Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury

"Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury" Karol Maliszewski

Informacje dodatkowe o Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury :

Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2018-05-16
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-43-1

Kup książkę Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury

Poezja i okolice. Między krytyką literacką a historią literatury - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2019-11-10,

Jak właściwie rozumieć "okolice poezji"? W książce termin jest używany dwojako. Po pierwsze, jako krytyka literacka. Po drugie, jako życiowy kontekst powstawania wierszy. W tym drugim przypadku nie chodzi o prostą interpretację z uwzględnieniem realiów historycznych i politycznych. Ważniejsza jest warstwa filozoficzna utworów, czasem miejsce ich powstawania (poezja lokalna), wzajemny wpływ twórców na siebie. Poznajemy w tym kontekście wiersze zarówno klasyków (np. Szymborska czy Przyboś), jak i poetów znacznie mniej znanych (Brakoniecki, Matusz, Jachimowicz).

Nie jest to lektura lekka, prosta i przyjemna. Żeby ją w pełni zrozumieć, trzeba być nieopisanie oczytanym. Jednak warto podjąć trud czytania i zagłębić się w poetyckie światy mniej i bardziej znanych twórców.

dr Kalina Beluch

Manekiny
Karol Maliszewski0
Okładka ksiązki - Manekiny

Gdy zacierają się szczegóły wcześniejszego życia, dzieciństwo staje się pomysłem na człowieka, poetycką średnią, konfabulacją. Ta książka pokazuje, jak...

Po debiucie
Karol Maliszewski0
Okładka ksiązki - Po debiucie

Będzie to już czwarty tom w serii "Szkice", w której publikowane są najciekawsze eseje o literaturze, teatrze i sztuce."Czy w ogóle debiutować...