Poczęcie

Alex i Leslie Twisdenowie prowadzą ekskluzywne życie. Oboje mają fantastyczną pracę, mieszkają w luksusowym domu na Manhattanie, są kochającym się małżeństwem. Nie mają jednak dzieci i w miarę jak zmieniają kolejnych lekarzy i kliniki leczące bezpłodność, ich oczekiwanie na własne dziecko zmienia się w obsesję. Ostatnią próbą, która ma sprawić, że ich marzenie o rodzicielstwie się spełni, jest podróż do Słowenii, gdzie poddają się bolesnej i przerażającej procedurze. Kończy się ona sukcesem. Leslie rodzi... Konswekwencje tego są jednak straszliwe.

Dziesięć lat później rozpieszczane i uwielbiane bliźniaki - Adam i Alice - wciąż zamykane są na noc w swoich pokojach. Słyszą dobiegające z sypialni rodziców dzikie i wywołujące dreszcze odgłosy.

Desperacko chcąc przeniknąć tajemnicę rodziców, Adam i Alice uciekają z domu. Chcą poznać prawdziwą naturę mężczyzny i kobiety, którzy ich wychowują. Odkrycie, którego dokonają, odwróci do góry nogami wszystko, co dotąd wiedzieli o swoich rodzicach. Od tej pory będą zmuszeni już tylko przed nimi uciekać.

Informacje dodatkowe o Poczęcie:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2015-03-03

Kup książkę Poczęcie

Poczęcie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Nie czytałem wcześniej żadnej książki Chase Novaka, więc do tej podszedłem z dużym zainteresowaniem. Stało się tak dzięki okładce, która w sposób oczywisty nawiązuje do "Dziecka Rosemary autorstwa Iry Levina. Miałem tylko nadzieję, że tym razem nikt nie chce wcisnąć za pomocą tego nawiązania mało wybitnego dzieła. Nadzieja jednak umarła ostatnia. Horror Chase Novaka ma tyle wspólnego z "Dzieckiem Rosemary" co okładka, ale jest godnym polecenia i na swój sposób oryginalny.

Alex i Leslie Twisdenowie są zamożną parą mieszkającą w Nowym Jorku. Od dłuższego czasu starają się o potomstwo, jednak wszystkie próby idą na marne. Nie pomagają wizyty u specjalistów, a upragnionego dziecka dalej nie ma. Powoli tracą nadzieję. Alex usłyszał od swojego kolegi prawnika o pewnym słoweńskim lekarzu, który specjalizuje się w tym temacie. Razem z Leslie dochodzą do wniosku, że może to jest właśnie ich ostatnia szansa.  Wyruszają do odległej Lublany, by tam poddać się tajemniczemu zabiegowi. Okazuje się, że po nie długim czasie od zabiegu przyniósł on skutek, jednak cena za to jest olbrzymia. Alex i Leslie nie są jej jeszcze świadomi...

Po 9 miesiącach Leslie rodzi bliźniaki. Od tego momentu zaczyna się prawdziwa historia. Mija dziesięć lat od narodzin Adama i Alice, którzy co noc zamykani są w swoim pokoju z zakratowanymi oknami, a klucz do niego jest strzeżony przez rodziców. Nie mają przyjaciół, nie mogą mieć też w domu zwierząt. Jedno może liczyć tylko na drugie. Co noc słyszą budzące grozę odgłosy z sypialni ich rodziców. We dwoje postanawiają uciec. Uważają, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Poznają szokującą prawdę o swoich rodzicach.

Powieść napisana jest dynamicznie, z każdą chwilą już od samego początku czuć narastającą atmosferę niepokoju. Domyślamy się, że coś jest nie tak, a kulminacją tego jest fakt, że na jaw wychodzą objawy genetycznych eksperymentów słoweńskiego lekarza. To nie dzieci są tutaj zagrożeniem - one są zdrowe i normalne. Grozę budzą tutaj rodzice, którzy oddają się mrocznym instynktom i zamykają dzieci na noc w sypialni - w obawie przed sobą.

Novak stworzył świat z prawdziwymi, ludzkimi problemami, walką o przeżycie i marzenia. Pokazuje, jak ciężko czasami jest podjąć właściwą decyzję. Dobry horror wzbudza strach, obrzydzenie i niepokój. Te cechy są tutaj obecne. "Poczęcie" jest horrorem, który nic nowego nie wnosi do tego gatunku - lektura na raz, dobrze napisana. Książkę czyta się bez specjalnego zachwytu, ale i bez bólu.

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981