Podręcznik wojownika światła

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 2000-04-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-904230-4-9
Liczba stron: 155
Tytuł oryginału: Manuel do Guerreiro da Luz
Język oryginału: portugalski
Tłumaczenie: Barbara Stępień
Ilustracje: -

Ocena: 3.93 (14 głosów)

Zbiór krótkich przypowieści i przemyśleń, w których Coelho zawarł esencję swojej filozofii życiowej. "Wojownik Światła" patrzy nieznajomym głęboko w oczy i mówi o miłości od pierwszego wejrzenia. Broni poglądów, które innym mogą wydać się śmieszne. Nie lęka się opłakiwać starych smutków ani radować się nowymi odkryciami. Kiedy czuje, że nadeszła pora, porzuca wszystko i wyrusza na poszukiwanie przygód...

Kup książkę Podręcznik wojownika światła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Podręcznik wojownika światła

Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Podręcznik Wojownika Światła"- to bardzo pouczające rady dla tych którzy chcą walczyć o wiarę.. Są to słowa Prawdy... Są to słowa Wojny ale na słowa... Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Z pewnością nie jest to książeczka, którą czyta się od deski do deski. Wraca się do niej , gdy się ma chęć - bo dopiero wtedy jej sens może do nas dotrzeć. Wiem jedno, każdy z nas może zostać Wojownikiem Światła, a błędy, które popełniamy w codziennym życiu, powinny być dla nas swoistą lekcją, bo przecież mimo tego, że je popełniamy możemy być wartościowymi ludźmi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Co prawda Paulo Coelho jest autorem, z którego już "wyrosłam", ale ta książka pozostanie w mojej biblioteczce na zawsze. Mądra i poruszająca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Podręcznik Wojownika Światła" zawiera cenne wskazówki, a także skłania do wielu przemyśleń. Nie ma tutaj żadnej akcji, bohater jest tylko jeden - Wojownik Światła. Jest to po prostu zwykły człowiek, któremu także zdarza się popełniać błędy, mieć chwile zwątpienia i słabości. Autor daje nam pewne wskazówki, rady, jak powinniśmy żyć, postępować, jednak każda decyzja należy tylko i wyłącznie do nas samych. To od nas zależy, jak pokierujemy swoim życiem, jak je przeżyjemy.Książka nie tylko zmusza do refleksji, ale także pozwala zrozumieć pewne rzeczy, spojrzeć na różne momenty życia w inny, odmienny sposób. Książka ta jest godna polecenia czytelnikowi w każdym wieku. I tym młodszym i tym nieco starszym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-08-27, Ocena: 1, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Uwielbiam paladynów - wojowników walczących w imię swego boga, romantyzm rycerskości i jej idealizm. Widząc tytuł, pomyślałam więc: to książka dla mnie!
Nie była dla mnie.
Wojownik światła to w moim odczuciu postać szalenie sprzeczna we wszystkim co tylko możliwe, co sądząc po treści epilogu mogło być zgodne z wizją autora. Prawdopodobnie chodziło o nawiązanie do złożonej natury ludzkiej, ale do mnie w ogóle to nie przemawiało.
Dla mnie był to banał nad banałami. Chociaż interesuję się duchowością człowieka, przemyślenia głównego bohatera nie wniosły absolutnie niczego w moje życie i wyrażały jedynie aktualny wyraz ekspresji pisarza.
Gdyby nie to, że książkę czytało się szybko, a na kolejnych stronach umieszczono krótkie akapity, pozostawiając resztę przestrzeni pustą, pewnie bym się poddała. Przeczytałam ziewając.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo ciekawe studium nad życiem. Na niewielu stroniczkach autor zawarł wszystkie podstawowe i najważniejsze dogmaty jakimi powinna kierować się jednostka w dążeniu do Dobra.
 
Tytułowy Wojownik Światła jest „…człowiekiem, który umie docenić, jakim cudem jest życie: który do samego końca walczy o to, w co wierzy…”, natomiast jego podróż przez życie to nieustanna walka o przekonania i ideały.

„Wojownik skupia się na maleńkich cudach codzienności. Jeśli potrafi dojrzeć w nich to, co piękne, znaczy to, że i on nosi w sobie piękno, bowiem świat jest zwierciadłem, w którym odbija się twarz każdego człowieka. I choć wojownik dobrze zna swoje wady i ograniczenia, robi co w jego mocy, by zachować pogodę ducha w trudnych sytuacjach. Ostatecznie, świat zawsze stara się przyjść mu z pomocą, nawet jeśli wszystko wokół wydaje się temu przeczyć.”

Każdy z nas jest takim wojownikiem, który powinien pielęgnować w sobie to, co dobre, a odrzucać zło.

„Gromadzić w sobie miłość oznacza szczęście, gromadzić nienawiść to klęska… Ten kto nie widzi małych problemów zostawia otwarte drzwi, przez które wdzierają się wielkie tragedie…”

Książeczka skupia to co najważniejsze dla człowieka. Zawiera wzory postępowań, jest kodeksem i drogowskazem. Cała jej treść zawiera się w sentencjach, a każda z reguł jest ważna. W zasadzie można by ją było cytować w całości.

Wciąż pozostaję pod dużym wrażeniem tej lektury i jestem pewna, że niejeden raz do niej wrócę. Napisana w bardzo ciekawy sposób zmusza do refleksji, godna jest polecenia każdemu czytelnikowi, który ma ochotę zatrzymać się na chwilę i spojrzeć przez pryzmat zasad średniowiecznego wojownika na siebie i swoje życie.

Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zielony_motyl
zielony_motyl
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 2, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - patita1990
patita1990
Przeczytane:2012-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam

Każdy potrzebuje zwierciadła, w którym mógłby się przejrzeć. Pewnie dlatego jedna połowa świata rozgląda się za swoją drugą połową. Paulo...

Miłość: Myśli zebrane
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Miłość: Myśli zebrane

Pięknie wydana i bogato ilustrowana książka, wypełniona myślami i aforyzmami brazylijskiego mistrza na temat miłości. Tej do człowieka, do świata, do Boga...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Pozwól, aby wróg uwierzył, że nie odniesiesz wielkich korzyści z decyzji o ataku - w ten sposób osłabisz jego zapał.


Więcej

Nie wstydź się wycofać na chwilę z bitwy, jeśli czujesz, że wróg jest silniejszy - liczy się bowiem koniec wojny, nie zaś pojedyncze utarczki. […] Podczas wojny zdolność zaskoczenia wroga jest kluczem do zwycięstwa.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy