Podejrzany

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-06-06

To nie żarty, to nie przelewki, tu się dzieje, i to jak!

W roku 2014 Daniel Wyrwa był jeszcze żołnierzem 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach, a Maria Zimnicka - dobrze zapowiadającą się aplikantką adwokacką. Daniel, delikatnie mówiąc, nie miał dobrej reputacji. Wszyscy - poza Marią - wiedzieli o jego problemach z prawem, z narkotykami, ze skłonnością do przemocy i do maczania palców w nielegalnych przedsięwzięciach, ale przecież miłość nie wybiera... Maria urodziła córeczkę, Daniel wylądował na odwyku, Maria wyszła za mąż za kolegę z dzieciństwa, a potem... Potem zrobiło się szybko, ostro, groźnie, błyskotliwie, zaskakująco i wciągająco. Fani Pauliny Świst dostaną więcej, niż oczekują, nowi czytelnicy natychmiast sięgną po jej wcześniejsze książki. Gwiazda świeci coraz jaśniej!

Kup książkę Podejrzany

Opinie o książce - Podejrzany

Avatar użytkownika - gala
gala
Przeczytane:2018-09-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018, Posiadam,

Kolejna książka autorki, która wciąga od samego początku, z niegrzecznymi i tajemniczymi bohaterami. „ Podejrzany „ opiera się na tym samym schemacie, co dwie poprzednie książki. Kryminalne wątki połączone z romansem, gdzie dwójka bohaterów prowadzi ze sobą swoistą grę damsko –męską, okraszoną „ ostrym językiem „. Mieszanka silnych charakterów, uporu i zadziorności.

Poznajemy dalsze losy osób z bliskiego otoczenia prokuratora Zimnickiego, doskonale znanego z całej serii. Tym razem głównymi bohaterami są siostra prokuratora, Maria i brat komisarza Wyrwy, Daniel. W „ Komisarzu „ poznajemy część ich burzliwej wspólnej historii, obecnie autorka cofa się w czasie, aby dokładniej przedstawić perypetie tej dwójki, która od samego początku pasuje do siebie niczym kwiatek do kożucha, a jednak ich do siebie ciągnie. Kiedy Marysia jest w ciąży i na jaw wychodzi uzależnienie Daniela od narkotyków, ich życie sypie się niczym domek z kart. Daniel ląduje na odwyku, urażona Marysia wychodzi za mąż i rodzi córeczkę. Gdy Daniel ponownie pojawia się w jej życiu, chcąc ją odzyskać i swoje dziecko rozpoczyna się „ ostra jazda”.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie kreacja postaci Daniela Wyrwy, który w „ Komisarzu „ jawił mi się, jako zwykły bandzior i nie bardzo wzbudził moją sympatię. Obecnie okazał się, że jest nie tylko troskliwym i kochającym ojcem, ale także silnym i odważnym mężczyzną, który dla swoich bliskich jest gotów poświęcić wszystko.

Paulina Świst zafundowała w „ Podejrzanym „ bardzo dobrze skonstruowane śledztwo, co chwila zaskakują nowe tajemnice i zagadki. Ta część podobała mi się chyba najbardziej, bo widać, że autorka się rozwija. Jeżeli wcześniej były to erotyki okraszone sensacją, to teraz doszło do zamiany i jest to raczej sensacją przeplatana erotyką, co moim zdaniem wyszło powieści na plus.

Teraz, gdy cały cykl „ Prokuratora „ jest już poza mną, mogę pozwolić sobie na stwierdzenie, że Paulina Świst napisała całą serię jednocześnie. Zarys fabuły wskazuje, że wszystkie części były pisane razem, jako całość, a podzielenie tej historii na trzy odrębne książki i pojawienie się ich w sprzedaży w pewnych odstępach czasu, to raczej rodzaj zabiegu marketingowego, który miał skutecznie podsycać emocje czytelników. Nie jest to twórczość, która ma pretendować do wybitnej literatury, a stworzona dla rozrywki i przyjemności czytelnika. Bawić, cieszyć i wciągać w swój świat. Lekka, przyjemna historia ze zwariowanymi bohaterami, była tym, czego właśnie potrzebowałam, bo są momenty w życiu, kiedy nie zawsze szuka się ambitnej literatury. Moim zdaniem Paulinie Świst to doskonale się udało, tworzy naprawdę dobre książki w swojej kategorii, bo każdemu jest potrzebna chwila rozrywki, oderwania się od rzeczywistości.

Kończąc „ Podejrzanego „ zastanawiałam się, czy autorka wymyśliła ciąg dalszy tej historii, obstawiałam nawet, kogo obsadzi w roli głównej. Pisząc opinię wiem już, że w listopadzie ukaże się nowa seria " Karuzela ", po którą może sięgnę podczas kolejnych wakacji.

„ Wiesz, czemu boję się wódki z sokiem? Bo po wódce z sokiem nie boję się niczego. „

Książki autorstwa Pauliny Świst swoją specyficznością wzbudzają wiele kontrowersji wśród czytelników. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Nie ma nic po środku. Ja również nie jestem wyjątkiem od tej reguły. Paulina Świst wraz ze swoim „Prokuratorem” zaskarbiła sobie specjalne miejsce w moim czytelniczym sercu. Lekka, przyjemna historia ze zwariowanymi bohaterami była tym czego właśnie potrzebowałam. Dlatego kiedy nadarzyła się okazja do przeczytania kolejnej powieści Świst to nie wahałam się ani chwili. Byłam przekonana, że również okaże się świetną książką.

„-Wiesz czemu boję się wódki z sokiem? Bo po wódce z sokiem nie boję się niczego.”

Po lekturze „Komisarza” myślałam, że nie do końca polubię się z Danielem Wyrwą. Wtedy wydał mi się on takim typowym bandziorem, który dba tylko i wyłącznie o swoje dobro. Więc jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że Siwy jest niesamowicie troskliwym i kochającym ojcem, a zarazem silnym i odważnym mężczyzną, gotowym poświęcić wszystko dla dobra swoich bliskich. Zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Myślałam, że autorka przedstawi go tak samo jak w poprzednim tomie i co najwyżej wytłumaczy dlaczego takim się stał. Tymczasem Paulina Świst bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Dzięki temu zabiegowi (i nie tylko) „Podejrzanego” czytało mi się jeszcze przynajmniej niż poprzednie części. W zasadzie pochłonęłam go naprawdę błyskawicznie, bo zaledwie w ciągu kilku godzin. Nie ma zresztą co się dziwić, ponieważ mamy tutaj wartka akcja, ciekawa fabuła, przezabawne dialogi i świetnie wykreowanych bohaterów, którzy nie pozwalają oderwać się od lektury nawet na chwilę. W tej części naprawdę widać, że autorka ciągle się rozwija i doskonali swój warsztat.

„Stań tu. - Zimny wskazał Marysi miejsce.
-Nie zmieszczę się.
-Wjechałbym tam jelczem z naczepą - rzuciłem usłużnie z tylnego siedzenia.
-Rzecz jasna! Jest coś, w czym nie jesteś absolutnie doskonały, milordzie?”

„Podejrzany” jest lekką i niezobowiązująca lekturą idealnie nadającą się na jeden z letnich wieczorów. Można się z nim odprężyć, pośmiać i naprawdę miło spędzić czas. Polecam go jednak przede wszystkim osobą, które mają już za sobą dwa poprzednie tomy. Ponieważ Paulina Świst nawiązuje tutaj do wydarzeń tam rozgrywających się, przez co osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tą serią mogą czuć się odrobinę zdezorientowane.

Aleksandra
Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Podejrzany” autorstwa Paulina Świst.

Szukaj mnie na:

Dzieje się oj dzieje, do samego końca. Historia wzlotów i upadków Daniela i Marysi. Zagmatwane i pełne akcji. Piekne zakonczenie trylogii. I ten niedosyt ze to juz koniec. "Jak żyć?" -podsumowała moja koleżanka.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2019-11-21, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Podejrzany” jest trzecim tomem serii „Prokurator” Pauliny Świst. W roku 2014 Daniel Wyrwa był jeszcze żołnierzem 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach, a Maria Zimnicka – dobrze zapowiadającą się aplikantką adwokacką. Daniel, delikatnie mówiąc, nie miał dobrej reputacji. Wszyscy – poza Marią – wiedzieli o jego problemach z prawem, z narkotykami, ze skłonnością do przemocy i do maczania palców w nielegalnych przedsięwzięciach, ale przecież miłość nie wybiera… Maria urodziła córeczkę, Daniel wylądował na odwyku, Maria wyszła za mąż za kolegę z dzieciństwa, a potem...

Daniela poznajemy już w drugim tomie serii i to niekoniecznie z dobrej strony. Jest tam delikatnie nakreślony jakiś konflikt między nim a siostrą Zimnego. W tym tomie poznajemy całą prawdę o tym co łączyło i w sumie nadal łączy chłopaka z Marią.

Powieść niby podobna do poprzednich ale jednak nieco inna. Podobnie jak dwie poprzednie części historia przedstawiona jest z punktu widzenia i Daniela, i Marysi. Jest sporo seksu ale nie wulgarnego. No i jest wciągająca, szybka akcja. Pisarka wprowadziła fajny element, bo opowiada całą historię etapowo. Śledzimy bieżące wydarzenia ale również możemy prześledzić wszystko co wydarzyło się kilka lat wcześniej.

Bohaterowie są nieco sztampowi – on zły, ona panienka z dobrego domu. Jednak mimo wszystko przy trzecim tomie wciągnęłam się w ich w ich świat. Tak więc wiedziałam czego mam się spodziewać. Nawet szczerze mówić ich polubiłam. Aż szkoda się z nimi żegnać.

Cała seria jest typu łatwe, lekkie i przyjemne. Ci, którzy oczekują kryminału, mogą się rozczarować. Ci, którzy oczekują książek w stylu Greya też mogą być rozczarowani. Całkiem fajna lektura do poduszki.

Książka którą szybko się czyta. Nieco mniej trzymająca w napięciu niż poprzednie dwie części.

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2019-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,
Komisarz
Paulina Świst0
Okładka ksiązki - Komisarz

Zuzanna Kadziewicz żyje jak pod kloszem. Kochający ojciec-biznesmen trzyma nad ukochaną jedynaczką parasol finansowy. Zuzanna pracuje jako...

Sitwa
Paulina Świst0
Okładka ksiązki - Sitwa

"Sitwa" Pauliny Świst to kolejny mocny tytuł w dorobku najgłośniejszej polskiej debiutantki ostatnich lat. Po bestsellerowej "Karuzeli" przyszedł czas...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska