Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii

Naukowcy nazywają je Inia geoffrensis i wywodzą ich początki z pradawnego gatunku lądowych ssaków, które przed milionami lat wróciły do wody. Dla mieszkańców Amazonii różowe delfiny rzeczne to ,,boto", zmiennokształtni, którzy pod ludzką postacią i znając ludzkie pragnienia, wychodzą z wody, aby skraść duszę człowieka, a jego samego zaprowadzić do Encante, podwodnego świata cudów

Podróż różowych delfinów przeplata ze sobą starożytne mity i współczesną naukę. Opisuje fascynację autorki, szukającej tych nieuchwytnych stworzeń. Podczas czterech osobnych podróży Sy Montgomery podąża za delfinami - śledzi ich mityczną, historyczną i naturalną przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nie waha się przy tym wspinać na trzydziestometrowe drzewa, kąpać w wodzie, w której roi się od piranii, zażyć ayahuaski, bardzo silnego halucynogenu, dzięki któremu szamani porozumiewają się z delfinami, ani sterczeć na słońcu kilkanaście godzin tylko po to, żeby zobaczyć skrawek płetwy grzbietowej.

Starożytne legendy mówią, że delfiny od tysiącleci wskazują ludziom właściwą drogę. Sy Montgomery zabiera nas do tego pełnego cudów miejsca, w którym Amazonka stapia się z lasem, delfiny pływają wśród wierzchołków zatopionych drzew, a XXI wiek miesza się z początkami czasu.

Sy Montgomery jest przyrodczniką, pisarką, autorką scenariuszy telewizyjnych, która pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej książki były wielokrotnie nagradzane. Podczas innych wypraw gonił ją w Zairze rozwścieczony goryl srebrnogrzbiety, ugryzł ją nietoperz wampir na Kostaryce, rozebrał orangutan w Borneo i polował na nią tygrys w Indiach. Pracowała także w Manitobie przy jamie wypełnionej osiemnastoma tysiącami węży pończoszników, pielęgnowała tarantulę w Gujanie Francuskiej oraz pływała z piraniami, strętwami i delfinami w Amazonce. Mieszka w New Hampshire, gdzie swego czasu poznała Christophera Hogwooda, świnię, o którym napisała bestsellerową książkę Dobra świnka, dobra (Marginesy 2015).

Informacje dodatkowe o Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii:

Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,

Choć moją twórczość uważa się zwykle za naukową, wszystkie moje książki są historiami miłosnymi. A ta z pewnością jest najbardziej namiętna, jaką napisałam do tej pory.
Takimi słowami wita nas Sy Montgomery, znana podróżniczka oraz autorka książki Podróż różowych delfinów. Jest ona osobą, która już od dziecka fascynowała się dziką Amazonią, co kilka razy zaznacza we wstępie. Opowiada w nim o genezie swojej pasji, o podróżach, uwodzicielskiej mocy różowych delfinów, nieco o rodzinie, ale porusza także trudniejsze tematy, jak działania, które przyczyniają się do wymierania Amazonii...  Z początku Sy Montgomery nie zdawała sobie sprawy z istnienia różowych delfinów w rzekach Amazonii, ale kiedy tylko o nich usłyszała, zaczęła ślepo za nimi podążać. Autorka marzyła o tym, aby zobaczyć choć fragment płetwy owego zwierzęcia. Różowe delfiny, w przeciwieństwie do znanych nam ich braci, nie wyskakują z wody i nie lubią obnosić się ze swoją obecnością. To stworzenia tajemnicze, a wręcz mistyczne, bowiem tubylcy zwą ich zmiennokształtnymi i uważają, że różowe delfiny używają swoich uwodzicielskich mocy, aby porwać człowieka do podwodnego świata cudów... Sy Montgomery bez wątpienia częściowo tego doświadczyła, gdy udało jej się popływać z tymi niesamowitymi stworzeniami...  W Podróży różowych delfinów autorka opowiada o butlonosych ssakach z punktu widzenia dawnych wierzeń oraz własnego, bardziej naukowego. Zdradza przed czytelnikiem swoje myśli i spostrzeżenia na ich temat, dzieli się swoją pasją. O wszystkim pisze niezwykle namiętnie, relacjonując swoją podróż oraz amazońską faunę i florę w zjawiskowo przepiękny sposób. Zazdroszczę jej niesamowitych przygód, rozmów z tubylcami i wysłuchiwania ich pieśni oraz oglądania rdzennych tańców, nawet wspinaczek na wysokie drzewa! Zakochałam się w jej stylu i - dzięki jej opowieści - w samej Amazonii. Przepiękne ilustracje i zdjęcia dały mi namiastkę tego, co szansę miała zobaczyć autorka i - teraz jak ona wcześniej - tak ja pragnę więcej! Więcej Amazonii! Jednak różowe delfiny i niewiarygodne przygody to nie wszystko. W historii miłosnej Sy Montgomery nie brakuje bardziej posępnych tematów. Autorka zwraca uwagę na zagrożenia, w których znajdują się różowe delfiny i cała Amazonia. Do dziś zniszczono jedną piątą tego regionu i - w związku z tym - nad dzikimi lasami wisi czarna chmura... Sy Montgomery odsłania przed czytelnikami również smutne i prawdziwe przemyślenia, pełne nieszczęśliwych zakończeń... Wzywa ten sposób do pomocy w ochronie Amazonii. Muszę przyznać - bardzo skutecznie.   Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii już od pierwszych stron okazała się nadzwyczajną pozycją, od której nie potrafiłam się oderwać. Być może sprawiła to pozytywna obsesja na punkcie Amazonii autorki, być może przepiękne wydanie, a może uwodzicielska moc różowych delfinów? Miłośnicy powieści podróżniczych zakochają się w tej książce bez pamięci. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2016-03-14, Przeczytałam,

Jako dziecko uwielbiałam programy przyrodnicze. Gdyby nie kurczący się za sprawą wielu obowiązków czas, pewnie i dziś siadałabym w niedzielne przedpołudnia przed telewizorem, rozpływając się na widok pingwinów, papug i dziewiczej przyrody Ameryki Południowej. O tej ostatniej, oraz zamieszkujących ją różowych delfinach, w cudowny sposób opowiada Sy Montgomery.

Obdarzone wyjątkową inteligencją rzeczne delfiny wyróżniają się pośród wszechobecnej zieleni skórą w kolorze jasnego różu. Zamieszkują rozległe tereny Amazonki i połączonych z nią rzek. Sy Montgomery podróżuje śladami tych wspaniałych zwierząt, których zachowania uderzająco przypominają ludzkie interakcje. Lubią bawić się nie tylko między sobą, ale też z człowiekiem, którego chętnie obserwują i naśladują.

Choć dla naukowców są prawie nieuchwytne, autorka z ogromną determinacją szuka wszelkich śladów tych kapryśnych ssaków. Od wieków otacza je aura tajemniczości za sprawą legend i wierzeń rozpowszechnianych przez miejscowych. Zwierzętom tym przypisuje się magiczne zdolności, a turystów i dzieci ostrzega się przed zauroczeniem pięknymi młodzieńcami, których formę przybierają różowe delfiny. Może to właśnie magia sprawia, że Sy Montgomery nie potrafi zaprzestać poszukiwań tych uroczych zwierząt.

Ostatnie rozdziały to nagroda dla cierpliwych, którzy rozumieli nieobecność delfinów i wypełniające pustkę opowieści o dawno zapomnianym świecie. Przebłyski dawnej świetności wciąż można dostrzec w Amazonii XXI wieku - doświadczającej krzywdy przez chciwych biznesmenów i destrukcyjnego wpływu globalizacji. Ten dymny las, wraz z życiodajnymi rzekami i niezwykłymi gatunkami roślin i zwierząt, ofiaruje swoim mieszkańcom pożywienie i dach nad głową, a turystom i badaczom obszar od wieków wzbudzający zainteresowanie.

Amazonia to ucieleśnienie naturalnego bogactwa, które człowiek niszczy dla własnej korzyści. Pozwala na ingerencję postępu technologicznego w miejsca, które powinien pozostawić samym sobie. Tylko wtedy będzie można w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, podziwiać niecodzienne zwierzęta i majestatyczną przyrodę. Na szczęście, jak pisze, Sy Montgomery, pojawiło się nikłe światełko w tunelu. Miejscowi w porozumieniu z biologami i aktywistami strzegą swojego dziedzictwa i chronią je przed nieodpowiedzialnymi ludźmi. "Podróż różowych delfinów" to niezwykła relacja z wyprawy nie tylko na inny kontynent, ale też do czasów prehistorycznych. Polecam wszystkim wrażliwym na los naszej planety.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Ptakologia
Sy Montgomery0
Okładka ksiązki - Ptakologia

Mądre kury (czasem mądrzejsze od ludzi), gołębie (których heroizm podczas wojen nieraz został doceniony, a odnajdywanie drogi do domu wciąż pozostaje...

Dobra świnka, dobra. Niezwykłe życie Christophera Hogwooda
Sy Montgomery0
Okładka ksiązki - Dobra świnka, dobra. Niezwykłe życie Christophera Hogwooda

Kiedy Sy Montgomery przygarnęła cherlawego prosiaka, nie miała pojęcia, że ta istota – początkowo nie większa od kota – podaruje jej to...