Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Oto powieść – saga rodzinna – skupiona wokół białego domku, i jego mieszkańców, rodziny Janki – głównej bohaterki i zapętlających się losów ludzi mieszkających nad Narwią. Historia, którą nie sposób zostawić ku zapomnieniu, historia którą spisuje Katarzyna Droga, by spełnić dawne marzenie: opisać dzieje swojej rodziny i urodę Podlasia. Wieś Stokowo nad Narwią – to „centrum świata”, tu toczą się burzliwe losy ludzi, którym przyszło żyć w niełatwych czasach XX wieku. Bohaterowie opuszczają rodzinne strony, wyruszają w świat, do miast takich jak Poznań, Warszawa, Białystok, ale wciąż powracają tu – nad Narew.

Książka Katarzyny Drogiej jest wykwintną ucztą dla ciekawych ukrytego piękna polskiej wsi i historii rodziny, której bieg jak bieg rzeki bywa rwący i spokojny – w zależności od czasów w jakich przyszło żyć jej bohaterom. Bohaterom na miarę każdego człowieka, bo każdy z nas odnajdzie w tej książce kawałek siebie, kawałek swojej historii i pokoleń, które ją tworzą.

Wspaniała, pełna ciepła i życiowej mądrości saga rodzinna, którą trzeba poznać, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

"Książka Katarzyny Drogiej sprawiła że zapomniałam o obiedzie, pracy, wieczornym filmie. To mój ulubiony gatunek - wspomnienia, w dodatku napisane prostym, ładnym językiem, bez tak modnych dzisiaj udziwnień. Zaplecione wątki dawniejsze i nowsze, rzucone są na szerokie tło Podlasia i Mazur, ciekawe postacie, ciepłe, wielowymiarowe sprawiają, że czytając wsiąkamy w ich dzieje i chcemy być z nimi nie bacząc na odłożone obowiązki. Taki mają czar wspomnienia! Może dlatego, że dzisiejszy świat pędzi, media szaleją a tu, w opowieści Katarzyny - Marianny świat zatrzymał się i możemy w nim tkwić ciekawi dalszych losów bohaterów, choć na ostatniej stronie będziemy rozczarowani, że to już koniec!

Bardzo serdecznie polecam, świetna lektura!"

Małgorzata Kalicińska.

Informacje dodatkowe o Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca:

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2013-11-05
ISBN: 978-83-246-7721-4

Kup książkę Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Deszczowy tytuł, deszczowa opowieść o losach rodziny Janki - Autorki pamiętnika, którego fragmenty pojawiają się na stronach powieści. Losy rodziny, jak to bywa w sagach, przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, zmianami społeczno-politycznymi, obyczajowymi.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-12-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bardzo ciepła, wzruszająca opowieść rodzinna, obejmująca większą część XX wieku. Druga wojna światowa i powojenne ćwierćwiecze kładą się cieniem na życiu bohaterów, którzy niezmiennie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Losy ludzkie ukazane są na tle przemian społecznych i politycznych. Życie zwykłych ludzi w którym nie brakuje bólu i cierpienia, ale również szczęścia. Codzienność w powojennej Polsce, szukanie własnego miejsca na ziemi w trudnych socjalistycznych czasach.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
polecam http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2014/08/pokolenia-wiek-deszczu-wiek-sonca.html
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
W zalewie współczesnych, często niezbyt wysokich lotów, powieści o uciekaniu z dużych miast na wieś i wyciąganiu wspomnień przodków z podjedzonych kornikami mebli trafia się czasem perełka, od której trudno się oderwać i która bardzo plastycznie przenosi czytelnika w dawno miniony czas. Taką perłą są wspomnienia Katarzyny Drogiej, opisującej dzieje swojej rodziny na tle wydarzeń XX wieku, przede wszystkim podczas wojny i powojennego budowania od nowa tego, co zostało zniszczone. Jest tu miejsce i na miłość, i na śmierć, jest spokojne życie i ciche bohaterstwo, ratowanie Żydów i niszcząca namiętność. Wszystko napisane niesamowicie spokojnie, z wyczuciem i tęsknotą bijącą niemal z każdego akapitu, tęsknotą za tamtymi ludźmi, za ich młodością, ciepłem i miłością. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - ilonkm
ilonkm
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Wspaniała saga rodzinna, w dużej części dziejąca się w moim rodzimym mieście - Białymstoku. Szkoda, że dopiero pod koniec jej czytania dowiedziałam się, że jest to prawdziwa historia rodziny autorki, a pierwowzorem głównej bohaterki (Janki) była jej mama.
Avatar użytkownika - mskm13
mskm13
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka oparta na prawdziwych faktach, akcja wciąga

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pokolenia. Powrót do domu
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Pokolenia. Powrót do domu

Po latach oczekiwań w życiu Janki i Leszka pojawia się wymarzona córka, Kasia. Dorosła Katarzyna po latach spisze koleje rodzin Borengów...

Cień róży. Katia i sekrety prababki
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Cień róży. Katia i sekrety prababki

Katia Shadow to pseudonim dziennikarki, która na co dzień opisuje tajemnice przeszłości. Tym razem wyrusza nad Bałtyk w poszukiwaniu prawdy o własnej rodzinie...

Forget Me Not
Julie Soto