Recenzja ksi捫ki: Pokolenia. Wiek deszczu, wiek s這鎍a

Recenzuje: Justyna Gul

Wichry historii

Stare szafy, komody, strychy pe軟e kartonowych pude – tam kryj si opowie軼i z minionych lat, tam mieszka historia. Równie historia naszych przodków, rodzin uchwyconych na czarno-bia造ch fotografiach, wyzna mi這snych kre郵onych pochy造m pismem na wyblak造m papierze listowym czy pami皻ników, utrwalaj帷ych na wieki zarówno wzloty, jak i upadki. I cho w dzisiejszych czasach, w dobie sezonowych szwedzkich mebli, zaawansowanej technologii i powszechnej samotno軼i nikt ju nie przywi您uje takiej wagi do wspomnie, to one istniej, czaj si w k帷ie, czekaj帷 na w豉軼iwy moment. Na czas, kiedy zm璚zeni komercj i tempem 篡cia, powrócimy do zapisków prababki, do starych przepisów na konfitur czy p逝kank do w這sów, powrócimy do przepisu na 篡cie wype軟ione podstawowymi warto軼iami.

Na taki powrót do przesz這軼i, na podró poprzez wieki historii, zdecydowa豉 si Katarzyna Droga. Jej debiutancka powie嗆 Pokolenia. Wiek deszczu, wiek s這鎍a, opublikowana nak豉dem wydawnictwa Helion, to wyj徠kowa saga rodzinna, która opiera si wszechobecnej bylejako軼i. Odpoczywaj帷 od chaosu wspó販zesno軼i, mo積a zatopi si w lektur – niekiedy bolesn, niekiedy wywo逝j帷 u鄉iech na twarzy, na kartach której 篡j nie postaci z teatru lalek, ale z krwi i ko軼i. Ksi捫ka stanowi równie dowód na to, jak kr皻e mog by niekiedy nasze drogi, jak kapry郾y mo瞠 by los i jak wiele przeszkód mo瞠 przed nami stawia…

Droga zabiera nas do malowniczej wsi po這穎nej nad Narwi, gdzie jej rodzice w latach 80. wybudowali ma造 domek. Zamieszka造 w nim przedmioty maj帷e za sob wiele do鈍iadcze, b璠帷e 鈍iadkami wielu wydarze – zarówno tragicznych, jak i radosnych. Jednym z mebli jest stara, przepastna szafka, zwana przez wszystkich pieszczotliwie Wilusiem. Pochodz帷a jeszcze z czasów cesarza Wilhelma, przed laty odby豉 d逝g podró a z Poznania, gdzie w kuchni przy ulicy 安i皻ego Czes豉wa przetrwa豉 wojn i powojenne lata. W Wilusiu w豉郾ie kryje si klucz do wspomnie o przodkach autorki – stare zdj璚ia w sepii, dokumenty, a tak瞠 zapisany nierównym, kobiecym pismem zeszyt – „Pami皻nik Janki”.

Janka Zajewicz przysz豉 na 鈍iat w Bia造m Domku w Stokowie w deszczow, pa寮ziernikow noc roku 1923. By豉 pierwszym dzieckiem swoich rodziców, Edmunda i Marianny, a jej 篡cie toczy這 si na tle wielkich wydarze XX wieku, pe軟ego przemocy i niewyobra瘸lnych wydarze. Przysz這 jej dorasta w gor帷ych, wojennych czasach, one te zmieni造 nie raz bieg jej drogi. W Zambrowie, gdzie pobiera豉 nauki w gimnazjum, pozna豉  m這dego i utalentowanego muzyka, Mirka Jurkiewicza, ale nie dane by這 rozkwitn望 tej pierwszej i gor帷ej mi這軼i. Przetrwali wojn, gód, bied, bestialstwo naje寮嬈y i cho krwawe obrazy na zawsze naznaczy造 wspomnienia, to przed nimi malowa豉 si perspektywa wyzwolenia i nowego 篡cia.

Rok 1946 sta si rokiem marze i planów, rokiem nadziei, 瞠 wszystko wróci do normalno軼i. Ona mia豉 znów uczy si 酥iewu – mówiono, 瞠 ma szans zosta drug Hank Ordonówn. On mia豉 organizowa bia這stock filharmoni. Ale nie takie by這 ich przeznaczenie, ich wspólna przysz這嗆 zosta przekre郵ona nie przez wrogie niemieckie oddzia造, ale przez „swoich” ludzi – le郾ych ludzi „Dzikiego”. Potraktowany jako komunista Mirek nie mia 瘸dnych szans obrony szczególnie, 瞠 nie chodzi這 tu o ideologi, ale o m瘰k rywalizacj. Jednocze郾ie wykonano wyrok nie tylko na nieszcz瘰nym muzyku, ale na sercu i karierze dziewczyny.

Mówi si, 瞠 ka盥a mi這嗆 jest pierwsza, i cho Janka nigdy nie zapomnia豉 Mirka, to do jej serca stopniowo wprowadzi si Leszek. Wyjazd na Mazury, do siostry Cezaryny, mia by sposobem odreagowania traumy, a nieoczekiwanie sta si pocz徠kiem czego nowego. Poznany tam m篹czyzna, m這dy sta篡sta ze szpitala, w którym Cezaryna pracowa豉, okaza si partnerem na ca貫 篡cie. 砰cie, w którym wci捫 nie brakowa這 貫z i tragedii, los bowiem Janki nie oszcz璠za.

Koniec 貫z, zbrodni i tragedii! Powo逝j was wszystkich na 鈍iadków, 瞠 w latach pi耩dziesi徠ych dokonamy tego, co jest dla nas najwa積iejsze, dla ka盥ego z nas! – ten toast wzniesiony na 郵ubie Janki i Leszka, niestety, nie sta si proroczy. Lata pi耩dziesi徠e, jak i kolejne, mia造 dla nowo瞠鎍ów wiele przykrych niespodzianek – wszechobecna sowietyzacja, poronienie, nieudana adopcja, 鄉ier ukochanego pieska, aresztowanie – to tylko kilka wydarze, które po這篡造 si cieniem na szcz窷ciu pary. By造 te i chwile radosne, sukcesy Leszka jako lekarza, przeprowadzka do Bia貫gostoku, nowe p豉szczyki i suknie, kawa i wódka pite w gronie przyjació, a tak瞠 dyskusje po 鈍it. Ot, codzienne czynno軼i, które sk豉daj si na 篡cie.

Pokolenia… to jednak nie tylko historia Janki, ale te otaczaj帷ych j ludzi – rodziny i przyjació. Dobrze poznajemy Cezaryn, m這dsz siostr Janki, przebieg jej kariery i tragiczny koniec ma鹵e雟twa. Autorka przybli瘸 nam te histori ludzi z kr璕u Leszka i Janki, histori romansu Ewy i Józka, Zosi i Jerzego, studentów, pracowników szpitala, profesorów. Wszyscy oni zostali wyra幡ie zarysowani na tle historii, wydarze wojennych, szerz帷ego si komunizmu, pustych pó貫k i pokr皻nej dzia豉lno軼i aparatczyków. Wszyscy oni poprzez swoje emocje, dzia豉nia, staj si nam bliscy, wszyscy dostali szans zaistnienia na 豉mach powie軼i dzi瘯i Jance i Katarzynie.

Dzi瘯i ludziom sportretowanym przez autork, ale i dzi瘯i pi瘯nej polszczy幡ie, atmosferze nostalgii i spokoju, które uda這 si stworzy, Pokolenia, Wiek deszczu, wiek s這鎍a, sta造 si ksi捫ka wyj徠kow. Lektur nie na kilka chwil, ale na ca貫 lata, lektur, do której mo積a wraca, czerpi帷 si喚 z si造 Janki, odpoczywa przy opisach rodzinnych stron bohaterów oraz u鄉iecha si do czasów, w których wa積e by造 drobiazgi i rzeczy ma貫, gdy wa積iejsze by造 warto軼i i czyny ni s這wa. Droga osi庵n窸a na kartach swojej ksi捫ki mistrzostwo w kreowaniu atmosfery okresu o którym pisze; prze篡wamy egzekucj 砰dów, udziela nam si napi皻a atmosfera panuj帷a w szpitalu Leszka, s造szymy zgie趾 dobiegaj帷y z kawiarni, w której bohaterowie sp璠zili wiele godzin, a nawet gramy w karty w niecodziennej 豉zience z trzema sedesami, b璠帷ej jednym z dowodów na absurdy czasów powojennych. Niezwykle plastyczny j瞛yk, doskonale prowadzona akcja i powroty do wspó販zesno軼i stanowi帷e doskona造 kontrast z wydarzeniami z przesz這軼i – za to wszystko mo積a pokocha Pokolenia… Ksi捫k, która jest histori nie tylko rodziny autorki, ale równie histori nas wszystkich…

Tagi: Pokolenia. Wiek deszczu wiek s這鎍a, Pokolenia. Wiek deszczu wiek s這鎍a recenzja, Pokolenia. Wiek deszczu wiek s這鎍a ksi捫ka, Katarzyna Droga Pokolenia. Wiek deszczu wiek s這鎍a, Katarzyna Droga recenzja, Katarzyna Droga ksi捫ka, Katarzyna Droga

Kup ksi捫k Pokolenia. Wiek deszczu, wiek s這鎍a

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Pokolenia. Wiek deszczu, wiek s這鎍a
Ksi捫ka
Inne ksi捫ki autora
Hanka. Pierwsza powie嗆 o Ordon闚nie
Katarzyna Droga0
Ok豉dka ksi您ki - Hanka. Pierwsza powie嗆 o Ordon闚nie

Porywaj帷a opowie嗆 o córce kolejarza, która zosta豉 polsk Gret Garbo. I o tym, 瞠 szcz窷cie nie u鄉iecha si tylko raz. Wysz豉 na scen...

Katarzyna Droga0
Ok豉dka ksi您ki - Sekrety przodk闚, czyli jakie znaczenie ma to, 瞠 twoja prababka zwia豉 przez okno z kochankiem?

Dziedzictwo przesz這軼i, które buduje tera幡iejszo嗆 Ka盥a rodzina ma swoj przesz這嗆, historie, którymi si szczyci, lecz równie...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Pod naszym niebem