Początki (prawie) wszystkiego

Skąd się wzięliśmy? Jak to się wszystko zaczęło? To najbardziej fundamentalne pytania we wszechświecie. Odpowie ci na nie ta zachwycająca wizualnie książka, wypełniona po brzegi przemawiającymi do wyobraźni i nierzadko dowcipnymi infografikami, ciekawostkami i faktami. Napisali ją i zilustrowali redaktorzy uznanego magazynu "NewScientist", a wprowadzeniem opatrzył sam profesor Stephen Hawking.

"Początki (prawie) wszystkiego" to wybór współczesnych historii o różnego rodzaju początkach ukazanych z punktu widzenia nauki. Zawiera najważniejsze, najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty w 53 rozdziałach, prezentujących niesamowicie szerokie, wręcz oszałamiające spektrum zagadnień – jest tu (prawie) wszystko o początkach (prawie) wszystkiego: wszechświata, życia, cywilizacji – znakomicie wyjaśnione i zilustrowane!

"Zawsze fascynowały mnie początki. Jako dziecko często spacerowałem po wybrzeżu Yorkshire z mamą, tatą i siostrą; kiedy wydłubywaliśmy z klifów amonity, belemnity i wymarłe małże, zastanawiałem się: Skąd one się wzięły? Jak wyglądała Ziemia, kiedy żyły?
Dwadzieścia lat temu, kiedy zostałem dziennikarzem popularnonaukowym, zdałem sobie sprawę, jak silnie historie o początku świata oddziałują na naszą wyobraźnię. »Skąd się wzięliśmy?« to jedno z najbardziej głębokich, fundamentalnych pytań, jakie sobie zadajemy. (Inne to: »Jak należy żyć?« oraz »Dokąd zmierzamy?«, ale te zostawmy na inną okazję). Jestem przekonany, że częścią natury ludzkiej jest obserwowanie świata lub stawianie egzystencjalnych pytań i rozważanie: »Jak to możliwe?«.
Oto znów wyruszam w podróż w czasie w poszukiwaniu początków. Jestem bardzo dumny z tej książki. Była to dla mnie wyprawa pełna odkryć i mam nadzieję, że okaże się nią również dla was."
Graham Lawton, autor tekstu książki

Początki (prawie) wszystkiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2020-10-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstał świat? Cywilizacja? Dlaczego śpimy? Kto wymyślił papier toaletowy? Po co uprawiamy seks? Nad tym ostatnim pewnie nie 😊 Naukowiec Graham Lawton podjął się próby znalezienia odpowiedzi na te pytania (i wiele innych). Z jakim skutkiem?

Bardzo mi się spodobała szata graficzna książki (to ona, na równi z intrygującym tytułem, skusiła mnie do zakupu): piękny papier, kolorowe fotografie, świetnie dobrana kolorystyka poszczególnych rozdziałów, dzięki czemu zamknięta książka układa się w barwy tęczy. Aż zachęca do czytania i oglądania. Oglądanie to prawdziwa przyjemność, z czytaniem jest trochę gorzej – chociaż wszystko zależy od rozdziału. Spodziewałam się sporej dawki wiedzy, podanej w lekkiej, przystępnej formie. I w niektórych rozdziałach dokładnie to dostałam, ale duża część jest tylko ślizganiem się po tematach, albo przebieganiem w dużym skrócie po trudnych teoriach, które – podane w ten sposób – są trochę niezrozumiałe dla laika. Tak potraktowano zwłaszcza rozdziały początkowe – o kosmosie, po których najwięcej sobie obiecywałam. Chyba po prostu o fizyce kwantowej i tajemnicach wszechświata nie da się opowiedzieć skrótowo, choć na pewno można to zrobić w sposób znacznie ciekawszy, niż zrobił to autor. Lepiej wypada część dotycząca naszego codziennego życia – skąd się wzięły rozmaite powiedzenia, nawyki; a także część przyrodnicza – znajdziecie tutaj wiele ciekawostek, niezwykłych faktów, zdumiewających zjawisk.

Najbardziej wciągnął mnie rozdział dotyczący człowieka – jak rodził się język, jak to się stało, że zaczęliśmy się komunikować, co nas skłoniło do wypowiedzenia pierwszego słowa, dlaczego zaczęliśmy poruszać się na dwóch nogach, kiedy powstały rytuały grzebania zmarłych, a nawet.. skąd się biorą paprochy w pępku… Tematyka szeroka, ale i wyjaśnienie – mimo że znów dość skondensowane, jednak potraktowane z odpowiednią starannością.

Bardzo dobrym pomysłem w każdym z rozdziałów są tabele i kompendia podsumowujące – ubrane w proste formy graficzne, bardzo wpadające w oko i ułatwiające zapamiętywanie – więc jeśli szukacie książki, która rozszerzy Waszą wiedzę i przybliży tematy, które w szkole są tylko sygnalizowane – to dobrze trafiliście. W ogóle mam wrażenie, że ta książka została tak skonstruowana, żeby pomóc w nauce – zarówno wzrokowcom (te schematy, kolory, wykresy), jak i tym, którzy wolą opisy. Na pewno przyda się w szkole, jeśli chcecie błysnąć ciekawą wiedzą.

Komu ta książka może się spodobać? Wszystkim ciekawym świata i tego, co nas otacza, jak również tego, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jak kreowała się nasza tożsamość.

Podsumowując: kompendium wiedzy na różne tematy z różnych dziedzin nauki. Większe wrażenie niż treść – miejscami zbyt naukowa, a miejscami zbyt powierzchowna – robi piękna szata graficzna. Niemniej uważam, że to wartościowa książka, którą spokojnie można podarować nastolatkowi z pasją badawczą.

Forget Me Not
Julie Soto