Pod burką

„Jamila Barakzai, twoje dni są policzone. Proś miłosiernego Allaha, żeby wybaczył ci wszystkie grzechy. Przygotuj się: wkrótce umrzesz”. Straszona śmiercią przez talibów, pozostawiona samej sobie przez zwierzchników, Jamila uparcie odmawia zdjęcia munduru. Od najmłodszych lat marzy tylko o tym, by być policjantką i służyć swojemu krajowi. Nie wystarcza jej jednak wyobraźni, by zdać sobie sprawę, że powołanie przekształci jej życie w bezustanną walkę z odziedziczonym po przodkach porządkiem rzeczy, z dyktaturą społeczeństwa patriarchalnego, z fundamentalistycznym fanatyzmem. Jest to wojna codzienna, odważna i prowadzona nieustępliwie. Z narażeniem życia.

Informacje dodatkowe o Pod burką:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-11-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7648-984-1

Kup książkę Pod burką

Pod burką - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
"Pod burką" to książka oparta na faktach. Jej autorką, a zarazem główną bohaterką jest Jamila Barakzai. Jest to kobieta nieprzeciętna, odważna, uparta, zadziorna, pełna ambicji i woli walki o lepszy świat (walki, która nie jeden raz mogła zakończyć się dla niej tragicznie) - wbrew niezmiennie szablonowemu portretowi afgańskiej kobiety - wiecznej ofiary. Jamila postanawia zostać policjantką. Narażając wielokrotnie swoje życie wytrwale dąży do równego traktowania kobiet w swoim kraju. Książka ukazuje brutalne zasady jakie rządzą w Afganistanie, gdzie za kradzież pomarańczy dwa samochody rozrywają dziesięcioletnie dziecko. Jej poświęcenie, determinacja i odwaga zaimponowały mi i poruszyły do głębi.
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Historia oparta na faktach. Opis życia muzułmanki, która odważyła się zostać policjantką. Przez to ona i jej rodzina musi się ukrywać i jest prześladowana przez talibów. Najmłodszy brat zostaje shwytany, aby wydał gdzie jest jego wiarołomna siostra. "Muszę długo naciskać, aż wreszcie, między jednym a drugim szlochem, wyznaje mi, że przywiązali go nagiego do stołu i pięćdziesiąt razy przykładali mu do narządów plciowych kabel elektryczny".  Dużo cennych wiadomości o życiu kobiet w Afganistanie.