bogiem, który budzi codziennie słońce, a przemawia przez usta najwyższego kapłana. Syn faraona, młody Tepic, oddany na naukę do gildii skrytobójców w Ankh Morpork, po powrocie do domu po śmierci ojca z osłupieniem obserwuje codzienność, nie potrafi jednak wdrożyć się do absurdalnych zwyczajów, rządzących życiem władcy i poddanych, pilnowanych przez kapłanów. Jego sprzeciw przyniesie ogromne zmiany. Kolejna powieść ze Świata Dysku świetnie pokazuje zakłamanie i absurdy sztywnego trzymania się tak zwanej tradycji, uświęconej wiekami stagnacji, niechęć do jakichkolwiek zmian, bierny i czynny opór na każdym szczeblu społeczeństwa. Trudno pojedynczemu człowiekowi, choćby nawet był królem, zmienić coś, co trwało od tysiącleci ku zadowoleniu wszystkich. Kropla drąży jednak skałę i Tepic nie ustaje w próbach dokonania niemożliwego, jak się wydaje, skoku do cywilizacji. ,,Piramicy" bardzo dobrze pokazują mechanizmy władzy i polityki, zwłaszcza tej jej części, która opiera się na dogmatycznej religii. (Ocena: 5,5/6)
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Chyba najlepsza książka tego autora, mogę śmiało powiedzieć, że ma ona mnóstwo odniesień do kultury starożytnego Egiptu - odniesień, które są na tyle ogólne, aby zrozumiał je laik i na tyle szczegółowe, aby dać dodatkową radość osobie wykształconej w tym kierunku. Cóż jest bowiem bardziej zabawnego i dającego radość, niż wielki żuk - gnojak na niebie?
Najsłabsza książka z uniwersum Świata Dysku. Ledwo przez nią przebrnęłam.

Ten tom nie do końca mi przypasował.  Prachett wprowadza nowego bohatera i przenosi do innej krainy.

Teppic przbywający w Ankh-Morpork właśnie zdał egzamin na skrytobójcę.  Gdy zastanawia się co ma dalej  robić  ze swoim życiem,  dostaje informację o śmierci ojca. Musi wracać do domu i przejąć jego obowiązki. Sęk w tym,  że jego ojciec jest faraonem... Szybko przekonuje się,  że rządzenie   wcale nie jest takie proste, zwłaszcza,  że najwyższy  kapłan ma swoje plany a z piramidami dzieje się coś dziwnego.

Mam wrażenie,  że ten tom jest dużo bardziej poważniejszy i bardziej dopracowany niż poprzednie. Humor typowy dla Prachetta również jest obecny.  Wielbłąd  Ty Draniu jest świetny.  Jednak cała historia nie przekonała mnie. Bohaterowie też nie przypadli mi do gustu.  Ale na zimowy wieczór lektura jak najbardziej.

Avatar użytkownika - amrr
Przeczytane:2016-07-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Carpe jugulum
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Carpe jugulum

Wielce Oats trafił na nie najlepszy moment, by zostać kapłanem. Sądził, że przybywa do Lancre na prostą ceremonię. Tymczasem znalazł się na wojnie między...

Odkurzacz czarownicy
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Odkurzacz czarownicy

„Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną...

Forget Me Not
Julie Soto