Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2016-10-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-624-1
Liczba stron: 272

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Ta książka to pasjonujący i zarazem brutalnie realistyczny zbiorowy portret ludzi, którzy walczyli i ginęli w wodach Atlantyku w jednej z najważniejszych batalii tej wojny.

W pierwszych latach drugiej wojny światowej elitarne niemieckie siły podwodne, Ubootwaffe, niemal uniemożliwiły przeciwnikowi korzystanie z wiodących do Wielkiej Brytanii szlaków transatlantyckich. Z perspektywy aliantów marynarze U-Bootów stanowili największe zagrożenie i wcielenie zła.

Niniejsza książka opisuje życie na pokładzie U-Bootów, odtworzone na podstawie różnych opublikowanych tekstów, listów, dzienników i wspomnień, prozy i poezji. Przedstawia obraz codziennej egzystencji załóg niemieckich okrętów podwodnych, a także dramatyczne wydarzenia, które były ich udziałem. Znajdziemy tu barwne opisy emocji, jakich doznawali marynarze z U-Bootów, począwszy od kapitana, a na mechaniku skończywszy.

Powszechnie uważano, że załogi U-Bootów składały się z samych ochotników; w istocie było inaczej. Mimo pewnego poczucia dumy z przynależności do Ubootwaffe, każdy marynarz wiedział, że czekały go rejsy bojowe w iście piekielnych, klaustrofobicznych, niehigienicznych warunkach, w cuchnącym wnętrzu U-Boota; rejsy, będące ekstremalną próbą psychicznej i fizycznej wytrzymałości, a szansa ich przeżycia była mizerna. Z 39 000 ludzi, którzy wyszli w morze na pokładach U-Bootów, w walkach zginęło 27 491, a kolejnych 5000 dostało się do niewoli.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2021-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

W czasie II wojny światowej niemieckie okręty podwodne stanowiły spore zagrożenie dla statków zmierzających do i z Wielkiej Brytanii. Niniejsza książka zawiera najważniejsze informacje dotyczące U-Bootów, ich złogi, morskich bitew i życia codziennego na pokładzie. Jako osoba zupełnie niezaznajomiona i wcześniej niezainteresowana tematyką, dowiedziałam się z tej książki sporo ciekawych rzeczy.

Możliwe, że ktoś już wcześniej interesujący się danym tematem, mając za sobą kilka innych pozycji, nie znajdzie w tej książce nic nowego. Autor nie zanudza czytelnika szczegółowymi opisami technicznymi. Za to możemy poznać najważniejsze wydarzenia, w których okręty podwodne brały udział. Wszystko opisane w ciekawy, rzetelny sposób obrazujący brutalne fakty.

Książka nie skupia się tylko na jednej stronie tego wielkiego konfliktu. Dowiadujemy się jakim zagrożeniem były U-Booty dla brytyjskich statków, a także jakie zagrożenia czyhały właśnie na okręty podwodne. Ukazanie walk z obu stron daje nam szerszy obraz wojennej rzeczywistości. Poznamy najważniejsze osoby biorące udział w bitwach, okręty, a także narażone na niebezpieczeństwo statki handlowe o większym znaczeniu dla przebiegu wojny.

Głównym tematem jest jednak życie codzienne załogi. W czasie długich podróży marynarze zmuszeni byli do wspólnego funkcjonowania w bardzo trudnych i niehigienicznych warunkach. Do tego dochodził ciągły stres zmieszany z monotonną rutyną. Nie każdy się do tego nadawał. Mimo iż powracających z wypraw często traktowano jak bohaterów wbrew temu co często mówią załoga nie składała się tylko z ochotników.

Podsumowując „Podwodna Armia Hitlera” będzie dobrą pozycją dla początkujących zainteresowanych tematem, lub chcącym poznać życie na okręcie od środka z kilkoma najważniejszymi faktami z drugiej wojny światowej. Do dzieła dołączony jest słowniczek, ale nie prawdę powiedziawszy, nie jest jakoś mocno potrzebny, gdyż większość terminów jest wyjaśniana na bieżąco.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy