Plaża w Europie. opowiadania

"Plaża w Europie" to zbiór opowiadań, w których autor z zadziwiającą dokładnością mówi o głęboko zakorzenionych traumach po przeżytej wojnie, o ludzkich ułomnościach, o skrzętnie skrywanym strachu przed śmiercią oraz o konfrontacji z innym człowiekiem i jego bezwzględnością. Dziś, w czasach kryzysu wartości i moralności, w kontekście wojny w Ukrainie i niepokojów na świecie, tematyka opowiadań jest szczególnie aktualna, pomimo upływu wielu lat od ich pierwszego wydania.

Adam Hollanek (1922-1998) - pisarz, poeta, popularyzator nauki. Autor ponad 30 książek, których tematem często był rodzinny Lwów ("Ja z Łyczakowa"). Założyciel i redaktor naczelny: tygodnika "Zdarzenia" (1956), miesięcznika "Fantastyka" (1982), którego był pierwszym naczelnym, miesięcznika "Nie z Tej Ziemi" (1990). Wydał m.in. powieści fantastyczne: "Katastrofa na słońcu Antarktydy", "Zbrodnia wielkiego człowieka", "Jeszcze trochę pożyć", "Kochać bez skóry", "Olśnienie;" powieści współczesne: "Topless", "Księżna z Florencji", "Deska ratunku", "Mudrahela"; zbiory nowel fantastycznych: "Ukochany z Księżyca", "Skasować drugie ja"; zbiory poezji: "Pokuty", "Ja koń - ja Żyd", "Landszafty". Pośmiertnie ukazał się obszerny tom jego opowiadań współczesnych "Pies musi wystrzelić". Był laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, m.in. Polskiej Akademii Nauk, a także Europejskiego Stowarzyszenia SF za redagowanie czasopisma "Fantastyka".

Informacje dodatkowe o Plaża w Europie. opowiadania:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka