Pocieszki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-08-18
Tłumaczenie: brak

Chcesz mieć lepszy dzień? A może miesiąc?

A może wystarczy pocieszka na każdy tydzień?

Oto pięćdziesiąt dwie historie, tyle, ile jest tygodni w roku.

Z wdziękiem, lekkością i humorem Katarzyna Grochola wciągnie Cię w swój świat, który może okazać się także Twoim. Świat deszczowych poranków, kiedy nie chce się podnieść z łóżka i wieczorów przynoszących niespodzianki. Niezaplanowanych spotkań, nadziei, dobrych uczynków, ptaków za lodówką, próśb niekaralnych i miłości, za którą wszyscy tęsknimy.

Choć niektóre z pocieszek autorka traktuje z przymrużeniem oka, a niektóre całkiem serio, zapewniamy - wszystkie zdarzyły się naprawdę.

Nikt tak jak Katarzyna Grochola nie doda Ci otuchy!

Kup książkę Pocieszki

Opinie o książce - Pocieszki

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2020-11-21, Ocena: 4, Przeczytałam,

Katarzyna Grochola należy do jednych z bardziej znanych i poczytnych polskich pisarzy. Znana jest zarówno z powieści obyczajowych jak i kryminalnych, takich jak "Zranić marionetkę", "Trzepot skrzydeł",  "Zagubione niebo", "Houston, mamy problem" i kilku innych. Ponadto znana jest z wielu opowiadań, które ukazały się w czasopiśmie "Bluszcz". Nieraz udzielała wielu wywiadów i brała udział w spotkaniach autorskich. Jej powieści od lat wzbudzają zainteresowanie wśród czytelników. Inne dzieła pisarki to: "Nigdy w życiu", "Serce na temblaku", "Ja wam pokażę", "Osobowość ćmy", "A nie mówiłam", "Kryształowy anioł".

"Pocieszki" to zbiór krótkich opowieści spisanych w formie felietonów przez Katarzynę Grocholę. Z zaciekawieniem sięgnęłam po tę pozycję, gdyż dotąd nie znana mi była twórczość pisarki. Jak wypadła ta pozycja? Czy jest godna uwagi?

"Pocieszki" bez wątpienia zaliczają się do pozycji lekkich i przyjemnych a zarazem interesujących. Zagłębiając się uważnie w lekturę nieraz nasuwają się przelotnie myśli skłaniające do refleksji. Autorka ani nie poucza, ani nie umoralnia ani też nie narzuca swoich poglądów czytelnikom, lecz zostawia miejsce na swobodne przemyślenia. Sytuacje opisane w tej pozycji bez wątpienia należą do tych nam znanych i bliskich. Codzienne życie, święta, praca, obowiążki domowe zostały przedstawione w lekki i przystępny sposób. Niewątpliwie "Pocieszki" zaliczają się do tych książek, które stanowią miłą "odskocznię" od rzeczywistości. Nie jest to jednak wybitna pozycja, więc nie należy zbyt wiele od niej oczekiwać.

Sam język powieści jest prosty a zarazem przystępny, dzięki czermu czyta się ją szybko i sprawnie. Niektóre sytuacje przedstawione w powieści bawiły a czasem poruszały. Pozycja ta wzbudziła we  mnie pozytywne wrażenie, gdyż została napisana lekko i z humorem. Sytuacje przedstawione w książce nie są przerysowane ani zbyt naciąne. Nie ma w niej zbędnego dydaktyzmu.

Uważam, że warto sięgnać po tę pozycję, gdyż opisane w niej historie potrafią skłonić do refleksji. Poiweść idealna dla osób zainteresowanych twórczością Katarzyny Grocholi oraz dla osób niezbyt wymagających.

Krótkie historyjki z życia autorki lub jej bliskich znajomych i ich znajomych:). Ciekawe, mądre i dość trafne spostrzeżenia/dygresje. Czasem jest zabawnie, czasem nostalgicznie a czasem nieprawdopodobnie. Bardzo lubię styl Pani Grocholi.
Z książki dowiedziałam się kilku informacji o samej autorce: że np. otacza się ona wieloma intrygującymi osobami, ma lodówkę w zabudowie, że lubi psy i ma jednego małego białego z wyspy Rodos (który notabene również się tak wabi), itd., itp.:)
Miła i lekka lektura na wakacje, którą czyta się szybko i przyjemnie. Idealna do porannej kawy, popołudniowego deseru, czy wieczornego drinka :) Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę ksiązek.

Avatar użytkownika - angelikapartyka
angelikapartyka
Przeczytane:2019-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka bardzo lekka i humorystyczna, na rozluźnienie się. Polecam :)

Trzepot skrzydeł, Kryształowy Anioł
Katarzyna Grochola0
Okładka ksiązki - Trzepot skrzydeł, Kryształowy Anioł

Kolekcjonerskie wydanie wszystkich dzieł najpopularniejszej współczesnej pisarki, która zmieniła oblicze polskiej literatury i podbiła serca czytelników...

Zjadacz czerni 8
Katarzyna Grochola0
Okładka ksiązki - Zjadacz czerni 8

Nowa powieść Katarzyny Grocholi. O miłości! Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. Zaskakujący splot ludzkich losów, których tylko...