Plaża w słoiku po kiszonych ogórkach

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2018-09-19

Świat poszedł do przodu: mąż robi karierę, dzieci weszły w okres burzy i naporu, teściowa jak na złość wciąż jeszcze żyje. I tylko ty zostałaś w domu – w rozdeptanych kapciach i w związku „2 plus 2 plus kredyt minus namiętność”. Jedyne, czego się dorobiłaś, to dodatkowy kilogram na każdy rok małżeństwa, spadek libido i praca w prowincjonalnym domu kultury.

Szlochasz, słuchając oldskulowej muzyki, kochasz się w facecie, który nosi satynowe ciuchy i nie żyje od trzydziestu lat, a w nocy śnisz o kotletach schabowych. Rodzina najchętniej założyłaby ci kaganiec.

Brzmi znajomo? Myślisz, że tylko ciebie to spotkało? Poznaj Grażynę, czterdziestolatkę z widokiem na klimakterium. W tym wieku wypada już pomału czołgać się w stronę cmentarza, jednak kiedy na drodze do grobu stanie ci rockowy muzyk z kryminalną przeszłością i elektroniczną obrożą na nodze wiedz, że nadciąga życiowa rewolucja.

Przezabawna, wzruszająca i zwariowana opowieść o buncie statecznej żony i matki. O nieoczekiwanej przyjaźni, która spada na nas jak grom z jasnego nieba. I o prawie do własnej plaży, nawet gdyby miała się ona mieścić tylko w słoiku po kiszonych ogórkach.

Kup książkę Plaża w słoiku po kiszonych ogórkach

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Kiedy kobieta wchodzi w smugę cienia, kiedy przestaje być widoczna na ulicy, gdy ciało rozdyma się jak balon, a myśli kurczą do tematów z zakresu: zakupy, pranie, prasowanie, świat nie ma nad nią litości. Dzieci ze słodkich kruszyn wyrastają na potwory, obwiniające o swoje niepowodzenia matkę, mąż (oczywiście idealny i doskonały) kupuje sobie nowy garnitur za dwie pensje i oznajmia żonie, że to najlepiej wydane pieniądze, teściowa czyha od rana do nocy na każde potknięcie nieudanej synowej, a praca... Cóż, praca jest zadaniem z góry skazanym na porażkę. W dodatku ta kobieta kocha swojego męża i dzieci, lubi im gotować i nie wstydzi się tego, że jest nienowoczesna i darzy platonicznym uczuciem mężczyznę, który umarł ćwierć wieku temu, pozostawiając po sobie piosenki śpiewane dyszkantem. Grażyna Zmienna ma prawie czterdzieści lat, o wiele za dużo kilogramów i żadnych sukcesów na koncie. I ma piękny biust. Byłaby prawie szczęśliwa, gdyby rodzina ją kochała, a mąż szanował. Uznanie znajduje jedynie u dawnego kolegi, wyleniałego playboya i znanego pisarza-celebryty, a szacunek, zupełnie nieoczekiwanie, u ludzi, których drogi życiowe meandrowały sobie tylko znanymi szlakami. I kiedy nasza bohaterka prawie już traci nadzieję, że uda jej się ocalić swoją godność, los wychodzi jej naprzeciw. Grażyna musi tylko odejść od rutyny, która, choć bezpieczna, jest dla niej zabójcza ...

Opinie o książce - Plaża w słoiku po kiszonych ogórkach

Początek denerwujacy i dołujący, żarty nie śmieszne, ale irytujące. Z czasem wszystko się poprawia, lepsza fabuła, która ma sens. Bohaterką jest Grażyna, która ma wredną teściową ze skłonnością do wyrojonych opowieści rodzinnych, mężą-Norberta, co jest pracoholikiem, żona jest dla niego obojętna, dzieci- syna z jakimiś odchyłami i córkę, co nie może się z nią dogadać. I szega-idiotę. Sens odnajduje gdy poznaje Andrzeja i postanawiają założyć zespół na konkurs by ośrodek kultury gdzie ona pracuje przetrwał. I udaje im się to. Rodzina powoli zmienia się w trudach. Ostatecznie dołujaca książka daje kilka dobrych rad.

Wszechświaty
Leonardo Patrignani