Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2013-11-05
ISBN: 978-83-246-7721-4

Oto powieść – saga rodzinna – skupiona wokół białego domku, i jego mieszkańców, rodziny Janki – głównej bohaterki i zapętlających się losów ludzi mieszkających nad Narwią. Historia, którą nie sposób zostawić ku zapomnieniu, historia którą spisuje Katarzyna Droga, by spełnić dawne marzenie: opisać dzieje swojej rodziny i urodę Podlasia. Wieś Stokowo nad Narwią – to „centrum świata”, tu toczą się burzliwe losy ludzi, którym przyszło żyć w niełatwych czasach XX wieku. Bohaterowie opuszczają rodzinne strony, wyruszają w świat, do miast takich jak Poznań, Warszawa, Białystok, ale wciąż powracają tu – nad Narew.

Książka Katarzyny Drogiej jest wykwintną ucztą dla ciekawych ukrytego piękna polskiej wsi i historii rodziny, której bieg jak bieg rzeki bywa rwący i spokojny – w zależności od czasów w jakich przyszło żyć jej bohaterom. Bohaterom na miarę każdego człowieka, bo każdy z nas odnajdzie w tej książce kawałek siebie, kawałek swojej historii i pokoleń, które ją tworzą.

Wspaniała, pełna ciepła i życiowej mądrości saga rodzinna, którą trzeba poznać, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

"Książka Katarzyny Drogiej sprawiła że zapomniałam o obiedzie, pracy, wieczornym filmie. To mój ulubiony gatunek - wspomnienia, w dodatku napisane prostym, ładnym językiem, bez tak modnych dzisiaj udziwnień. Zaplecione wątki dawniejsze i nowsze, rzucone są na szerokie tło Podlasia i Mazur, ciekawe postacie, ciepłe, wielowymiarowe sprawiają, że czytając wsiąkamy w ich dzieje i chcemy być z nimi nie bacząc na odłożone obowiązki. Taki mają czar wspomnienia! Może dlatego, że dzisiejszy świat pędzi, media szaleją a tu, w opowieści Katarzyny - Marianny świat zatrzymał się i możemy w nim tkwić ciekawi dalszych losów bohaterów, choć na ostatniej stronie będziemy rozczarowani, że to już koniec!

Bardzo serdecznie polecam, świetna lektura!"

Małgorzata Kalicińska.

Kup książkę Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wichry historii Stare szafy, komody, strychy pełne kartonowych pudeł – tam kryją się opowieści z minionych lat, tam mieszka historia. Również historia naszych przodków, rodzin uchwyconych na czarno-białych fotografiach, wyznań miłosnych kreślonych pochyłym pismem na wyblakłym papierze listowym czy pamiętników, utrwalających na wieki zarówno wzloty, jak i upadki. I choć w dzisiejszych czasach, w dobie sezonowych szwedzkich mebli, zaawansowanej technologii i powszechnej samotności nikt już nie przywiązuje takiej wagi do wspomnień, to one istnieją, czają się w kącie, czekając na właściwy moment. Na czas, kiedy zmęczeni komercją i tempem życia, powrócimy do zapisków prababki, do starych przepisów na konfiturę czy płukankę do włosów, powrócimy do przepisu na życie wypełnione podstawowymi wartościami. Na taki powrót do przeszłości, na podróż poprzez wieki historii, zdecydowała się Katarzyna Droga. Jej debiutancka powieść Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca, opublikowana nakładem wydawnictwa Helion, to wyjątkowa saga rodzinna, która opiera się wszechobecnej bylejakości. Odpoczywając od chaosu współczesności, można zatopić się w lekturę – niekiedy bolesną, niekiedy wywołującą uśmiech na twarzy, na kartach której żyją nie postaci z teatru lalek, ale z krwi i kości. Książka stanowi również dowód na to, jak kręte ...

Opinie o książce - Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Deszczowy tytuł, deszczowa opowieść o losach rodziny Janki - Autorki pamiętnika, którego fragmenty pojawiają się na stronach powieści. Losy rodziny, jak to bywa w sagach, przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, zmianami społeczno-politycznymi, obyczajowymi.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-12-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bardzo ciepła, wzruszająca opowieść rodzinna, obejmująca większą część XX wieku. Druga wojna światowa i powojenne ćwierćwiecze kładą się cieniem na życiu bohaterów, którzy niezmiennie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Losy ludzkie ukazane są na tle przemian społecznych i politycznych. Życie zwykłych ludzi w którym nie brakuje bólu i cierpienia, ale również szczęścia. Codzienność w powojennej Polsce, szukanie własnego miejsca na ziemi w trudnych socjalistycznych czasach.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
polecam http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2014/08/pokolenia-wiek-deszczu-wiek-sonca.html
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
W zalewie współczesnych, często niezbyt wysokich lotów, powieści o uciekaniu z dużych miast na wieś i wyciąganiu wspomnień przodków z podjedzonych kornikami mebli trafia się czasem perełka, od której trudno się oderwać i która bardzo plastycznie przenosi czytelnika w dawno miniony czas. Taką perłą są wspomnienia Katarzyny Drogiej, opisującej dzieje swojej rodziny na tle wydarzeń XX wieku, przede wszystkim podczas wojny i powojennego budowania od nowa tego, co zostało zniszczone. Jest tu miejsce i na miłość, i na śmierć, jest spokojne życie i ciche bohaterstwo, ratowanie Żydów i niszcząca namiętność. Wszystko napisane niesamowicie spokojnie, z wyczuciem i tęsknotą bijącą niemal z każdego akapitu, tęsknotą za tamtymi ludźmi, za ich młodością, ciepłem i miłością. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - ilonkm
ilonkm
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Wspaniała saga rodzinna, w dużej części dziejąca się w moim rodzimym mieście - Białymstoku. Szkoda, że dopiero pod koniec jej czytania dowiedziałam się, że jest to prawdziwa historia rodziny autorki, a pierwowzorem głównej bohaterki (Janki) była jej mama.
Avatar użytkownika - mskm13
mskm13
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka oparta na prawdziwych faktach, akcja wciąga

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Pokolenia. Powrót do domu
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Pokolenia. Powrót do domu

Po latach oczekiwań w życiu Janki i Leszka pojawia się wymarzona córka, Kasia. Dorosła Katarzyna po latach spisze koleje rodzin Borengów...

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Porywająca opowieść o córce kolejarza, która została polską Gretą Garbo. I o tym, że szczęście nie uśmiecha się tylko raz. Wyszła na scenę...

Manhattan Babilon
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów