Podróż. Wielka Panda i Mały Smok

Tom 2 cyklu Wielka Panda i Mały Smok

Niecierpliwie oczekiwana kontynuacja międzynarodowego bestsellera "Wielka Panda i Mały Smok". Z pięknymi ilustracjami zainspirowanymi japońską kaligrafią i drzeworytami.

Historia przyjaźni, która pozwala odkrywać świat i samego siebie, przekazuje odwieczne mądrości i koi niepokoje współczesnych dusz.

Książka dla czytelników w każdym wieku, oferująca wsparcie dla każdego, kto rozpoczyna niepewną przygodę - nową pracę albo tylko nowy dzień. Pełna życzliwości, nadziei i odwagi.

Dwójka nieprawdopodobnych towarzyszy kontynuuje podróż. Im dalej są od domu, tym stają się sobie bliżsi. Wyruszyli w drogę, ponieważ Mały Smok czuł się nieszczęśliwy i kiedy zwierzył się z tego Wielkiej Pandzie, ta postanowiła uleczyć jego duszę. Uznała, że każda zmiana będzie lepsza niż stanie w miejscu. Więc ruszyli w drogę. Czy mają jakiś cel? A może nie ma on znaczenia, bo ważne jest to, co zobaczą, poczują i co przydarzy im się w podroży. I nawet jeśli w wędrówce przez obce lądy na ich drodze staną przeszkody, które wydadzą się nie do pokonania, to dwójka przyjaciół nauczy się akceptować to, że wyzwania są częścią życia i są niezbędne, żeby się rozwijać. A czasem zła ścieżka prowadzi do właściwej drogi.

Informacje dodatkowe o Podróż. Wielka Panda i Mały Smok:

Podróż. Wielka Panda i Mały Smok - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewapajdzik-metel
ewapajdzik-metel
Przeczytane:2023-01-15,

Lubię książki, które pomagają się wyciszyć, zatrzymać na chwilę w tym szalonym tempie życia i spojrzeć chłodnym okiem na własną codzienność. Zdarza się, że w  obszernym wolumenie, znajdziemy mniej wartościowych treści, niż w krótkiej książce, gdzie mądrości oraz starożytne cytaty stanowią główną zawartość. Dokładnie tak jest w kolejnej książce z uroczą parą przyjaciół: Wielką Pandą i Małym Smokiem, noszącej tytuł „Podróż”. O wcześniejszych przygodach Pandy i Smoka, pisałam Wam tutaj (klik).

James Norbury skupia uwagę czytelników na motywie podróży, podczas której bohaterowie odkrywają prawdę o sobie nawzajem, uczą się pokonywać strach, walczyć ze słabościami i odnajdują drogę do nowego początku. Ten tytuł jest świetnym motywatorem do zmian w naszym życiu, podejmowania nowych wyzwań i podążania w nieznanym dotąd kierunku. Zaskakujące, jak przypadkowe sytuacje pomagają udzielić odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Każda zmiana wymaga wysiłku i odwagi, ale żeby jej sięgnąć, nie możemy stać w miejscu, musimy zrobić ten pierwszy krok, by zawalczyć o własne szczęście.

Kopalnię mądrych sentencji dopełniają zachwycające ilustracje, wydobywające głębię cytowanych słów.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-12-04,

„Podróż. Wielka Panda i Mały Smok” to kontynuacja „Wielkiej Pandy i Małego Smoka”, czyli książki która podbiła moje serce. Teoretycznie jest to opowiadanie dla dzieci, ale w praktyce jest to książka dla czytelnika w każdym wieku. Ma ona w sobie ogromny mistycyzm i pozwala nam zajrzeć w głąb własnej duszy. Przede wszystkim przesiąknięta jest ona na wskroś życiową mądrością przy czym genialnie porusza struny ludzkich serc. Opowiada o odwadze, potrzebach zmiany i lękach które temu towarzyszą. Mówi o ryzyku przez które ciągle możemy tkwić w miejscu.

Za sprawą dwóch zwierzęcych postaci i ich podróży przez wielką wodę Norbury subtelnie mówi o przyczynach, które nie pozwalają nam realizować własnych marzeń i iść do przodu. Jednak zaraz obok tego niesie ukojenie i pokazuje jak sobie z tym radzić. Jak czerpać energię z otaczającego nas świata i odnaleźć w sobie odwagę. Wielka Panda i Mały Smok przypominają nam, że nic w naszym życiu nie dzieje się przez przyczyny.

Na szczególną pochwałę zasługuje także wydanie książki. Twarda oprawa i co najważniejsze zachwycające ilustracje zainspirowane japońską kaligrafią i drzeworytami. Jestem pewna, że książka ta znajdzie szczególne miejsce w sercu niejednego czytelnika.

„Nawet najgorsza nawałnica kiedyś się kończy …”

Podróż. Wielka Panda i Mały Smok to kontynuacja Wielkiej Pandy i Małego Smoka. Jednak tym razem w formie zadziwiającego opowiadania autor przeprowadza nas przez życie. Życie każdego z nas, pełne nieoczekiwanych wydarzeń, chwilami smutne, ale często radosne i zadowalające.

Przyjaciele wyruszają w podróż w nieznane. Życiową podróż w poszukiwaniu sensu życia, jak również odpowiedzi na nurtujące ich trudne pytania, na które często my również nie znamy odpowiedzi. Czasami do końca naszego ziemskiego życia nie poznamy ich, nieustannie poszukując sensu swojej egzystencji.  Jak to zazwyczaj bywa, w czasie podróży napotykają na różne przeszkody i przeciwności losu, a to ogromna burza z piorunami, a to ulewa czy wichura utrudniają dotarcie do celu. Ta ich podróż to znakomita alegoria do ludzkiego życia. Czyż nie jest tak, że w swojej wędrówce przez życie napotykamy codzienne bóle i rozterki, zmagamy się z problemami raz mniejszymi raz większymi. I nie wiemy, jaki osiągniemy cel …

„- Zmiana jest lepsza niż jej brak – stwierdziła Wielka Panda. - Nawet jeśli nie wiesz, dokąd cię poprowadzi”.

Lektura jest cudowna, minimalistyczna objętościowo, ale przekaz w niej tkwiący jest ogromny. Z tej pozornie małej książeczki bije blask mądrości życiowych, mnóstwo w niej złotych myśli i przekazów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Należy mieć na uwadze, że nie wszystko zostało przekazane dosłownie, wyłożone na tacy. To co najważniejsze tkwi zaszyte i nie wynika bezpośrednio z treści. To coś, do czego każdy sam musi dojść i wyczytać między wierszami. To co nie jest dopowiedziane i tajemnie ukryte jest najpiękniejsze. Cudowne i bardzo podnoszące na duchu, dodające wiatru w skrzydła codzienności i powodujące, że mamy ochotę iść dalej, realizować siebie i swoje marzenia. Dążyć do lepszego, oczywiście nie mam na myśli dóbr materialnych, ale naszą wewnętrzną przestrzeń życiową, która bardzo często jest ograniczona dążeniem do jeszcze większych bogactw materialnych. I one właśnie nam zasłaniają prawdziwy rozwój wewnętrzny, minimalizując przeżycia i wszelkie emocje. Czy nie jest się bogatym mając cudowne przeżycia i zadowolenie z wewnętrznej przemiany? Mając bogate wnętrze i być otwartym na oczekiwanie na to, co przyniesie nam przyszłość? Warto w życiu dążyć do zmiany, nawet nie mając przekonania, że to będzie zmiana na lepsze. Warto zaryzykować, nie wiele można stracić, a podróż w nieznane może być piękna i nieodgadniona …

„-Zabawne – odparła Wielka Panda – że proste rzeczy, jeśli patrzysz na nie świeżym okiem, przynoszą czasem najwięcej szczęścia”.

Ta opowieść uzmysławia nam, że najważniejsze w życiu jest, aby nie być samym. Aby mieć obok siebie drugą osobą, jej obecność to największy dar, jaki możemy sobie wyobrazić. Być z kimś i iść z nim przez życie to lekarstwo na niedogodności naszej chwilami szarej codzienności.

„-Nie sądzę, żeby świat był kiedykolwiek dokładnie taki, jak bym oczekiwał – powiedział Mały Smok. – A niektórych rzeczy nigdy nie zmienię. Ale myślę, że może ja się zmieniłem, i dzięki temu powoli nauczę się przyjmować rzeczy, których wcześniej nie umiałem zaakceptować”.

Arcydzieło, piękna i delikatna, nieskazitelnie czysta i subtelna. Mądra w całej okazałości. Oszczędna w słowach, ale bogata w przekazie. Wzbogacona prostymi i surowymi obrazkami, ale znakomicie wzbogacającymi przesłanie.

Lektura zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dziecko dopiero wkraczające w świat dorosłych może na starcie czerpać z niej życiowe mądrości i właściwie pokierować swoim życiem. Dorosły może razem z nią szukać dalszego rozwoju, szczęścia i swojej drogi ku większej pomyślności. Może z nią szukać swojego osobistego światełka w tunelu … światełka, które delikatnie świeci w oddali, ale pulsuje ogromną i tajemniczą mocą …

Podróż. Wielka Panda i Mały Smok powinna być obowiązkowo lekturą w szkołach, wartościowa i nieskazitelna. Z takiego dzieła powinny dzieci czerpać wzorce, które będą ich drogowskazem w dalszym dorosłym życiu.

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za tak piękną przygodę, emocjonującą i klimatyczną.

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2022-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam,

Przyjaźń niejedno ma oblicze, czasem jest widoczna z daleka, duża oraz głośna, radosna, ale bywają i takie, które dostrzec nie tak łatwo, są ciche, nie wymagają zbyt wielu słów i dotyczą tylko lub aż dwojga istot. Każda z nich ma ogromną wartość, ważne, że dano szansę jej rozwinąć się i co równie ważne dba się o nią, a także o siebie nawzajem. Przyjaciel widzi więcej, tego, co dobre, lecz co złe również, jedno i drugie prowadzi do czegoś nowego, ale niekiedy wymaga wsparcia, bycia tuż obok i towarzyszeniu w drodze do zmian.

Czy szczęście może być niekompletne? Jeśli czegoś mu brakuje to nie powinno nim być, chociaż czy na pewno? Kto jak nie bliska osoba jest w stanie pomóc by osiągnąć jego pełnię? Z dobrej woli, dla dobra drugiego, by poczuł się dobrze oraz odnalazł to, czego mu brakuje, w chwili kiedy potrzebuje, nie gdy nam będzie to na rękę lub znajdziemy czas. Razem można więcej, zwłaszcza podczas podróży w poszukiwaniu nieokreślonego, lecz niezbędnego do poczucia się szczęśliwym, znalezienia brakującego spokoju oraz uwolnienia się od smutku i niespełnienia. Wędrówka z przyjacielem jest czymś więcej niż jedynie pokonywaniem drogi, bywa też sposobem zrozumienia siebie oraz granic, nie pozwalających sięgnąć nie po więcej, a po coś nieznanego. Gdzieś pomiędzy tym, co już było i jeszcze przed nami często pojawia się strach, że zostaną utracone istotne dla nas rzeczy, ale jeśli ktoś jest przy nas dzieli się na dwojga i łatwiej dostrzec dobre strony, nie jedynie złe.

Opowieść filozoficzna wydaje się czymś ogromnie poważnym, nie dla wszystkich, wymagającym. Jednak w przypadku „Podróży. Wielkiej Pandy i Małego Smoka” nie ma takiego wrażenia ani przez chwilę, za to z każdą stroną otrzymujemy możliwość spojrzenia na świat z perspektywy, która jest niezwykle prosta i jednocześnie bardzo celnie wskazuje to, co na co dzień umyka nam. Po części lektura tej książki to przypominanie sobie o sprawach najprostszych i zarazem fundamentalnych, o jakich na co dzień zapominamy i bezustannie czasem pragniemy je sobie przypomnieć. James Norbury w prostej formie ujął refleksje, które zazwyczaj umykają nam, chociaż gdy już zostaną zapamiętane niejednokrotnie pomagają nam w trudnych chwilach. Osią tej historii jest przyjaźń, wystawiana na próby, nie wielkie, lecz takie, które wymagają zaufania i wiary w siebie oraz przyjaciela, przedstawiająca jej jasne i ciemniejsze strony, gdy zwątpienie daje o sobie znać oraz wciąż nie widać tego, do czego dążyliśmy. Autor w niewielu słowach przekazuje prawdy, o których inni piszą monumentalne rozprawy, lecz niekiedy słynne „mniej znaczy więcej” pokazuje swoją siłę i właśnie tak jest w przypadku „Podróży. Wielkiej Pandy i Małego Smoka”. Piękne, chociaż oszczędne ilustracje, są odzwierciedleniem tekstu i dopełniają jego przesłanie.

Wielka Panda i Mały Smok nie jest typową książką do "czytania".
Jest to raczej zbiór pewnych prawd i mądrości które mają nam pokazać że czasem warto się zatrzymać i rozejrzeć dookoła, a także że w życiu należy się cieszyć z małych rzeczy.

Ponadto książka jest bogata w przepiękne, proste i czytelne ilustracje.
Osobiście uważam, że tytuł ten jest dobrą pozycją aby wziąć go do ręki o każdej porze dnia i roku i otworzyć go w dowolnym miejscu, a wszystko po to by się zastanowić nas sensem każdej "rozmowy".

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2022-11-28, Ocena: 4, Przeczytałam,

Recenzja ,,Podróż. Wielka Panda i Mały Smok"

,,-Pomogę ci - odparła Wielka Panda.

-Pamiętaj, mój mały, razem możemy wszystko."

,,Podróż. Wielka Panda i Mały Smok" to książka wydana w 2022r. Autorem jest James Norbury. Mężczyzna ten pewnego dnia natkną się na książkę o buddyzmie, zaczął on zagłębiać zagadnienia duchowości i medytacji, które z czasem pomogły mu przetrwać ciężki okres w życiu. James postanowił pomóc również innym, chciał stworzyć on grupę wsparcia która niestety z powodów pandemicznych nie doszła do skutku, zaczął więc rysować ilustracje które z czasem odniosły sukces. Ludzie z całego świata pisali do mężczyzny dziękując za pomoc.  ,,Podróż. Wielka Panda i Mały Smok" to kontynuacja książki ,,Wielka Panda i Mały Smok".

Tym razem nasi bohaterowie już posiadający dom, postanawiają wybrać się w podróż, gdyż Mały Smok czuje że czegoś mu brakuje. Tak zaczyna się ich kolejna droga, która nie przebiega do końca po ich myśli. Mimo wszystko przyjaciele są dalej razem i się wspierają. Ich historia kolejny raz pokazuje że jedyne co jest nam potrzebne to druga osoba, ktoś obok kto po prostu będzie. Mimo swoich problemów i nie do końca, wydawało by się, szczęśliwego końca podróży, nasi bohaterowie zdaja sobie sprawę że jedyne co im potrzeba do szczęścia to oni sami... no i może świeżo parzona herbata ;)

Kolejna książka, która mnie zachwyciła, mimo iż tekstu jest bardzo mało to oddaje on dokładnie serce tej historii, do tego przepiękne rysunki które nadają tekstowi charakteru, ma się poczucie podróżowanie razem z bohaterami. Razem z nimi przezywa się przygody, a ich rozmowy skłaniają do refleksji i myślenia. Bardzo mądra i pouczająca książka dla każdego.

Wielka Panda i Mały Smok
James Norbury0
Okładka ksiązki - Wielka Panda i Mały Smok

Inspirująca podróż, w której ważny jest nie cel, lecz droga. Piękne ilustracje oraz rozpisana na dwa głosy opowieść o przyjaźni, odwadze, czułości dla...