Po tamtej stronie śmierć

Jedna z najbardziej poruszających książek w dorobku Marii Nurowskiej.

Magda ma trzydzieści lat, za sobą nieudane małżeństwo, którego owocem jest kilkuletnia Ania. W opiece nad córką pomaga jej matka. Pewnego dnia po powrocie z pracy Magda dowiaduje się, że kobieta została odwieziona do szpitala, lecz gdy dociera na miejsce, Irena już nie żyje. Tak zaczyna się historia, w której w ciągu trzech dni Magda usiłuje stawić czoła wspomnieniom. Poczucie winy z powodu nieobecności w ostatnich chwilach życia matki nie daje jej spokoju, Magda za wszelką cenę stara się oddalić moment ostatecznej rozłąki, prowadzi z matką być może najszczerszą rozmowę, jaką kiedykolwiek odbyły. W przeżyciach i przemyśleniach Magdy można odnaleźć konflikty, dylematy i sprzeczne emocje nieodzownie wpisane w ludzką egzystencję.

Po tamtej stronie śmierć to przejmujący opis złożonej relacji między dorosłą już córką a matką, relacji, w której miłość nie wyklucza nienawiści, a złość – absolutnej wierności. To także wzruszająca, intymna opowieść o okrucieństwie śmierci, która zawsze odbiera możliwość przeprowadzania tej ostatniej, najistotniejszej rozmowy.

Po tamtej stronie śmierć – druga powieść w dorobku Marii Nurowskiej, wydana po raz pierwszy w 1977 roku – po latach zyskuje nowe życie.

Informacje dodatkowe o Po tamtej stronie śmierć :

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-01-23

Kup książkę Po tamtej stronie śmierć

Po tamtej stronie śmierć - opinie o książce

Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, wyzwanie 2014- 12 książek,
Szczera opowieść o trudnej relacji między matką i córką.Mieszanka emocji z brutalnością rzeczywistości.
Avatar użytkownika - muza82
muza82
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 r. ,
bardzo dobra książka. książka opisująca relacje matki z córką. polecam
Avatar użytkownika - cariota
cariota
Przeczytane:2019-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

„Po tamtej stronie śmierć”, to kolejna niesamowita książka o relacjach, którą czytam w tym roku. Relacja matki i córki. Matki, która nie do końca spełnia się w tej roli i córki, która wbrew pozorom wcale jej tego nie ułatwia. Niedopowiedzenia, ostre słowa, emocje. Piękny język. A to wszystko skonfrontowane ze śmiercią jednej z nich. Niesamowita opowieść o tym, jak wiele rzeczy dostrzegamy i zaczynamy rozumieć dopiero wtedy, kiedy tej drugiej osoby zabraknie. Kobiety w tej książce, są wykreowane na wyrost, przesadnie, ale to właśnie ich nieobliczalność, nadwrażliwość, napięcia sprawiają, że chce się czytać więcej i więcej. Książka wciąga, pochłania, a wraz z ostatnią stroną porzuca czytelnika z przemyśleniami na temat życia i stosunku do innych ludzi. Książka trochę przypominająca mi „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, choć moim zdaniem - lepsza, mniej chaotyczna, bardziej skupiająca się na doświadczeniu straty bliskiej osoby i żałobie podszytej trudnymi doświadczeniami z przeszłości.

Avatar użytkownika - enka26
Przeczytane:2014-05-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bohaterowie są zmęczeni
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Bohaterowie są zmęczeni

Wybitna pisarka w szczytowej formie i prawdziwa historia, która zapiera dech w piersi Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier...

Niemiecki taniec
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Niemiecki taniec

Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości...